Νταρουσάφακα: Πρώτη νίκη με ηγέτη τον Πέινερς (video)

2018-10-16T21:12:35+00:00 2018-10-16T22:42:15+00:00.

16/Oct/18 21:12

Νταρουσάφακα και Μπούντουτσνοστ ήρθαν αντιμέτωπες για πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα, με τους Τούρκους να φτάνουν στη νίκη με σκορ 71-63. Μεγάλη εμφάνιση από πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ.

Η Νταρουσάφακα επέστρεψε στην Ευρωλίγκα και μετά την βαριά ήττα στην πρεμιέρα από την Ρεάλ, υποδέχθηκε την Μπούντουτσνοστ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στην ιστορία της Ευρωλίγκας!

Τελικά, με μπροστάρη τον Ζάνις Πέινερς, πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, η τουρκική ομάδα έφτασε στη πρώτη νίκη της σεζόν με σκορ 71-63.

Στην συνέχεια της ”διπλής” αγωνιστικής, η Νταρουσάφακα ταξιδεύει στην Μόσχα για να αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ (18/10, 20:00), ενώ η Μπούντουτσνοστ υποδέχεται την Μακάμπι Τελ Αβίβ (18/10, 21:00).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα, μέσα από την βάση δεδομένων του Eurohoops

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την… μονομαχία Ογκούζ Σαβάς-Έαρλ Κλαρκ, με τους δύο παίκτες να είναι η αιχμή του δόρατος για την επίθεση της ομάδας τους. Η Μπούντουτσνοστ βρήκε τον τρόπο και προηγήθηκε με 14-25, με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Έντουιν Τζάκσον και ένα του Νίκολα Ιβάνοβιτς.

Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι με σερί 19-0 σόκαραν τους Μαυροβούνιους, οι οποίοι χρειάστηκαν 6 λεπτά για να σκοράρουν! Στάντον Κιντ και Ζάνις Πέινερς (πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ) έδωσαν σημαντικούς πόντους στους Τούρκους, που έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (39-35).

Πήρε τη νίκη στο φινάλε

Ανάλογη συνέχεια και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μάικλ Έρικ να δείχνει γιατί ήταν ένας εκ των κορυφαίων την περασμένη χρονιά. Η Μπούντουτσνοστ, με τη βοήθεια και του Νεμάνια Γκόρντιτς, πλησίασε στους 4 (50-46), με το 53-49 να είναι το αποτέλεσμα μετά από 30′ αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο έμειναν μέσα στο ματς, αλλά προηγήθηκαν κιόλας με 57-60 στο 35′, όμως η τουρκική ομάδα βρήκε και πάλι τον τρόπο να περάσει εκ νέου μπροστά με 64-62, με τους Πέινερς-Έρικ να δίνουν πολύτιμες λύσεις. Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό και η αστοχία από αμφότερες τις πλευρές  ήταν χαρακτηριστική.

Οι βολές στο τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν αυτές που ουσιαστικά έδωσαν τους βαθμούς της νίκης, αν και στο 67-63, η Μπούντουτσνοστ είχε την ευκαιρία να μειώσει σε 67-66. Ο Κιντ ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές, ”έγραψε” το 69-63. Τελικό σκορ 71-63.

Πού κρίθηκε: Με το σκορ στο 67-63, η Μπούντουτσνοστ δεν μπόρεσε να σκοράρει στο -34”, έχασε το ριμπάουντ και έστειλε τον Κιντ στις γραμμή των βολών, που με 2/2 έκανε το 69-63, σκορ που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην Νταρουσάφακα.

Παίκτης-κλειδί: Ο πρώην πάικτης του ΠΑΟΚ, Ζάνις Πέινερς, ήταν εξαρετικός και βοήθησε την ομάδα του στον μέγιστο βαθμό, προκειμένου να κερδίσει η Νταρουσάφακα. Τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από κοντά και οι Μάικλ Έρικ με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά και Στάντον Κιντ με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 39-35, 53-49, 71-63.