Ολυμπιακός: Με “σούπερ” άμυνα κέρδισε την Ούνικς!

2018-09-23T21:22:53+00:00 2018-09-23T21:48:22+00:00.

23/Sep/18 21:22

3Ʌȍœ ԏՑ͏Ձ ʑǔǓ / ϓ֐ - ϕ͉ʓ ʁƁ͠(֙ԏÑVɁ: ӔŖMϓ сЁ͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Ο πολύ καλός αμυντικά Ολυμπιακός, κέρδισε στα “Δύο Αοράκια” την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη με 70-65. και κατέκτησε το τουρνουά της Κρήτης!

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δυσκολεύτηκε να κερδίσει την ρώσικη ομάδα, παρουσιάζοντας όμως εξαιρετικό πρόσωπο στην άμυνα, σε σύγκριση με το πρώτο φιλικό επί Κρήτης, κόντρα στη Χάποελ Ιερουσαλήμ, όπου νίκησε χάρη στην επίθεση του.

Πάντως ο Ολυμπιακός, έδειξε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, πως παρότι είναι νέα ομάδα, αντιδράει καλά όταν το παιχνίδι βρίσκεται σε οριακό σημείο, δείχνοντας χαρακτήρα.

Το παιχνίδι

“Ερυθρόλευκο” προβάδισμα από το ξεκίνημα

Καλύτερα ξεκίνησε η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη στο φιλικό και προηγήθηκε με 10-7 (στο 4′), με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει προβλήματα στην άμυνα. Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν ρυθμό και μείωσαν σε 14-13 (στο 8′), με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με επιμέρους σκορ του Ολυμπιακού 11-6 (18-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μπήκαν δυναμικά, παίρνοντας για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά στο σκορ (29-19 στο 14′), χάρη στην βελτίωση της αμυντικής τους λειτουργίας. Οι Πειραιώτες με “όπλο” την άμυνα τους, δεν άφηναν την Ούνικς να πάρει… ανάσα (32-25 στο 17′) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +6 (38-32).

Η άμυνα έκανε την διαφορά στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο στα “Δύο Αοράκια” ξεκίνησε με, τον Ολυμπιακό να “εδραιώνει” μία διψήφια διαφορά (44-34 στο 23′) στο σκορ, παίζοντας ισορροπημένο μπάσκετ. Με την άμυνα τους να κάνει πραγματικά την διαφορά στο παρκέ, οι Πειραιώτες διατηρούσαν μία διαφορά “ασφαλείας” (48-36 στο 17′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 57-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του φιλικού, η ρώσικη ομάδα του Ελληνα προπονητή με σερί 10-4 μείωσε σε 61-53 (στο 33′) και έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο ματς. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει την συγκέντρωση του στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Ούνικς να καταφέρει να μειώσει σε 63-61, 3′  λεπτά περίπου πριν την λήξη και με συνολικό σερί 18-6!

Το ματς για αρκετή ώρα, είχε “κολλήσει” στο 65-63 (στο 39′), με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν καθόλου εύκολα. Ενα τρίποντο του Σπανούλη περίπου 1′ λεπτό πριν την λήξη, έδωσε… αέρα νίκης στον Ολυμπιακό με το σκορ στο 68-63. Στο φινάλε, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την φιλική νίκη με 70-65, κατακτώντας το τουρνουά του Ηρακλείου.

Παίκτης κλειδί: Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν εξαιρετικός για μία ακόμα φορά με 17 πόντους, και με μεγάλα καλάθια στο τέλος, χάρισε την φιλική νίκη στην ομάδα. Επίσης πολύ καλοί για τον Ολυμπιακό, ήταν ο Γιάνις Τίμα με 11 πόντους και ο ΛιΝτέι με 10 πόντους.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν, οι παίκτες του Ντέβιντ Μπλατ από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο, όπου και σε εκείνο το χρονικό σημείο “έχτισαν” μία διψήφια διαφορά. Επίσης καθοριστικό σημείο του ματς, ήταν και το τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη με το σκορ στο 65-63, που ουσιαστική “καθάρισε” την φιλική νίκη της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-32, 57-43, 70-65

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3, Μόργκαν 8, Ετζιμ 9, Λόκετ 8, Εντούρ 12, Πονγκρασόφ 5, Κλιμένκο, Σμιθ 8, Μπίλι, Κοστσέεφ, Κολέσνικοφ 9, Σελεκέτο 3.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς Γκος 9, Τουπάν 3, Σπανούλης 17, Τίμα 11, Μιλουτίνοφ 7, Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοφ , Πρίντεζης 6, Μάντζαρης, ΛεΝτέι 10.