Παναθηναϊκός-κριτική: Μαέστρος ο Καλάθης, “μετεγγραφή” ο Λοτζέσκι, εργαλείο ο Αντετοκούνμπο (videos)

2018-10-11T22:33:19+00:00 2018-10-12T01:37:53+00:00.

John Rammas

11/Oct/18 22:33

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (89-84) στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Μπήκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 10′ για να παίξει στη θέση που έχει δηλώσει πως του αρέσει περισσότερο, στο “4”, αλλά το έδειξε με αρκετά επιπόλαιο τρόπο. Οι επιλογές του στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν πολύ καλύτερες από 9 πόντους με 0/4 δίποντα και 2/5 τρίποντα (και 3/4 ελεύθερες βολές) σε 21:58. Τουλάχιστον το έκανε με μπόλικη διάθεση κι ενέργεια (4ρ., 2κλ., 2λ.).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Άρχισε ως… Κιθ Λάνγκφορντ (3/3 σουτ) και με εξαίρεση τα επόμενα 1/4 σουτ στην πρώτη περίοδο συνέχισε αναλόγως. Δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα στα πρώτα 9:31, επέστρεψε ξανά στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το 33′ (13π. με 5/7δίπ., 1/3τρίπ., 2κοψ. σε 21:28), όταν κι ολοκληρώθηκε η συμμετοχή του. Θα μπορούσε και καλύτερα στην άμυνα, αλλά δεν έγινε γνωστός για αυτή.

#7 ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ
Έκανε την είσοδό του στο 8′, αλλά χωρίς να θυμίσει αμέσως τον παλιό, καλό Στεφάν Λάσμε, ενώ πήρε περισσότερες προσπάθειες κι από όσες ίσως του αναλογούσαν (4π. με 1/3δίπ., 2/2β., 1ρ., 1κοψ. σε 9:09). Η εικόνα του ήταν σαφώς βελτιωμένη στο δεύτερο μισό της συμμετοχής του (8π. με 2/4δίπ., 4ρ., 1κοψ., 1λ. σε 21:27), με καλύτερες τοποθετήσεις και καλύτερο timing.

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Άρχισε με τη δύσκολη αποστολή να περιορίσει τον Σκότι Ουίλμπεκιν, αλλά μέχρι το 8′, όταν και κάθισε στον πάγκο, ο τελευταίος του είχε δημιουργήσει ουκ ολίγα προβλήματα (8π.). Δεν επέστρεψε στο πρώτο ημίχρονο μετά από τα αρχικά 7:55 (2π. με 1/2δίπ.) κι εν τέλει παρά μόνο στα τελευταία 3:36, όπου είχε ένα κρίσιμο “γκολ”-φάουλ (δεν ευστόχησε στην ελεύθερη βολή) στα -1:22 (87-77). Ήταν το μόλις δεύτερό του καλάθι (4π. με 2/2δίπ., 0/1β.), ενώ είχε και 1 ριμπάουντ σε 11:31.

#11 ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ
Έπαιξε σε όλη τη δεύτερη περίοδο, αλλά χωρίς να δημιουργήσει ο ίδιος για τον εαυτό του. (4π. με 2/3δίπ., 0/1τρίπ.). Επανεμφανίστηκε στα τελευταία 6,1″ της τρίτης περιόδου και ξανά σχεδόν σε όλη την τέταρτη, κάνοντας πράγματα, και για τον εαυτό του, και για τους άλλους. Ολοκλήρωσε στους 6 πόντους (6π. με 3/4δίπ., 0/2τρίπ.) δίπλα σε 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 18:01.

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Άρχισε στο “5”, αλλά, σε αντίθεση με την επίθεση, όπου έκανε δουλίτσα, δε του βγήκε στην άμυνα, όπου δεν κατάφερε να γεμίσει τη ρακέτα (στο 19′ το πρώτο του ριμπάουντ). Κατέβηκε στο “4” με την είσοδο του Στεφάν Λάσμε στο 8′, αλλά το δίδυμο δεν έπαιξε πολύ μαζί κι ανέβηκε αρκετές φορές μία θέση. Γενικά, πάντως, δεν ήταν ο γνωστός Τζέιμς Γκιστ (5π. με 2/6δίπ., 1/2β., 1ρ., 4ασ., 2κλ., 1λ. σε 21:48), με εξαίρεση την κρίσιμη άμυνα (κλέψιμο) στα -23″ με το σκορ στο 87-82.

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Μπήκε στο 13′ ως η συνήθης πια πρώτη αλλαγή του Νικ Καλάθη, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει σχεδόν καθόλου. Δε δημιούργησε αρκετά στην επίθεση (2ασ.), αντιμετώπισε προβλήματα και στην άμυνα κι έτσι επέστρεψε στον πάγκο μετά από μόλις 3:35. Παρέμεινε εκεί μέχρι τέλους.

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Πέρασε στο παρκέ στο 8′ κι ήταν με διαφορά ο πιο συνεπής παίκτης του Παναθηναϊκού στην επίθεση (9π. με 3/3δίπ., 1/1τρίπ., 1κλ., 1λ. σε 9:32). Το σκηνικό ήταν παρόμοιο σε κάθε του επιστροφή στο παρκέ για μία απολαυστική παράσταση 20 πόντων με 6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/3 ελεύθερες βολές, συμπεριλαμβανομένου και του μεγάλου τριπόντου για το 85-77 στο 38′. Προσθέστε και 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Χαλάλι το 1 λάθος σε 21:46.

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Το παιχνίδι του Παναθηναϊκού αρχίζει και τελειώνει στον Νικ Καλάθη κι όλα όσα έκανε αποδεικνύουν για ακόμη μία φορά του (γραπτού) λόγου το αληθές. Άρχισε φουριόζος (4π. με 2/6 σουτ, 1ρ., 6ασ., 2κλ., 1λ. στα πρώτα 12:39) και παρέσυρε και τους υπόλοιπους, ενώ, όταν άρχισε τις ασυνήθιστες για τα δεδομένα του επιπολαιότητες, είχε πρόβλημα όλος ο Παναθηναϊκός. Τέλος καλό, όλα καλά για τον ηγέτη της ομάδας (8π. με 2/8δίπ., 1/5τρίπ., 1/2β., 2ρ., 14ασ., 3κλ., 5λ. σε 34:31), ο οποίος σε διαφορετική περίπτωση θα είχε κάνει ρεκόρ στις ασίστ (16ασ. το career-high, 19ασ. το All-Time).

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Σηκώθηκε από τον πάγκο για συγκεκριμένες άμυνες (στα τελευταία δευτερόλεπτα της α’ περ. και στα τελευταία 4′ της β’ περ.), αλλά, με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να είναι ασταμάτητος, ήταν παρών από την έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο. Προσέδωσε ενέργεια στην άμυνα, ενώ έκανε και το απρόβλεπτο στην επίθεση. Η συμμετοχή του ολοκληρώθηκε μόλις στο 28′, αλλά είχε ήδη κάνει και με το παραπάνω όλα όσα έπρεπε από μέρους του (10π. με 3/3δίπ., 1/1τρίπ., 1/2β., 2ρ., 2κλ. σε 10:37).

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Ο Τσάβι Πασκουάλ του εμπιστεύτηκε θέση στην αρχική 5άδα κι είχε τον ενθουσιασμό να δικαιολογήσει την επιλογή του, κυρίως στην άμυνα (3ρ., 1κοψ.). Δεν έπαιξε για περισσότερα από τα πρώτα 7:05 κι επέστρεψε αποφασισμένος και με μαζεμένους πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά χωρίς χρόνο συμμετοχής από το 27′ και μετά (6π. με 6/6δίπ., 0/1τρίπ., 0/1β., 4ρ., 1κοψ., 1λ. σε 13:18).