Μακάμπι: Τρίτη και… φαρμακερή, με άπιαστο Ουίλμπεκιν! (videos)

2018-10-18T21:52:16+00:00 2018-10-18T23:24:40+00:00.

18/Oct/18 21:52

Η Μακάμπι χρειάστηκε τρεις αγωνιστικές και ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο για να φτάσει στην πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα, με ”θύμα” την Μπούντουτσνοστ. Απίστευτο ματς από τον Ουίλμπεκιν!

Μετά από τον Φεβρουάριο του 2003, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν και πάλι σε επίπεδο Ευρωλίγκας, με το αποτέλεσμα να είναι και πάλι το ίδιο. Η Μακάμπι έφυγε νικήτρια από την έδρα της Μπούντουτσνοστ με σκορ 78-68, αφήνοντας την πρωταθλήτρια της Αδριατικής Λίγκας χωρίς νίκη μετά από 3 αγωνιστικές.

Η συνέχεια (4η αγωνιστική) θα βρει την Μακάμπι φιλοξενούμενη του Ολυμπιακού (25/10, 22:00) και τη Μπούντουτσνοστ να ταξιδεύει στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει την Ρεάλ (25/10, 22:00).

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα μέσα από την βάση δεδομένων του Eurohoops

Η εξέλιξη: H Μπούντουτσνοστ ξεκίνησε καλύτερα το ματς, με τον Νεμάνια Γκόρντιτς να είναι μπροστάρης στην επίθεσή της. Η Μακάμπι είχε όμως Σκότι Ουίλμπεκιν που από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε ότι φέτος θα είναι η χρονιά του. Με δικούς τους 9 πόντουςς, βοήθησε την ομάδα του να μείνει κοντά στο σκορ (16-14).

Με ”όπλο” το τρίποντο, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και δεν έχασαν επαφή με το σκορ, κάνοντας μάλιστα το 22-25, 30-25! Οι Ισραηλινοί ”απάντησαν” σε 30-30, όμως οι Μαυροβούνιοι έβαλαν την υπογραφή τους στο φινάλε του ημιχρόνου, με το δίδυμο Έντουιν Τζάκσον-Σουάντ Σέχοβιτς να δίνει ”αέρα” 7 πόντων (41-34)!

”Έφαγε” μόλις 6 και… αναπόφευκτα κέρδισε!

Η Μπούντουτσνοστ συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της και στο τρίτο δεκάλεπτο και ”χτύπησε” στη ρακέτα της Μακάμπι, κυρίως με τον Άλεν Όμιτς που μετά από 30′ είχε ήδη 10 πόντους και 6 ριμπάουντ! Η ομάδα του Τελ Αβίβ δεν μπορούσε να αποδώσει κυρίως στην επίθεση και μοιραία έμεινε πίσω στο σκορ, δεν έχασε όμως την επαφή, ενόψει και τελευταίας περιόδου (62-58).

Ο Μάικλ Ρολ έφτασε τους 12 πόντους και η Μακάμπι ”ξεκόλλησε” και πήρε κεφάλι στο σκορ με 70-62 στο 35′, μετά από σερί 12-0! Σε αυτό φυσικά βοήθησε και ο Ουίλμπεκιν, που μετρούσε ήδη 26 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο! Η Μπούντουτσνοστ ”πλήρωσε” όχι μόνο την κακή της άμυνα, αλλά και το γεγονός πως έκανε πάνω από 5 λεπτά να σκοράρει. Με λιγότερο από 3 λεπτά να απομένουν, ήταν φανερό πως οι παίκτες του Σπάχια είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς (δέχθηκαν μόλις 6 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο), το οποίο και κέρδισαν στο φινάλε με 78-68.

Πού κρίθηκε: Στην τέταρτη περίοδο, η Μακάμπι έκανε σερί 12-0, όμως η Μπούντουτσνοστ έκανε… παγκόσμιο ρεκόρ και σκόραρε μόλις 6 πόντους σε 10′ αγώνα!

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και τρομερός ο Σκότι Ουίλμπεκιν, που πλέον έχει νέο ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα. Χρειάστηκε να σκοράρει 28 πόντους (4/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 2/4 βολές), ενώ μέτρησε και 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-34, 62-58, 68-78.