Ρεάλ: “Απόδραση” με ανατροπή από το Μιλάνο! (vids)

2018-10-17T22:37:23+00:00 2018-10-17T23:34:43+00:00.

17/Oct/18 22:37

Η φουριόζα Αρμάνι του Μάικ Τζέιμς έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ, η οποία με Ράντολφ και Καμπάτσο και παρά το “μηδέν” του Γιουλ, ανέτρεψε διψήφια διαφορά και πήρε τη νίκη στο Μιλάνο (85-91) για να κάνει το 2/2 στον “μαραθώνιο”!

Οι πρωταθλητές Ευρώπης βρέθηκαν σε δύσκολη θέση από την παρέα του Μάικ Τζέιμς, ακόμα και στο -15 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε τα πάνω-κάτω και στο τέλος βρήκε τα μεγάλα σουτ για να φύγει νικήτρια από το Μιλάνο, με μεγαλειώδες νταμπλ-νταμπλ του Ράντολφ (25π., 11ριμπ.) και εκτελεστή τον Καμπάτσο, που ήταν το αντίδοτο για την κακή βραδιά του Γιουλ (0π. με 0/3 σουτ σε 9:43”)!

Ετσι, η “βασίλισσα” έκανε το 2/2, ενώ η Αρμάνι γνώρισε την πρώτη ήττα της, παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Τζέιμς (21π., 7ασ.).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Αρμάνι, η οποία με τον Τζέιμς μπήκε σε θέση οδηγού (16-9, 5:20”), ενώ ο Μίτσοβ με τον Μπρουκς διαμόρφωσαν το 23-10 (7′), ενώ ο Μίτσοβ έκανε το 28-13 (10′)!

Οι γηπεδούχοι είχαν το ματς στο ρυθμό τους (39-25, 13′), με τη Ρεάλ να επιχειρεί αντίδραση μέσω του Ράντολφ και του Κάρολ, ως το 50-41 (20′).

Ο,τι έχτιζε στο πρώτο ημίχρονο η Αρμάνι, το… γκρέμισαν οι Μαδριλένοι στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους 14-26, με όχημα το σερί από το 57-50 (24′) που έγινε 57-61 με τον Ταβάρες (27:30”), πριν το 64-67 (30′).

Ο Τζέιμς προσπάθησε να πάρει ξανά τα ηνία για λογαριασμό των γηπεδούχων και τους κρατούσε σε απόσταση αναπνοής, αλλά ο Καμπάτσο ήταν εκεί με τρίποντο (80-84, 38:40”), με το 7-0 που ολοκληρώθηκε για το 80-88, να βάζει σφραγίδα για το “διπλό”.

Πολύ μεγάλος ο Αντονι Ράντολφ στο “Μεδιολάνουμ Φόρουμ” (25π., 11ριμπ.), με τον Καμπάτσο να είναι εξαιρετικός (21π., 7ασ.) και… killer στα κρίσιμα σημεία για τη Ρεάλ, αναγκάζοντας την εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς (21π., 7ασ.) να πάει στράφι, όπως και του Μίτσοβ (20π.).

Που κρίθηκε

Στην τέταρτη περίοδο όλα κυλούσαν σε τεντωμένο σχοινί, με το εύθραυστο 80-81 (36:30”) να γίνεται 80-88 με το μεγάλο τρίποντο του Καμπάτσο και τα ζευγάρια βολών του Αργεντινού και του Ράντολφ, που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Μαδριλένων.

Δεκάλεπτα: 28-13, 50-41, 64-67, 85-91.

Διαιτητές: Πουκλ, Γιόβτσιτς, Γκέλερ