Μιλάνο: Με άνετο διπλό έκανε “ποδαρικό” στην Ευρωλίγκα!

2018-10-12T20:30:01+00:00 2018-10-12T20:30:01+00:00.

12/Oct/18 20:30

Με ένα μεγάλο διπλό ξεκίνησε η Αρμάνι Μιλάνο την φετινή Ευρωλίγκα, κερδίζοντας την Μπούντσουτσνοστ με 82-71, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιντζιάνι ήταν καλύτερη σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και απέδειξε πως την φετινή σεζόν, διαθέτει το ρόστερ και την ποιότητα ώστε να παλέψει για είσοδο της στα playoffs.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Πλέον και οι δύο ομάδες, μετά την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, προετοιμάζονται για την πρώτη τους “διαβολοβομάδα” την διοργάνωση.

Το παιχνίδι

Ιταλική “κυριαρχία” στο πρώτο ημίχρονο!

Η ιταλική ομάδα, ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς με 13-7 (στο 4′), με την επίθεση της να έχει ήδη “ζεσταθεί”. Με την Αρμάνι να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, σε άμυνα και επίθεση, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (18-7 στο 7′) και η πρώτη περίοδος στην Ποντγκόριτσα έκλεισε με double score (22-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά, όμως οι Ιταλοί διατηρούσαν ένα προβάδισμα “ασφαλείας” με 27-18 (στο 13′). Η Μιλάνο, μπορεί να μην είχε την ίδια αμυντική προσήλωση, όμως επιθετικά ήταν πολύ αποτελεσματική και παρέμενε μπροστά στο σκορ με 32-23 (στο 16′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με μικρό σερί 5-0 σε 32-28 (στο 18′), όμως το πρώτο μέρος έληξε με ιταλικό σερί 10-3 (42-31)!

Ιταλική “απόδραση” από την Ποντγκόριτσα!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με, την Μπούντουτσνοστ να μειώνει σε 45-37 (στο 24′), αλλά την Μιλάνο να δείχνει πως έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα με συνολικό επιμέρους σκορ 10-5, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -6 (47-41 στο 27′) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.  Η διαφορά έφτασε και το -3 (52-49 στο 28′), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-51.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο στην Ποντγκόριτσα, οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι με μικρό σερί 6-0 ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +12 (62-51 στο 32′) και έγιναν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Ιταλοί διατηρούσαν μία διψήφια διαφορά με 71-61 και είχαν “αγκαλιάσει” το διπλό.

2′ λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια για ανατροπή και μείωσαν σε 76-71. Τελικά οι Ιταλοί πήραν έστω και δύσκολα την πρώτη τους, φετινή νίκη με 82-71 και ξεκίνησαν με το δεξί την Ευρωλίγκα.

Που κρίθηκε: Στο τέλος της τρίτης περιόδου, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν 6 πόντοι (57-51), όμως η Μιλάνο με ένα μικρό σερί 6-0, προηγήθηκε με +12 (61-51) και… καθάρισε το ματς, παίζοντας παράλληλα πολύ καλό μπάσκετ.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Νέντοβιτς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, ο Μάικ Τζέιμς με 13 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Μίτσοφ με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Επίσης βοήθησαν οι Γκουντάϊτις και Κουζμίνσκας με 11 και 12 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 31-42, 51-57, 71-82

Photo Credit: euroleague.net