Μιλάνο: Ο ασταμάτητος Τζέιμς κέρδισε τη Μπάγερν!

2018-09-23T19:41:56+00:00 2018-09-23T19:44:25+00:00.

23/Sep/18 19:41

Παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο, η Αρμάνι πήρε τη νίκη επί της Μπάγερν και τερμάτισε τρίτη σε τουρνουά προετοιμασίας στο Ζαντάρ. Επιθετικό ρεσιτάλ από τον Μάικ Τζέιμς.

Με το δίδυμο Μάικ Τζέιμς-Βλάντιμιρ Μίτσοφ να είναι ”καυτό”, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Μπάγερν με 82-77, στο παιχνίδι για την τρίτη θέση στο τουρνουά του Ζαντάρ.

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν πολύ καλύτερο τον αγώνα και μετά από 10 λεπτά, είχαν προβάδισμα 12 πόντων (27-15). Οι Ιταλοί μπόρεσαν και έριξαν στους 8 (36-44) την διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως η αντεπίθεση ξεκίνησε με την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι μπήκαν στο δεύτερο μισό, έχοντας υψυλά ποσοστά στην επίθεση και με επιμέρους 28-15, πέρασαν μπροστά με 64-59 και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Αποτέλεσμα, η διαφορά να φτάσει σε διψήφια επίπεδα, με την ομάδα του Μιλάνου να μην κινδυνεύει στα τελευταία λεπτά.

Φοβερός και τρομερός ο Μάικ Τζέιμς, για μία ακόμα φορά. Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού τελείωσε το ματς με 32 πόντους (6/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 5/5 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. ‘Αξιος συμπαραστάτης του ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από κοντά και ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 14 πόντους.

Για τους ηττημένους, ξεχώρισε οι Μάοντο Λο με 15 και Λίον Ραντόσεβιτς με 14.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 36-44, 64-59, 82-77.

Νωρίτερα, η Μακάμπι τερμάτισε πέμπτη, για το ίδιο τουρνουά.