Στο ΟΑΚΑ είναι… Γκραν Παναθηναϊκός! (vids)

2018-10-18T21:56:04+00:00 2018-10-18T23:05:09+00:00.

18/Oct/18 21:56

Το ξέσπασμα που έψαχνε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μετά την ήττα στο Μόναχο έγινε με.. θύμα την Γκραν Κανάρια (102-87), για το 2-0 στο ΟΑΚΑ. Πολλοί πρωταγωνιστές για την ομάδα του Πασκουάλ, με 11/11 σκόρερ, πέντε διψήφιους και 9 ασίστ του άστοχου Καλάθη.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στην Ευρωλίγκα έπρεπε να ξεπεραστεί άμεσα και η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ το έπραξε, νικώντας εύκολα, 48 ώρες μετά, την Γκραν Κανάρια στο ΟΑΚΑ, ενώπιον 8.000 φίλων της.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας με καλό μπάσκετ, αλλά και μεγάλη αμυντική χαλάρωση στο τέλος, ζευγάρωσαν τις εντός έδρας νίκες τους και ανέβηκαν στο 2-1, ρίχνοντας αντίστοιχα στο 1-2 τους νησιώτες, σε ένα παραγωγικό κι άνετο βράδυ, όπου πολλοί βγήκαν μπροστά: Ο Παπαπέτρου έκανε την αρχή, παρασύροντας Λεκαβίτσιους, Τόμας, Παππά και Λάνγκφορντ στη συνέχεια, αλλά και τον Καλάθη δημιουργικά (9 ασίστ, αλλά και 2/10 σουτ).

Την επόμενη αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός περιμένει στο ΟΑΚΑ την Ζαλγκίρις (26/10, 21:00) και η Γκραν Κανάρια την ΤΣΣΚΑ (26/10, 22:30).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

“Εκρηξη” Παπαπέτρου

Η Γκραν Κανάρια αιφνιδίασε, με τον νευρικό Παναθηναϊκό να… χάνεται στις αμυντικές περιστροφές, παρά την παρουσία του Αντετοκούνμπο αντί του Παπαπέτρου, για το 6-12 (5:15’’).

Η είσοδος του Παπαπέτρου ξεκόλλησε συνολικά τους γηπεδούχους, από την άμυνα, για να έχει επίδραση στην επίθεση. Το 6-12 έγινε 14-12 (7’) και 21-14 (10’) με επιμέρους 15-2, που θα ήταν και 18-2 αν το buzzer beater τρίποντο του “Πάπι” πίσω από το κέντρο ήταν εντός χρόνου.

Παρ’ όλα αυτά, ο διεθνής φόργουορντ πρόλαβε ως εκείνο το σημείο να έχει 7 πόντους (2/2 σουτ, 2/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 13 αξιολόγηση.

Ανέλαβαν “Λέκα”, Τόμας και Παππάς

Η άμεση αντίδραση είχε αποτέλεσμα τον απόλυτο έλεγχο εκ μέρους των γηπεδούχων, με την Γκραν Κανάρια να μην βρίσκει δίοδο για το καλάθι, με πολλά λάθη (8 ως το 20’) απόρροια της ζώνης που εφάρμοσαν οι παίκτες του Πασκουάλ.

Στην άλλη άκρη του παρκέ, ανέλαβε ο Λεκαβίτσιους, που αντικατέστησε τον κουρασμένο πνευματικά Καλάθη, σκοράροντας κιόλας, μαζί με τον Τόμας που πρόλαβε να έχει 10 πόντους μέσα σε 4’.

Όταν ήρθε και ο Παππάς η απόσταση έγινε διψήφια (42-27, 17’), με τον Καλάθη να επιστρέφει για να παίξει μαζί με τον “Λέκα” και στο “3” τον Λάνγκφορντ, ως το 50-36 της ανάπαυλας.

“Μπήκε” ο Νικ και… τέλος

Η διακοπή του ημιχρόνου λειτούργησε ευεργετικά για τον Καλάθη, που μπήκε αλλαγμένος, τουλάχιστον δημιουργικά, και ως το 25’ μοίρασε πέντε ασίστ για το 68-50, με τον Λάνγκφορντ να δίνει εύκολο σκορ, με 10 πόντους μέσα σε 7,5 λεπτά.

Η διαφορά φλέρταρε και με το +20 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου (74-55, 30’) και τους ξεπέρασε στην τέταρτη, με τον Γκιστ να μπαίνει στο… χορό, με εντυπωσιακές φάσεις (80-57, 31’).

Ο Καλάθης αποσύρθηκε στον πάγκο με 9 τελικές πάσες, με τους παίκτες του Πασκουάλ να ολοκληρώνουν εύκολα κι ωραία την αποστολή τους, παρά την αμυντική χαλάρωση στην τέταρτη περίοδο, ξεπερνώντας και τους 100 πόντους στο φινάλε.

Σε αντίθεση με το Μόναχο, ο Πασκουάλ είχε πολλές λύσεις, που βοήθησαν τους “πράσινους” να μην ανησυχήσουν για τη νίκη. Ο Καλάθης μέτρησε 9 ασίστ, με 2/10 σουτ, αλλά ο Παπαπέτρου έκανε την αρχή στην πρώτη περίοδο, με Λεκαβίτσιους, Τόμας, Παππά να συνεχίζουν στη δεύτερη, πριν τον Λάνγκφορντ, συμπληρώνοντας το παζλ του… πράσινου πλουραλισμού.

Που κρίθηκε

Από το πρώτο ημίχρονο (50-36, 20’) ο Παναθηναϊκός πήρε ουσιαστικά αυτό που ήθελε, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο, με πλουραλισμό και καλό ρυθμό, χωρίς να απειληθεί, ανεβάζοντας την διαφορά άνω του +20 στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα εύκολο βράδυ στο ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα:  21-14, 50-36, 74-55, 102-87

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Σίλβα, Νέντοβιτς