Παναθηναϊκός – κριτική: Χαμένη ευκαιρία για πολλούς, χαμένος κόπος για Μήτογλου (videos)

2018-10-16T23:07:15+00:00 2018-10-16T23:07:15+00:00.

John Rammas

16/Oct/18 23:07

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ μετά από την ήττα από τη Μπάγερν Μονάχου (80-79) στο Audi Dome για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Πέρασε στο παιχνίδι στο 7′ και πάλι εκτός μετά από 5:35, χωρίς να έχει δείξει κάτι το ιδιαίτερο. Αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην άμυνα (1ρ.), ενώ δεν αναπλήρωσε το κενό στην επίθεση (0/1τρίπ.). Επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο με ελάχιστες εκλάμψεις (1/1δίπ. από δικό του επιθετικό ριμπάουντ για το 62-63 στο 33′) και γενικά ελάχιστα πράγματα σε 12:42 (3π. με 1/2δίπ., 0/2τρίπ., 1/2β., 3ρ.).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Πήρε 5:01 στην πρώτη περίοδο (2φ.) κι άλλα 3:24 στη δεύτερη χωρίς να εκβιάσει κάποια προσπάθεια (6π. με 1/1δίπ., 1/1τρίπ., 1/1β.), ενώ έκανε αρκετή δουλειά και σε άλλους τομείς (2ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ.), παρόλα αυτά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στην τρίτη. Επέστρεψε φρέσκος στην τέταρτη, αναπλήρωσε το κενό στην άμυνα στον Νιχάντ Ντζέντοβιτς με κρίσιμους πόντους στα τελευταία λεπτά (9π. διαδοχικούς για το 80-79 στα -6,4″), αλλά μέχρι εκεί (18π. με 3/6δίπ., 2/4τρίπ., 6/6β., 3ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ. σε 17:55).

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#7 ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ
Έγινε το 5άρι αντί του Τζέιμς Γκιστ στο 5′, αλλά δεν αποτέλεσε φόβητρο στη ρακέτα, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο (4π., 1ασ., 1κλ., 1κοψ.). Ανέβηκε στο δεύτερο, παρόλα αυτά το ριμπάουντ απουσίαζε από το παιχνίδι του (1ρ. στο 32′ και τέλος!), ενώ συνέχισε να κάνει εύκολα λάθη. Μπορούσε και πολύ καλύτερα (8π. με 2/3δίπ., 4/4β., 1ρ., 2ασ., 1κλ., 3κοψ., 3λ.).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Τα βρήκε δύσκολα με τον Βλάντο Λούτσιτς, στον οποίο είχε ήδη κάνει 2φ. στο 3′, πριν (του) κάνει κι άλλο στο 7′ και καθίσει άρον-άρον στον πάγκο. Επέστρεψε στο 29′, έφτασε στα 4φ. στο 30′ κι αποβλήθηκε (5φ.) στο 38′ με ελάχιστη συνεισφορά (2π. με 1/1δίπ., 0/1τρίπ., 3ρ. σε 16:21).

#11 ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ
Σηκώθηκε από τον πάγκο στο 13′ και το πήρε σερί μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, δίχως, όμως, να βοηθήσει όσο θα ήθελε κι έπρεπε, αφού ήταν εκνευριστικά άστοχος (5π. με 1/7 σουτ, 1ρ., 1ασ., 2κλ. 17:39). Επέστρεψε στο τελευταίο 2λεπτο για 2φ., το τελευταίο στον Ντέβιν Μπούκερ, από το οποίο θα μπορούσε να είχε έρθει η νίκη.

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Άρχισε σχετικά δυνατά (4π. με 2/3 σουτ, 1ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. στα πρώτα 5:01), αλλά όσο περνούσε η ώρα η απόδοσή του έπεφτε, ανεξαρτήτως θέσης (“4” ή “5”). Το λάθος του στην τελευταία φάση επισκίασε τα πάντα (7π. με 3/5δίπ., 0/2τρίπ., 1/2β., 2ρ., 2ασ., 1κλ., 3λ. σε 25:29) και συμπλήρωσε τη δεύτερη διαδοχική εμφάνιση μακριά από τα δεδομένα του.

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Αντικατέστησε τον μέτριο στην αρχή Νικ Καλάθη στο 11′ και δεν τα πήγε καθόλου άσχημα σε 8:38 στη δεύτερη περίοδο. Σκόραρε (6π. με 2/2δίπ., 2/2β.), δημιούργησε (2ασ.), έπαιξε άμυνα (1κλ.), ενώ είχε και 2 λάθη. Δεν επέστρεψε ποτέ.

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Μπήκε στα μισά της πρώτης περιόδου και το πήρε σερί για τα επόμενα 10:01 με λίγες προσπάθειες στην επίθεση (1/2τρίπ., 2λ.) και λιγότερες βοήθειες στην άμυνα (1ρ.). Το γνωστό πρόβλημα στον αριστερή γάμπα τον έβγαλε off για τη συνέχεια.

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Άργησε ένα ημίχρονο να πάρει μπρος (2π. με 1/5 σουτ, 1ρ., 3ασ., 3λ. στα πρώτα 10:00 και στα τελευταία 2:00 του α’ ημίχ.). Η άνοδός του στη συνέχεια ανέβασε τόσο όσο τον Παναθηναϊκό, αλλά πάντα με την ήττα να καραδοκεί στη γωνία και στο τέλος να τη συναντά. Σκόραρε τελευταία φορά στο 29′ (50-56), έδωσε την τελευταία ασίστ στο 35′ (64-66), έδωσε την τελευταία μάχη μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης, αλλά μέχρι εκεί σε μία εμφάνιση μέτρια για τα δεδομένα του (9π. με 4/8δίπ., 0/2τρίπ., 1/1β., 3ρ., 8ασ., 4λ. σε 32:00) και χωρίς το μεγάλο play.

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Πήρε τα πρώτα του λεπτά στο 7′ και δεν έχασε χρόνο να κάνει ό,τι ξέρει καλύτερα. Δεν έμεινε μόνο στα αμυντικά του καθήκοντα στα πρώτα 5:31 στο πρώτο ημίχρονο και βοήθησε και στην επίθεση (4π. με 2/2δίπ., 1λ.), ενώ συνέχισε αναλόγως σε σχεδόν όλο το δεύτερο (8π. με 4/4δίπ., 0/1τρίπ.., 2ρ., 1ασ., 3κλ., 1λ. σε 14:28 συνολικά). Χρεώθηκε με αυστηρό φάουλ στον Νιχάντ Ντζέντοβιτς στα -35,7″ (2/2β. για το 78-74), αλλά το λάθος ήταν όλο δικό του στα -9″, όταν έχασε τον Βλάντο Λούτσιτς (80-77).

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Το πήρε… πατριωτικά από τα πρώτα λεπτά κι η ενέργειά του τον έκανε αμέσως να ξεχωρίσει (4π. με 2/3δίπ., 0/1τρίπ., 3επ.ρ., 1λ. σε 10:10). Συνέχισε να μάχεται όσο λίγοι (10π. με 4/5δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β., 6ρ., 1λ. σε 21:01 συνολικά), αλλά παραδόξως δε θα θέλει να θυμάται αυτή την εμφάνιση.