Παναθηναϊκός – κριτική: Εγγύηση ο Λάνγκφορντ, “παρών” από Παπαπέτρου και second unit (videos)

2018-10-18T22:24:21+00:00 2018-10-18T23:03:58+00:00.

John Rammas

18/Oct/18 22:24

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Γκραν Κανάρια (102-87) στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Πήρε τα πρώτα του λεπτά στο 8′ και το πήγε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Δε γινόταν αλλιώς, αφού πήρε και παραμάζωμα κάθε προσωπικό αντίπαλο. Σκόραρε περισσότερους πόντους από ό,τι επέτρεψε στην άμυνα κι ήταν από τους βασικούς λόγους που ο Παναθηναϊκός έχτισε νωρίς διψήφια διαφορά (10π. με 5/6δίπ., 5ρ., 1κλ., 1λ. σε 12:36). Επέστρεψε στο 30′ και για όλη την τέταρτη περίοδο, στην οποία σχεδόν κανείς δεν είχε μυαλό για άμυνα (32π. παθητικό), για να κλείσει σχεδόν στα ίδια με πριν (12π. με 6/7δίπ., 0/1τρίπ., 7ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ. σε 22:36).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Ήταν από τους πιο αποτελεσματικούς παίκτες του Παναθηναϊκού στην επίθεση (6π. με 3/4δίπ., 2ρ., 1ασ. στα πρώτα 9:43) κι έκανε επίδειξη ικανοτήτων και ποιότητας σε κάθε του επιστροφή στο παρκέ (δεν έπαιξε μόνο στην τέταρτη περίοδο). Οι 16 πόντοι σε 21:08 με 8/11 δίποντα, χωρίς προσπάθεια για τρίποντο ή ελεύθερη βολή, μιλούν από μόνοι τους.

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Αντικατέστησε τον Τζέιμς Γκιστ στο 7′ και δεν έπαιξε περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο από τα πρώτα 6:51 (1ρ., 1κοψ., 1λ.) της επανεμφάνισής του στην Ευρωλίγκα από το 2016. Επέστρεψε στο 35′ και προσπάθησε τόσο πολύ να δείξει πως είναι σε θέση να βοηθήσει που αποβλήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με το δεύτερό του αντιαθλητικό φάουλ (2π. με 1/1δίπ., 2ρ., 1κοψ., 1λ.).

#7 ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ
Αποτέλεσε την τρίτη επιλογή για τη θέση του σέντερ (από το 14′ και μετά) και δε βρέθηκε, ούτε χρειάστηκε να κάνει πολλά πράγματα στα πρώτα 6:22 της συμμετοχής του (2π., 2ρ.). Πήρε σχεδόν άλλα τόσα λεπτά στην τρίτη περίοδο και… τέλος (5π. με 2/3δίπ., 3ρ., 1κλ. σε 11:57).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Ήρθε από τον πάγκο στο 5′ κι έπιασε αμέσως δουλειά (9π. 2/3δίπ., 1/1τρίπ., 2/2β., 3ρ., 1κλ., 1κοψ. σε 13:50 στο α’ ημίχ.). Σκόραρε κι ένα εντυπωσιακό… μη buzzer beater στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά συνέχισε σε τρίτη και τέταρτη περίοδο με πολλά άλλα που μέτραγαν κανονικά (15π. με 3/5δίπ., 1/2τρίπ., 6/6β., 7ρ., 2κλ., 1κοψ. σε 27:13). Ήταν το παιχνίδι που χρειαζόταν για να τον ξεμπλοκάρει από τη νωθρή εκκίνηση.

#11 ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ
Σηκώθηκε από τον πάγκο στο 11′ και βοήθησε αμέσως με τη γνωστή του ικανότητα στο “ένας εναντίον ενός” (7π. με 1/2 σουτ, 4/4β., 1ασ., 1κλ. στα πρώτα του 8:52). Ο προπονητής του έδωσε όλη την τρίτη περίοδο στον Κιθ Λάνγκφορντ κι έτσι ο ίδιος επέστρεψε στην τέταρτη, αλλά επίσης σε όλη, για να συνεχίσει από όπου το είχε αφήσει, συμπεριλαμβανομένης και διάθεσης κι ενέργειας και στην άμυνα (13π. με 1/3δίπ., 2/3τρίπ., 5/6β., 1ασ., 2κλ. σε 18:52).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Ήταν παρών στην αρχική 5άδα, η οποία αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στο πρώτο μισό, χωρίς ο ίδιος να αποτελεί εξαίρεση κι έτσι πέρασε σχετικά γρήγορα εκτός (4π. με 1/1δίπ., 2/2β., 1ρ. σε 6:47). Είδε από τον πάγκο αρκετή από την πολύ καλύτερη συνέχεια κι επέστρεψε στα μισά της τρίτης περιόδου για να βγάλει αρκετές συνεργασίες με τον Νικ Καλάθη στην επίθεση και να δώσεις τις μάχες του στην άμυνα. Το… ταμείο έκλεισε στους 9 πόντους (3/3δίπ., 0/1τρίπ., 2ρ.) μαζί με 2 ριμπάουντ και 1 κόψιμο σε 15:58.

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Ο Παναθηναϊκός τον χρειάστηκε νωρίτερα από κάθε άλλη φορά (στο 7′) κι ήταν αυτός που έπρεπε, εξού κι η παρουσία του στο παρκέ στα υπόλοιπα 13:13 του πρώτου ημιχρόνου. Σκόραρε (9π. με 4/4δίπ., 1/1β.), δημιούργησε (2ασ.) και τηρουμένων των αναλογιών είναι σαν μην έκανε τα 2 λάθη. Δεν κατέβασε ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο (δεν έπαιξε στην τρίτη) και… τερμάτισε στους 16 πόντους (6/7δίπ., 0/2τρίπ., 4/4β.) μαζί με 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη σε 23:13.

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Ο αρχηγός της ομάδας άρχισε με 0/4 σουτ εντός πεδιάς και παρά τις 3 ασίστ δεν άργησε να καθίσει στον πάγκο μετά από τα πρώτα 6:47. Επέστρεψε στο 18′ (2π. με 1/5δίπ., 0/1τρίπ., 2ρ., 3ασ., 1κλ. σε 8:30 στο α’ ημίχ.) κι έκανε… comeback στην τρίτη περίοδο, με τις 6 ασίστ να ξεχωρίζουν. Ξεκουράστηκε στην τέταρτη περίοδο (4π. με 2/9δίπ., 0/1τρίπ., 2ρ., 9ασ., 3κλ., 2λ. σε 18:30).

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Πήρε τη θέση του Ιωάννη Παπαπέτρου στην αρχική 5άδα, αλλά και θέση στον πάγκο μετά από μόλις 4:27, αφού παραδόξως για τα δεδομένα του υστερούσε και στις δύο άκρες του παρκέ (0/2δίπ., 2ρ., 1λ.). Χρησιμοποιήθηκε ξανά στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου (και τέλος), όταν η πίεση είχε ήδη στο μέγιστο (2π. με 1/3δίπ., 3ρ., 1λ. σε 11:04).

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Ο ενθουσιασμός τον παρέσυρε αρκετές φορές, αλλά τουλάχιστον η διάθεση κι η ενέργεια περίσσευαν. Το καλό παιχνίδι των υπόλοιπων δεν του έδωσε περισσότερα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο από τα πρώτα 7:24 (2π., 1λ.). Εν τέλει ο Τσάβι Πασκουάλ του έδωσε όλη την τρίτη περίοδο κι ανταπέδωσε με αρκετή από τη… βρώμικη δουλειά (6π. με 3/5δίπ., 0/2τρίπ., 4ρ., 1λ. σε 17:24).