Εφές: Μεγάλη ανατροπή και θρίαμβος, πρώτη ήττα για Φενέρ! (videos)

2018-10-25T21:15:57+00:00 2018-10-25T22:42:51+00:00.

25/Oct/18 21:15

Τεράστια ανατροπή από την Εφές, η οποία ανέτρεψε το -16 της Φενέρ και πήρε τον τουρκικό “εμφύλιο” στο “Σινάν Ερντέμ” (89-83), αναγκάζοντας την ομάδα του Ομπράντοβιτς στην πρώτη της ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα! Μεγάλοι Μπουμπουά και Μοερμάν στο δεύτερο ημίχρονο, φλέρταρε με τρπλ-νταμπλ ο Βέσελι!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν πτοήθηκε από το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο της Φενερμπαχτσέ (38-52) και από το 40-56 του 21′ και μέσα σε πέντε λεπτά έφερε τα πάνω-κάτω και με τη… φόρα που είχε, ολοκλήρωσε την ανατροπή, για να θριαμβεύσει και να ανέβει στο 3-1, όσο είναι πλέον και το ρεκόρ της Φενέρ!

Ο Μπομπουά ηγήθηκε της αντεπίθεσης της Εφές, έχοντας στο πλευρό του “διπλού” Μοερμάν (15π., 10ριμπ.), Πλάις, Ντάνστον κι έτσι πήγε στράφι το παραλίγο τριπλ-νταμπλ του Βέσελι (24π., 8ριμπ., 7ασ.), την ώρα που ο Σλούκας μέτρησε 11π., 8ασ..!

Την επόμενη αγωνιστική η Φενέρ υποδέχεται την Μπάγερν (1/11, 19:45), ενώ η Εφές δοκιμάζεται στο Μιλάνο απέναντι στην Αρμάνι (2/11, 21:45).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Εφές προηγήθηκε στο… 1′ (4-2) κι ως εκεί, αφού οι φιλοξενούμενοι με σερί 8-0 έδειξαν στην πράξη τι θα επακολουθούσε., αφού η εξαιρετική κυκλοφορία με άξονα τον Σλούκα οδήγησε άμεσα στο 9-20 και στο 12-26 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Αταμάν αναζητούσε, αλλά δεν έβρισκε σταθερό τρόπο να σκοράρει. Μια… αναλαμπή ήταν από τον Μίτσιτς (22-30, 12:30”), αλλά η απάντηση ήταν με τον κυρίαρχο Βέσελι για το +16 (32-48, 18:20”), πριν το 38-52 της ανάπαυλας, που ήταν απόρροια των 21/28 σουτ και των 16 ασίστ της Φενέρ!

Όλα αυτά… εξανεμίστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού μέσα σε έξι λεπτά η Εφές με άμυνα ζώνης και με Πλάις και Σίμον στην επίθεση, έτρεξε 18-2 και από το 40-56 (21′) έφερε το ματς στα ίσια (58-58, 26′)! Μάλιστα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο φινάλε της περιόδου με τον Μίτσιτς (66-65, 30′)!

H ψυχολογία ήταν με το μέρος της Εφές, η οποία με Μπομπουά και Ντάνστον έχτισε δικό της +5 (73-68, 35′), πριν αντιδράσει ο Σλούκας με ασίστ και καλάθι (76-75, 36:30”). Ο Μπομπουά όμως και ο Ντάνστον διαμόρφωσαν… παράσταση νίκης (85-77, 38′), με την Εφές να ολοκληρώνει και να πανηγυρίζει τον μεγάλο θρίαμβο!

Μια πεντάδα παικτών ξεχώρισε για την Εφές, η οποία μετά τους Πλάις (13π.) και Μίτσιτς (13π.) είδε στο δεύτερο ημίχρονο να… ξεπηδούν και οι Μοερμάν (15π., 10ριμπ.), Μπομπουά (17π.) και Ντάνστον (8π. με 4/4διπ.) για να φτάσει στη μεγαλειώδη ανατροπή και τον θρίαμβο, “ακυρώνοντας” έτσι τη μεγάλη εμφάνιση του Βέσελι (24π., 8ριμπ., 7ασ.), ενώ ο Σλούκας ακολούθησε (11π., 8ασ.).

Που κρίθηκε

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς στο πρώτο ημίχρονο έκανε πάρτι (38-52), με την Εφές να επιστρέφει και να μετατρέπει το παιχνίδι σε ντέρμπι με επιμέρους 18-2 (58-58, 26′), πριν πάρει το πάνω χέρι (85-77, 38′) και πάρει τη μεγάλη νίκη στον “εμφύλιο”.

Δεκάλεπτα: 12-26, 38-52, 66-65, 89-83.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Λοτερμόζερ, Σίλβα