Φενέρ: Κέρδισε στο Κάουνας με ηγέτη τον Σλούκα! (videos)

2018-10-19T21:35:47+00:00 2018-10-19T22:38:57+00:00.

19/Oct/18 21:35

Αν και για τρία δεκάλεπτα βρισκόταν πίσω στο σκορ, η Φενέρμπαχτσε ”πέρασε” από την έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας, με τον Κώστα Σλούκα να είναι ασταμάτητος!

Στο σημαντικό παιχνίδι της ”Zalgirio Arena”, οι δύο προπονητές έστρεψαν πάνω τους τα βλέμματα, με τον ”δάσκολο” Ζέλικο Ομπράντοβιτς να φιλοξενείται από τον ”μαθητή” Σαρούνας Γιασικεβίτσιους!

Μετά από ένα συναρπαστικό ντέρμπι, που κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Φενέρ πήρε τη νίκη με 82-75 και συνέχισε το αήττητο σερί της στην φετινή Ευρωλίγκα! Ηγετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα!

Για την 4η αγωνιστική, η Φενέρ μένει στην Τουρκία, αλλά θα παίξει στην έδρα της Εφές, στο μεγάλο ντέρμπι της χώρας (25/10, 20:30), ενώ η Ζαλγκίρις έρχεται στην Ελλάδα, για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (26/10, 21:00).

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα, μέσα από την βάση δεδομένων του Eurohoops

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε με εκπληκτικό ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Η ταχύτητα στις δύο επιθέσεις ήταν μεγάλη και παίκτες όπως οι Νέιτ Ουόλτερς και Λουίτζι Ντατόμε βρήκαν γρήγορα επαφή με το καλάθι. Οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν καλύτεροι στην άμυνα και μοιραία βρέθηκαν οδηγοί στο σκορ, με το τέλος του δεκαλέπτου (25-18).

Οι Αρτούρας Μιλάκνις και Μπράντον Ντέιβις ήταν ”καυτοί” και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και η Ζαλγκίρις ουσιαστικά ”κατάπιε” την Φενέρ, ξεφεύγοντας ακόμα και με 16 πόντους (38-22) στο 25′! Η τουρκική ομάδα αντέδρασε λίγο πριν το ημίχρονο με σερί 9-0 και μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα, ρίχνοντας την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (42-34).

Ξεκίνησε την αντεπίθεση και δικαιώθηκε

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων είχε συνέχεια, οι παίκτες της Ζαλγκίρις και κυρίως ο Ντέιβις έβρισκαν τον τρόπο να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας, όμως με τον Γιαν Βέσελι να μπαίνει στην εξίσωση, η Φενέρ μπόρεσε και ολοκλήρωσε τον στόχο της, δηλαδή να μπει στην τελευταία περίοδο με μία καλή διαφορά. Και το κατάφερε όντας στο -4 (57-53).

Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ των φιλοξενούμενων και αυτό επιβεβαιώθηκε από το προσπέρασμα των Τούρκων με 63-61 στο 33′, με τον Σλούκα και τον Ντατόμε να κρατούν επιθετιμά την ομάδα τους. Με τον Βέσελι να προστατεύεται λόγω 4 φάουλ, ο Ομπράντοβιτς εμπιστεύτηκε τον Τζόφρι Λοβέρν, που έκανε ζημιά στο ζωγραφιστό, ενώ πολύτιμες ήταν και οι βοήθειες από Μπόμπι Ντίξον και Τάιλερ Ένις.

Ο ρυθμός θύμισε και πάλι του πρώτου δεκαλέπτου, με την μόνη διαφορά πως οι Τούρκοι κρατούσαν το προβάδισμα στα χέρια τους. Το παιχνίδι είχε γυρίσει για τα καλά και καθώς ο χρόνος περνούσε, η Ζαλγκίρις είδε την αντίπαλό της να έχει διαφορά ασφαλείας, αν και μείωσε σε 79-75 με 1:20 να απομένει.

Πού κρίθηκε: Με το σκορ στο 79-75, η Ζαλγκίρις είχε την ευκαιρία να μειώσει και άλλο, όμως η Φενέρ ήταν ψύχραιμη στις βολές και μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους. Άξιο αναφοράς και το επιμέρους 29-18 στη τέταρτη περίοδο!

Παίκτης-κλείδι: Ο κορυφαίος για τους νικητές είναι χωρίς αμφιβολία ο Κώστας Σλούκας! Ο Έλληνας γκαρντ έμεινε στο παρκέ για 37:50′ και σκόραρε 20 πόντους (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ μοίρασε και 5 ασίστ! Από κοντά και οι Λουίτζι Ντατόμε και Γιαν Βάσελι με 11 και 10 αντίστοιχα.

Εξαιρετικός για τους Λιθουανούς ο Νέιτ Ουόλτερς με 23 πόντους και 6 ασίστ, δείχνοντας πως μπορεί να καλύψει το κενό του Κέβιν Πάνγκος!

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-34, 57-53, 75-82.