Μιλάνο: Με… clutch Μάικ Τζέιμς “λύγισε” την Χίμκι! (vid)

2018-10-25T22:39:11+00:00 2018-10-25T23:47:14+00:00.

25/Oct/18 22:39

Με τον Μάικ Τζέιμς μεγάλο πρωταγωνιστή, η Αρμάνι Μιλάνο πήρε το “θρίλερ” στην έδρα της με 81-80, χάρη σε 3/3 βολές του και “λύγισε” την πολύ καλή Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το ματς ήταν ντέρμπι, ουσιαστικά σε ολόκληρη την διάρκεια του και στο φινάλε όλα κρίθηκαν από το λάθος φάουλ του Μίκι στον Τζέιμς, ο οποίος έβαλε τις καθοριστικές βολές.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ

Οι Ιταλοί πλέον έχουν ρεκόρ 3-1 και βρίσκονται ψηλά στην βαθμολογία, ενώ η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα παραμείνει χωρίς νίκη με ρεκόρ 0-4.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι και προβάδισμα για Μιλάνο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και προηγήθηκε με 10-8 (στο 4′). Το ματς ήταν ντέρμπι και η Αρμάνι Μιλάνο πήρε το προβάδισμα στα χέρια της με 14-13 (στο 7′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με ιταλικό προβάδισμα 23-20.

Εντυπωσιακό come back για Χίμκι!

Στην δεύτερη περίοδο, η Χίμκι μπήκε δυνατά και με σερί 7-0 γύρισε το ματς (27-23 στο 13′). Πάντως οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα, είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους, κάνοντας επιμέρους σκορ double score (14-7) και είχαν το “πάνω χέρι” με 34-30 (στο 16′). Η διαφορά για πρώτη φορά, πήγε και στο +7 (38-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος στο Μιλάνο έκλεισε με 45-39.

Ντέρμπι με τα… όλα του

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Forum” ξεκίνησε με, την Μιλάνο να κάνει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 10-4 και να ισοφαρίζει σε 49-49 (στο 23′). Στο παρκέ εξελισσόταν μία “μάχη” και η Μιλάνο, πλέον είχε ανακτήσει το προβάδισμα της με 59-57 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 66-62 και τηνΧίμκι να προβληματίζει.

Τα πάντα κρίθηκαν στο φινάλε!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Χίμκι με εξαιρετική άμυνα άφησε χωρίς καλάθι για 4 λεπτά τους Ιταλούς και με 6-0 σερί και τον Μίκι να φτάνει τους 26 πόντους το ματς γύρισε στο 68-66 (στο 34′). Με τον Τζέιμς να οδηγεί σε επιμέρους σκορ 8-2 την Μιλάνο, στο 37ο λεπτό το σκορ ήταν 74-70 και οι γηπεδούχοι ήταν το φαβορί για την νίκη.

Ο Μόνια με τρίποντο στο 38ο λεπτό, μείωσε σε 74-73 και ο Σβεντ με λέι απ στο 1:30 πριν το τέλος έβαλε την Χιμκι μπροστά με 75-74. Μάλιστα ο Ρώσος σκόρερ, απάντησε στο καλάθι του Κουζμίνσκας και έκανε το σκορ 77-76 45′ δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Με 2/2 βολές του Μάικ Τζέιμς το σκορ έγινε 78-77, όμως ο Μόνια στα 17′ δευτερόλεπτα με “τρελό” τρίποντο έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του με 80-78.

Ενα φάουλ για 3 βολές του Μίκι, στον Μάικ Τζέιμς στα 3′ δευτερόλεπτα ήταν καθοριστικό, αφού με 3/3 εύστοχες χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 81-80!

Που κρίθηκε: Στα 3′ δευτερόλεπτα πριν την λήξη, η Χίμκι ήταν μπροστά στο σκορ με 80-78, όμως ένα φάουλ του Μίκι χάρισε τρεις βολές στον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ήταν απόλυτα εύστοχος και έδωσε στην ομάδα του την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εξαιρετικός με 25 πόντους (5/8 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 9/11 βολές), 8 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Επίσης ο Μπέρτανς είχε 16 πόντους με 4/9 τρίποντα και ο Γκουντάιτις 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:23-20, 39-45, 66-62, 81-80

Photo Credit: Eurokinissi