Φενέρμπαχτσε: Επιβλητική και νικήτρια στην πρεμιέρα (videos)

2018-10-12T21:40:31+00:00 2018-10-12T22:40:21+00:00.

12/Oct/18 21:40

Η “νεοφώτιστη” Γκραν Κανάρια ήταν χαμηλό εμπόδιο για την Φενέρ στην Πόλη στην πρεμιέρα (97-72), με τον Κώστα Σλούκα να καθοδηγεί και τον Γιαν Βέσελι να κυριαρχεί στις ρακέτες.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άρχισε με… άνετο τρόπο τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα, με την Γκραν Κανάρια να μην μπορεί να φανεί ανταγωνιστική, στο πρώτο ματς της ιστορίας της στη διοργάνωση.

Ο Βέσελι ήταν ασταμάτητος και “διπλός”, με τον Σλούκα να οργανώνει ιδανικά και τους πρωταθλητές Τουρκίας να παίρνουν μια πολύ εύκολη νίκη.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Από την αρχή η ομάδα του Ομπράντοβιτς έδειξε τις διαθέσεις της, μπαίνοντας αγριεμένη στο παρκέ (13-2, 6:20”), με τον Σλούκα να δημιουργεί και τον Βέσελι να κυριαρχεί, ενώ με τον Κάλινιτς η διαφορά έφτασε γρήγορα στο +14 (20-6, 9′).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να συγκρατήσουν την… ορμή της Φενέρ, με Ολιβερ και Χάνα (30-22, 14′), αλλά ο Γκιουλέρ διαμόρφωσε το 49-35 της ανάπαυλας, διάστημα στο οποίο ο Σλούκας είχε 6 ασίστ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε αντίστοιχα, χωρίς οι γηπεδούχοι να αντιμετωπίσουν πρόβλημα να κρατήσουν διαφορά ασφαλείας, ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο, ως το τελικό 97-72, που έδωσε στη Φενέρ την πρώτη νίκη της σεζόν, στην ιστορική πρεμιέρα της Γκραν Κανάρια στη διοργάνωση.

Ο Κώστας Σλούκας (8π., 7ασ.) μπήκε πολύ καλά στη σεζόν, οργανώνοντας και μοιράζοντας ασίστ προς τέρψη του “διπλού” Βέσελι (19π., 11ριμπ.), ενώ η Φενέρ είχε άλλους τρεις διψήφιους (Κάλινιτς, Ντατόμε, Λοβέρν).

Που κρίθηκε

Η Φενέρ δεν είχε κανένα πρόβλημα να υποτάξει την Γκραν Κανάρια και από την πρώτη περίοδο πήρε διψήφια διαφορά (22-10), δίνοντας το στίγμα της για το υπόλοιπο της αναμέτρησης, στο δρόμο για μια εύκολη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-10, 49-35, 75-58, 97-72.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πατέρνικο, Ρότσα