Φενέρ: Με Βέσελι-Σλούκα επικράτησε του… Μάικ Τζέιμς!

2018-09-22T22:26:18+00:00 2018-09-22T22:26:18+00:00.

22/Sep/18 22:26

Με τους Βέσελι-Σλούκα σε μεγάλη ημέρα, η Φενέρμπαχτσε κέρδισε την Αρμάνι του Μάικ Τζέιμς με σκορ 84-79.

Το δυνατότερο ματς του τουρνουά του Ζαντάρ, η Φενέρμπαχτσε αντιμετώπισε την Αρμάνι Μιλάνο, σε ένα φιλικό με άρωμα… Ευρωλίγκας!

Τελικά, η τουρκική ομάδα έφτασε στη νίκη, μετά από ένα συναρπαστικό ματς με σκορ 84-79, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Γιαν Βέσελι και Κώστα Σλούκα.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης ήταν άκρως μοιρασμένο, με την πρώτη περίοδο να ανήκει στο Μιλάνο και την δεύτερη στην Φενέρ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 42-41 υπέρ των Ιταλών.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να ξεφεύγει με 8, όμως η Αρμάνι βρήκε τον τρόπο και πλησιάσε και πάλι στους 2 (50-48). Όμως, η επιθετική πολυφωνία της τουρκικής ομάδας έδωσε το πλεονέκτημα και μαζί και το προβάδισμα με το τέλος 30 αγωνιστικών λεπτών (62-58).

Και πάλι όμως, η Φενέρ βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει, με τον Γιαν Βέσελι να είναι αιχμή του δόρατος. Οι Ιταλοί όμως είχαν… Μάικ Τζέιμς και η διαφορά ”έπεσε” στο μηδέν, με 4 λεπτά να απομένουν. Η ”μοναξιά” του πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού δεν βοήθησε στα κρίσιμα λεπτά και με σύμμαχο την επιθετική ανωτερότητα, η Φενέρ έφτασε στο υπέρ της 84-79.

Ο Γιαν Βέσελι ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Κώστα Σλούκα να χάνει για 1 πόντο το νταμπλ νταμπλ. Συγκεκριμένα, τελείωσε το ματς με 9 πόντους και 12 ασίστ. ”Διψήφιοι” και οι Μέλι, Κάλινιτς και Άλι.

Για την Αρμάνι, ο Μάικ Τζέιμς συνέχισε ”καυτός” με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 41-42,62-58, 84-79.

Για το ίδιο τουρνουά, η Μπάγερν κέρδισε νωρίτερα τους Λιαονίνγκ Φλάινγκ Λέοπαρντς με 79-43.