Γκραν Κανάρια: Συνεχίζει το σερί… ηττών στα φιλικά!

2018-09-23T14:57:17+00:00 2018-09-23T15:27:58+00:00.

23/Sep/18 14:57

Η Τενερίφη ήταν καλύτερη και στο τέταρτο δεκάλεπτο ”καθάρισε” την Γκραν Κανάρια με 79-71, σε φιλική αναμέτρηση επί ισπανικού εδάφους!

Οι δύο ισπανικές ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στην ”Gran Canaria Arena”, με την Γκραν Κανάρια να γνωρίζει ακόμα μία ”φιλική” ήττα, την πέμπτη σε ισάριθμα φετινά ματς!

Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο μισό του, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ενδεικτικά, μετά από 20 λεπτά αγώνα, το σκορ ήταν 35-33 υπέρ της Τενερίφης.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μισό, με τους φιλοξενούμενους να έχουν βραχεία κεφαλή με το πέρας των 30 αγωνιστικών λεπτών. Η υπόθεση νίκη κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με την Τενερίφη να ξεφεύγει στο σκορ με 7 (63-70). Η Γκραν Κανάρια είχε τον χρόνο να μειώσει και εν μέρει το κατάφερε (68-72) στο 38′.

Το τρίποντο ήταν ”όπλο” για τους παίκτες του Τσους Βιντορέτα, το οποίο και εκμεταλλεύτηκαν, φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 79-71!

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο Φεράν Μπάσας με 14 πόντους, ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Σέμπας Σάιζ και Τιμ Αμπρομάιτις. Ο πρώην παίκτης της Κύμης, Θαντ ΜακΦάντεν τελείωσε με 7 πόντους.

Ο Κρις Έβανς με 20 ήταν ο πρώτος σκόρερ της Γκραν Κανάρια, ενώ οι πρώην παίκτες του Ολυμπιακού, Κιμ Τιλί και Ντι Τζέι Στρόμπερι έμειναν σε ρηχά νερά με 2 και 3 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-35, 52-53, 71-79.