Ρεάλ: Εντυπωσιακή πρεμιέρα με… 100άρα για την “Βασίλισσα”! (video)

2018-10-11T22:46:01+00:00 2018-10-11T23:04:22+00:00.

11/Oct/18 22:46

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την φετινή της πορεία στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας πολύ άνετα, την Νταρουσάφακα με 109-93 και έδειξε πως θέλει και μπορεί να κρατήσει το τρόπαιο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στην Μαδρίτη!

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο, ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και δεν είχαν κανένα πρόβλημα, να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, διαθέτοντας μάλιστα πολλούς πρωταγωνιστές, κάτι που δείχνει πως η Ρεάλ και φέτος θα είναι από τα φαβορί για το Final Four, έχοντας και ένα “γεμάτο” ρόστερ.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Πλέον μετά το τέλος της πρώτης αγωνιστικής, η Ρεάλ Μαδρίτης και η Νταρουσάφακα ετοιμάζονται για την πρώτη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκας, όπου και θα τεστάρουν πραγματικά τις αντοχές τους, στον φετινό “μαραθώνιο” που μόλις ξεκίνησε.

Το παιχνίδι

Εντυπωσιακή από την αρχή η Ρεάλ!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς σε άμυνα και επίθεση και με την “αύρα” την έδρας προηγήθηκαν με 17-6, δείχνοντας… ορεξάτοι. Οι Τούρκοι κατάφεραν να μειώσουν σε 20-11 (στο 8′) “σφίγγοντας” την άμυνα τους, ενώ η πρώτη περίοδος στην Μαδρίτη έκλεισε με 25-18.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Ρεάλ ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-21 στο 13′), μην έχοντας πρόβλημα να διατηρήσει ένα προβάδισμα “ασφαλείας”. Για πρώτη φορά στο σκορ η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, πήρε προβάδισμα 14 πόντων (45-31 στο 17′), δείχνοντας πως ήθελε να… καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκη. Τελικά το πρώτο μέρος, στην Μαδρίτη ολοκληρώθηκε 53-38.

Με “επίθεση φωτιά” κέρδισε άνετα η “Βασίλισσα”!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι Μαδριλένοι με επιμέρους σκορ 16-9, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 22 πόντους (69-47 στο 24′) και “κλείδωσαν” την νίκη, παρουσιάζοντας πολύ καλή επιθετική εικόνα. Η διαφορά υπέρ της Ρεάλ, παρέμενε σταθερά πάνω από το +20 (84-61 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 91-69.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, όλα είχαν κριθεί με την Ρεάλ να έχει πάρει την πρώτη της νίκη και απλά οι δύο προπονητές δοκίμαζαν πρόσωπα και σχήματα στο παρκέ. Στο 34ο λεπτό, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε “πάρτι” στο παρκέ, προηγούμενη με 99-75 και προσέφερε και θέαμα στους φιλάθλους της. Στα τελευταία 3 λεπτά, όλοι περίμεναν την λήξη με το σκορ στο 103-85 και στο φινάλε η Ρεάλ πανηγύρισε την άνετη νίκη με 109-93!

Που κρίθηκε: Από το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είχαν, “αγκαλιάσει” την νίκη με το +15 (53-38) που είχαν στα χέρια τους, όμως με το επιμέρους σκορ 16-9 στο τρίτο δεκάλεπτο “κλείδωσαν” το ροζ φύλλο αγώνα, αφού η Νταρουσάφακα δεν μπορούσε να επιστρέψει από το -22.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αντονι Ράντολφ ήταν εξαιρετικός στην επίθεση με 16 πόντους, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ενώ πολύ καλοί επίσης για την Ρεάλ ήταν, ο Σέρχιο Γιουλ με 13 πόντους, 8 ασίστ και 1 ριμπάουντ, ο Ταβάρες με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Κοζέρ με 13 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 53-38, 91-69, 109-93

Photo Credit: euroleague.net