Παναθηναϊκός: Η σπουδαία Ζαλγκίρις “άλωσε” το ΟΑΚΑ! (videos)

2018-10-26T22:12:37+00:00 2018-10-27T00:16:47+00:00.

26/Oct/18 22:12

Η… περσινή Ζαλγκίρις του Σάρας Γιασικεβίτσιους εμφανίστηκε στο ΟΑΚΑ και ο κακός Παναθηναϊκός υποχρεώθηκε στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα του, στην παράταση (83-87). Μεγάλος ο Ντέιβις, δεν έφτανε το ξέσπασμα του Καλάθη στο δεύτερο ημίχρονο.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ηττήθηκαν για πρώτη φορά φέτος στο… κάστρο του ΟΑΚΑ, με την ομάδα του Σάρας να κάνει μεγάλη εμφάνιση και να παίρνει δίκαια τη νίκη στην παράταση, ανεβαίνοντας στο 2-2, όπου έπεσαν πλέον οι “πράσινοι”.

Ο Ντέιβις (18π.), μαζί με Ουάιτ και Ουόκαπ (14π.) οδήγησαν τους Λιθουανούς στον θρίαμβο, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να είναι πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο, να επιστρέφει στο δεύτερο, αλλά στο τέλος να μένει από… βενζίνη, χάνοντας όλα τα ριμπάουντ (32-46) και χάνοντας 12 βολές (16/28), παρά το ξέσπασμα του Καλάθη (18 εκ των 22π. του στο δεύτερο μέρος) και του Παπαπέτρου στην άμυνα.

Εστω κι έτσι πάντως η ομάδα του Πασκουάλ θα μπορούσε να επικρατήσει στην κανονική διάρκεια, όντας στο 74-70, αλλά και στην τελευταία άμυνα, με το σκορ στο 76-74, έχασε τρία σερί αμυντικά ριμπάουντ, πριν δεχθεί την ισοφάριση!

Επόμενη αποστολή για τον Παναθηναϊκό είναι στην έδρα της Μπουντούτσνοστ (2/11, 20:00), ενώ η Ζαλγκίρις περιμένει τη Ρεάλ στο Κάουνας (2/11, 20:00).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Ζημιά από… μέσα η Ζαλγκίρις

Παρότι ο Παναθηναϊκός ως γηπεδούχος θα ήταν αναμενόμενο να μπει δυνατά, η Ζαλγκίρις μπήκε πιο συγκεντρωμένη και χτύπησε στο ζωγραφιστό. Ντέιβις και Γιανκούνας έκαναν… πάρτι, χρεώνοντας και με δύο γρήγορα φάουλ Τόμας και Μήτογλου, με τον Γκιστ να είναι ο αδύναμος κρίκος της “πράσινης” άμυνας.

Στην άλλη άκρη με εξαίρεση τον Λάνγκφορντ των πρώτων λεπτών, πόντοι έμπαιναν πολύ δύσκολα (4-10, 3:20’’), αφού ο Καλάθης ήταν εκτός αγώνα (0ασ., 1 λάθος ως το 10’) και η Ζαλγκίρις έφτασε και στο +10 (10-20, 8:30’’), πριν το 13-20, ως το οποίο ο Παναθηναϊκός είχε 3/15 εντός πεδιάς.

Απάντηση σε κάθε αντίδραση

Η αμυντική προσήλωση των φιλοξενούμενων και η αλληλοκάλυψη ήταν σε εξαιρετικό βαθμό, με την ομάδα του Πασκουάλ να μην έχει σουτ τριών πόντων, παίρνοντας μόνο προσωρινά λύσεις από τον Βουγιούκα και τη διαφορά να ανεβαίνει στο +17 για τους Λιθουανούς (20-37, 15:30’’), όταν μπήκε και ο Ουόλτον.

Η αμυντική πίεση και ένταση ανέβηκε για να αντισταθμίσει την ενέργεια της Ζαλγκίρις, που είχε όμως με το μέρος της τα ριμπάουντ (13-22 ως το 20’) κι έτσι παρά το 32-41 του Καλάθη, το ημίχρονο έκλεισε στο 33-44 από τον Βέστερμαν.

Πλησίασε με ζώνη και Λάνγκφορντ

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με τη ζώνη να περιορίσει τους χώρους στην άμυνα για να γλιτώσει τη ζημιά κοντά στο καλάθι και στην επίθεση έδωσε την μπάλα στον Λάνγκφορντ, για να βρει λύση στην επίθεση, αφού δεν μπορούσε να βρει εύστοχα τρίποντα.

Η πίεση του Καλάθη έφερε αποτέλεσμα, ώστε από το 39-50 να φτάσουμε στο 49-53 (28’), πριν το 51-58 του 30’.

Θρίλερ και παράταση

Ο Καλάθης πήρε την ευθύνη για να φέρει πλέον την παρέα του σε απόσταση αναπνοής με έξι δικούς του πόντους (57-58, 32’) και κάθε κατοχή μετρούσε, με τον Παπαπέτρου να εξαργυρώνει την μεγάλη συμβολή στην άμυνα για το τρίποντο που έδωσε το πρώτο προβάδισμα μετά το ξεκίνημα (66-64, 36’)!

Ο Ουόλτερς απάντησε για την Ζαλγκίρις (66-69, 36:30’’), με τον Παππά να δηλώνει παρών όπως και ο Καλάθης (71-69, 38’), ο οποίος με ένα σπουδαίο τρίποντο έπειτα από 0/2 βολές και επιθετικό ριμπάουντ του Μήτογλου έφερε τον Παναθηναϊκό στο +4 (74-70, 38:30’’)!

Ο Ουάιτ όμως στο τρανζίσιον ισοφάρισε άμεσα (74-74, -49,4’’). Η συνεργασία Καλάθη και Γκιστ έφερε το 76-74, αλλά τα τρία χαμένα ριμπάουντ οδήγησαν στο φόλοου ισοφάρισης του Ντέιβις (76-76) και 6’’ απέμεναν στους “πράσινους”, οι οποίοι όμως αστόχησαν σε τρίποντο με τον Καλάθη για να πάει το ματς στην παράταση.

Θρίαμβος της Ζαλγκίρις

Οι δύο ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι ως το 80-84 του Ντέιβις (42:42’’), με τους γηπεδούχους να χάνουν συνεχώς επιθέσεις και τον Ουλάνοβας να δίνει αποφασιστικό προβάδισμα στο μεγάλο “διπλό” της Ζαλγκίρις (80-86, 44’).

Ο Καλάθης έδωσε ελπίδα (83-86), αλλά η τελευταία ευκαιρία της ομάδας του χάθηκε, με το τρίποντό του υπό πολύ δύσκολες συνθήκες να μη βρίσκει στόχο, με αποτέλεσμα την πρώτη ήττα στο ΟΑΚΑ για φέτος και δεύτερη σε τέσσερις αγώνες.

Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν θαυμάσιος και κυρίαρχος στο ΟΑΚΑ, με Ουάιτ και Ουόκαπ να τον ακολουθούν, την ώρα που ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε αποκλειστικά στον οίστρο του Καλάθη (22π., 5ασ.) από το 20’ κι έπειτα, όπως και στους Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου, χωρίς αποτέλεσμα όμως στο τέλος, αφού χάθηκαν όλα τα ριμπάουντ (32-46), αλλά και οι βολές (16/28).

Που κρίθηκε

Η Ζαλγκίρις ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο (ως και +15), πληγώνοντας τον ασθμαίνοντα Παναθηναϊκό στο ζωγραφιστό (10/11 κοντά στο καλάθι), με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στο δεύτερο μέρος χάρη στην άνοδο του Καλάθη, του Λάνγκφορντ και του Παπαπέτρου (66-64, 36’). Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (76-76), αλλά εκεί οι φιλοξενούμενοι με 6-0 (80-86) έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-20, 33-44, 51-58, 76-76 (κ.α.), 83-87.

Διαιτητές: Ρίζικ, Λάτισεβς, Χιμένεθ