Ολυμπιακός: Ο Βεζένκοφ λύγισε την Ούνιξ στην… δραματική πρόβα τζενεράλε! (vids)

2018-09-30T17:23:43+00:00 2018-09-30T19:11:10+00:00.

30/Sep/18 17:23

GOMELSKY CUP 2018 / ÏÓÖÐ - ÏÕÍÉÎ ÊÁÆÁÍ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Στον μικρό τελικό του ”Gomelsky Cup”, Ολυμπιακός και Ούνικς έδωσαν μία τρομερή μάχη, με τους ”ερυθρόλευκους” να παίρνουν τη νίκη στο φινάλε της παράτασης με καλάθι του Βεζένκοφ!

Ολυμπιακός και Ούνικς Καζάν ηττήθηκαν στους χθεσινούς (29/9) αγώνες και μοιραία βρέθηκαν στον μικρό τελικό του τουρνουά της Μόσχας, προσφέροντας σκορ και θέαμα μετά από 45′ αγώνα!

Τελικά, οι ”ερυθρόλευκοι” ήταν ψυχραιμότεροι στο έξτρα πεντάλεπτο και με τρομερή κίνηση του Αλέξανδρου Βεζένκοφ στο τέλος, πήραν τη νίκη 91-89!

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ”ζεστά” το ματς και για ολόκληρη την πρώτη περίοδο, συμβάδιζαν στο σκορ. Από την μία, η Ούνικς με την επιθετική της πολυφωνία και από την άλλη ο Ολυμπιακός με τον ορεξάτο Γιώργο Πρίντεζη που είχε ήδη 10 πόντους μετά από 10′!

Η συνέχεια της αναμέτρησης ακολούθησε το ίδιο μοτίβο, με το σκορ να είναι στην μεγαλύτερη διάρκεια της δεύτερης περιόδου ισόπαλο ή στο καλάθι. Προς το φινάλε της ανάπαυλας, οι Ρώσοι, με πόντους των Έρικ ΜακΚόλουμ και Πιέρια Χένρι, μπόρεσαν και ”έχτισαν” μία μικρή, αλλά σημαντική για το ”κλειστό” αυτό ματς διαφορά. Σκορ ημιχρόνου 39-33.

Το γύρισε με clutch Γκος!

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη μπήκαν πιο ορεξάτοι και με συνεχόμενα καλάθια μετέτρεψαν το 39-33 σε 52-37, με τον Χένρι, που είχε φτάσει κοντά στον Ολυμπιακό, το καλοκαίρι να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής! Οι ”ερυθρόλευκοι” μπόρεσαν και έριξαν κάτω από τους 10 την διαφορά, με συνεχόμενα τρίποντα των Μάντζαρη-Βεζένκοφ και πόντους από τον ΛεΝτέι. (58-53).

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά… επέστρεψαν στον ρυθμό του πρώτου ημίχρονου. Η ψαλίδα ”έκλεισε” και πάλι, χάρη στην απόδοση των Ν’Ντούρ και Γκος για Ούνικς και Ολυμπιακό αντίστοιχα. Μάλιστα, η απόσταση… μηδενίστηκε στο 35′ (67-67).

Η ομάδα του Πειραιά δεν μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, παρά τις προσωπικές ενέργειες του ΛεΝτέι στο ριμπάουντ, που έφερναν πόντους μετά από άστοχα σουτ. Όμως, η Ούνικς, κυρίως λόγω Ν’Ντούρ, δεν έχανε το προβάδισμα παρά την εκ νέου ισοπαλία (74-74) στο 38′! Με σερί 5-0, οι Ρώσοι έκαναν το 79-74, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 79-78 και ακολούθως σε 82-80. Με 12” στο ρολόι, ο Γκος ευστόχησε σε δίποντο και έστειλε στην παράταση το ματς, μιας και ο Ν’Ντουρ δεν ευστόχησε στο τέλος.

”Τελείωσε τη δουλειά με τον ”λυτρωτή” Βεζένκοφ!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Μπλατ εκμεταλλεύτηκαν το αβαντάζ των βολών και με 5/6 στο πρώτο τρίλεπτο, πήραν το προβάδισμα (84-87). Ο Πρίντεζης έκανε το 86-89, με την Ούνικς να ”απαντάει” με τον Σμιθ, που με γκολ-φάουλ ισοφάρισε σε 89-89 με 23” να απομένουν.

Στην τελευταία επίθεση, ο Στρέλνιεκς αστόχησε, όμως ο Βεζένκοφ ήταν εκεί και με επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 89-91, δίνοντας τη νίκη-θρίλερ στον Ολυμπιακό!

Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Άξελ Τουπάν δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, λόγω προβλήματος στο ισχίο.

Πού κρίθηκε: Με 12” να απομένουν στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Στρέλνιεκς αστόχησε, όμως ο Βεζένκοφ ήταν εκεί για να αρπάξει την μπάλα και να γράψει το τελικό 91-89 για την ομάδα του!

Παίκτης-κλειδί: Τρομερή εμφάνιση από τον Γιώργο Πρίντεζη, που από την αρχή του παιχνιδιού έδινε ανάσες στην ομάδα του. Μέτρησε 28 πόντους (8/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/11 βολές) και 6 ριμπάουντ, με τον Ουίλιαμς-Γκος με 22 (7/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές) και Ζακ ΛεΝτέι με 17 (5/6 δίποντα, 7/7 βολές) να είναι άξιοι συμπαραστάτες.

Όλα τα λεφτά ήταν για τους ηττημένους οι Ν’Ντούρ και Χένρι. Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 22 πόντους (9/11 δίποντα, 4/5 βολές) και 4 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος είχε 22 πόντους (7/7 δίποντα, 8/8 βολές) με 6 ριμπάουντ. Από κοντά με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Εζίμ.

Δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 58-53, 82-82, 89-91.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 22 (7/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Τολιόπουλος, Τουπάν, Τίμα 4 (0/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 1, Στρέλνιεκς 6 (1/3 τρίποντα), Βεζένκοβ 7 (1/1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 28 (8/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/11 βολές), Μάντζαρης 6 (1/3 τρίποντα), ΛεΝτέι 17 (5/6 δίποντα, 7/7 βολές)

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Σεργκέεφ, Έτζιμ 16 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Λόκετ 2, Εντούρ 22 (9/12 δίποντα), ΜακΚόλουμ 7 (2/9 σουτ), Πονκρασόφ 5, Σμιθ 11 (4/12 σουτ), Κοστσέεφ, Κολεσνίκοφ 2, Σελεκέτο 2, Χένρι 22 (7/9 δίποντα, 0/2 τρίποντο, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καϊμακόγλου