ΤΣΣΚΑ: “Απέδρασε” με 100άρα από την Ισπανία και τώρα… Ολυμπιακός! (video)

2018-10-26T23:32:19+00:00 2018-10-26T23:46:12+00:00.

26/Oct/18 23:32

Μία πολύ δύσκολη εκτός έδρας νίκη, πήρε κόντρα στην Γκραν Κανάρια η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη με 106-91, παραμένει αήττητη στην φετινή Ευρωλίγκα και περιμένει στην 5η αγωνιστική τον Ολυμπιακό (1/11)!

Η ομάδα του έλληνα κόουτς, αντιμετώπισε μία εξαιρετική απόψε Γκραν Κανάρια και μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο επέβαλλε τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα σε εκείνο το σημείο να “κλειδώσει” την νίκη.

Πάντως η Γκραν Κανάρια, ήταν πραγματικά καλή για τρεις περιόδους στο αποψινό ματς και δυσκόλεψε πολύ την ΤΣΣΚΑ.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Πλέον η ρώσικη ομάδα, είναι πρώτη στην βαθμολογία μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης έχοντας 4-0 ρεκόρ, ενώ η Γκραν Κανάρια “έπεσε” στο 1-3. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στην 5η αγωνιστική θα αντιμετωπίσει στην έδρα της, τον Ολυμπιακό (1/11, 19:00).

Ματσάρα στην Ισπανία, πρόβλημα στην άμυνα για ΤΣΣΚΑ!

Εντυπωσιακή ήταν στο ξεκίνημα η Γκραν Κανάρια και προηγήθηκε με 10-4 (στο 3′), με την ΤΣΣΚΑ να έχει θέματα στην άμυνα. Οι Ισπανοί ήταν εξαιρετικοί και προηγήθηκαν ακόμα και με 9 πόντους (16-7) στο 5ο λεπτό του αγώνα, κάνοντας ότι ήθελαν στο παρκέ. Οι Ρώσοι μείωσαν άμεσα σε 24-16 (στο 7′) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 29-26.

Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχιζαν να παίζουν σε υψηλούς ρυθμούς και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους με 37-30 (στο 13′). Η ΤΣΣΚΑ αμυντικά ήταν πολύ μέτρια, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μειώσει και την Γκραν Κανάρια να προηγείται με 46-38 (στο 15′). Οι Ισπανοί συνέχιζαν να παίζουν τρομερό μπάσκετ και κρατούσαν ένα καλό προβάδισμα (55-47), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ να μειώνει σε 55-52 με σερί 5-0.

Tip: Για πρώτη φορά από την σεζόν 2014-15, που ανέλαβε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Δημήτρης Ιτούδης, η ρώσικη ομάδα έχει δεχθεί 55 πόντους από αντίπαλο σε πρώτο ημίχρονο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν… ΤΣΣΚΑ!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ισπανία, ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ να παίζει σαφώς καλύτερη άμυνα και να ισοφαρίζει σε 57-57 (στο 23′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5-0 σερί προηγήθηκαν ξανά με 62-57. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, με δικό τους σερί 7-0 προσπέρασαν και πάλι στο σκορ με 64-62 (στο 26′). Με συνολικό επιμέρους σκορ 19-12, οι Ρώσοι προηγήθηκαν γι πρώτη φορά με 71-67 και η τρίτη περίοδος έληξε με 80-77.

Στο τέταρτο και τελευταίο του παιχνιδιού, η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε το προβάδισμα της με 84-81 (στο 33′), αλλά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι κι η Γκραν Κανάρια “άντεχε”. Η άμυνα των Ρώσων ήταν εξαιρετική και η διαφορά πήγε στο +5 (91-86 στο 36′) και η ομάδα του Έλληνα κόουτς ήταν το φαβορί για την νίκη.

2′ λεπτά περίπου πριν το φινάλε, το σκορ ήταν 94-88 και η ΤΣΣΚΑ είχε θέσει τις βάσεις για την τελική επικράτηση που ήρθε με το τελικό 106-91 να είναι παράγωγο του τρομερού μπάσκετ που απέδωσε η ρωσική ομάδα στο της αναμέτρησης.

Που κρίθηκε: Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, “έσφιξε” την άμυνα της δέχθηκε μόλις 13 πόντους και με την επίθεση της, να συνεχίζει να παίζει καλά, πήρε το πολύτιμο διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χίγκινς ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους και 4 ασίστ, ενώ επίσης πολύ καλοί για την ΤΣΣΚΑ ήταν ο Ντε Κολό με 20 πόντους, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ, ο Κλάιμπερν με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και οι Χάντερ (16 πόντους, 6 ριμπάουντ) και Πίτερς (15 πόντους (5/6τριπ.), 5 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 55-52, 77-80, 91-106

Photo Credit: euroleague.net