Ο Σπανούλης ξύπνησε… εφιάλτες, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τους έσβησε! (videos)

2018-11-01T20:55:05+00:00 2018-11-01T21:26:34+00:00.

John Rammas

01/Nov/18 20:55

Ο Βασίλης Σπανούλης τα έβαζε από παντού στην τελευταία περίοδο και ξύπνησε… εφιάλτες στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά ο Ουίλ Κλάιμπερν φρόντισε η ομάδα του να πάρει τη νέα νίκη (69-65) στην Ευρωλίγκα.

Η ρωσική ομάδα συνεχίζει αήττητη (5-0), ενώ ο Ολυμπιακός από το 3-2 και με τελευταία νίκη στη Μόσχα αυτή της Πρωταπριλιάς του 2008 διά χειρός Λιν Γκριρ (74-76) στην τότε πρεμιέρα των playoffs.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Εξέλιξη αγώνα:

Τα πρώτα λεπτά στη Megasport Arena βρήκαν τον Ολυμπιακό (Ουίλιαμς-Γκος, Τουπάν, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ η αρχική 5άδα) να εκμεταλλεύεται κάθε εκατοστό στην αντίπαλη ρακέτα της και, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Χάκετ, Χίγκινς, Κλάιμπερν, Αντόνοφ και Χάντερ αντιστοίχως) να αδυνατεί για αρκετή ώρα να βρει αντίστοιχο σκορ (1/5 σουτ εντός πεδιάς ο Κόρι Χίγκινς με τον Αξέλ Τουπάν πάνω του), είχε σχεδόν σταθερά το προβάδισμα. Ο Νάντο ντε Κολό επίσης δεν αποτελούσε απειλή για την “ερυθρόλευκη” άμυνα (Ουίλιαμς-Γκος αρχικά, Αξέλ Τουπάν μέχρι το 2φ. στο 11′ και Κώστας Παπανικολάου έκτοτε) κι η διαφορά έφτασε και στο +9 (18-27 στο 16′), αλλά, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να βρίσκει μέσα από τις βοήθειες και τις αλλαγές όσο χώρο χρειαζόταν, δε συνέχισε για πολλή ώρα στα ίδια επίπεδα (27-30 στο 18′ με 14π. του ίδιου με 4/5τρίπ.).

Το σκηνικό δε χρειάστηκε περισσότερα από λίγα λεπτά στην τρίτη περίοδο για να αντιστραφεί πλήρως. Ο Ολυμπιακός των 4 λαθών στο πρώτο ημίχρονο είχε άλλα 5 σε 3:39 (και 8 σύνολο στη γ’ περ.), η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τα εξαργύρωσε σχεδόν όλα και προσπέρασε στο σκορ (43-39 στο 24′) για πρώτη φορά μετά από το αρχικό 2-0 στο 1′. Οι Κλάιμπερν και Χίγκινς αποτέλεσαν τις έξτρα λύσεις στην επίθεση (50-41 στο 27′) κι η έναρξη της τέταρτης περιόδου άρχισε για τον Ολυμπιακό να αναζητά το comeback από το -8 (52-44 στο 30′), σχεδόν όλοι όσοι ήταν κι οι πόντοι του στην καταστροφική τρίτη (21-9 το επιμέρους σκορ).

Ο άστοχος μέχρι εκείνη τη στιγμή Βασίλης Σπανούλης αποφάσισε πως ήταν ώρα να δράσει, με διαδοχικά τρίποντα (3/4) κι ακόμη ένα δίποντο από κοντά και με ταμπλό έφερε για πολλοστή φορά τα πάνω κάτω (63-63 στο 37′) και… πάλι από την αρχή, αλλά δυστυχώς μέχρι εκεί. Ο Ουίλ Κλάιμπερν πήρε τρία διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ σε μία κατοχή (σε δικό του άστοχο δίποντο και σε διαδοχικά άστοχα τρίποντα των Ροντρίγκεθ και Χίγκινς) κι έστω με 1/2 ελεύθερες βολές έκανε το 64-63 στα -59,5″, ο VSpan υπερέβαλε εαυτόν και βρήκε μόνο αέρα αμέσως μετά (-37,3″), ο Ουίλ Κλάιμπερν με 2/2 ελεύθερες βολές αυτή τη φορά έκανε και το 66-63 στα -37,3″ και μετά ήταν η σειρά των Ουίλιαμς-Γκος και Τουπάν να μη βρουν στόχο. Ο ένας σούταρε νέο air ball (δίποντο) υπό την πίεση του Κάιλ Χάινς, ο άλλος στο σίδερο (τρίποντο) υπό την πίεση του χρόνου κι όλα τελείωσαν στις νέες 2/2β. του Κόρι Χίγκινς για το 68-63 στα -10,1″.

Αυτά τα δύο air balls παραδόξως ήταν στην ουσία και τα μοναδικά “ερυθρόλευκα” λάθη στην τέταρτη περίοδο, αφού ο αριθμός του παρέμεινε μέχρι τέλους στα 12 των πρώτων τριών.

Πού κρίθηκε:

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία πόντων (13-13) από λάθη αντιπάλου (12 ο ίδιος, 10 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας), όχι και να εκμεταλλευτεί τη σε αυτούς (5-13) από δεύτερες επιθέσεις (9 ο ίδιος, 8 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε 3 διαδοχικά σε μία κατοχή, έστω κι αν σκόραρε μόλις 1/2β. στην εξέλιξη, ενώ ο ίδιος βρέθηκε να σουτάρει βεβιασμένο τρίποντο από τη γωνία (Αξέλ Τουπάν) μετά από air ball δίποντο λίγο πριν. Σε τέτοια παιχνίδια η λεπτομέρεια είναι που κάνει τη διαφορά.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Ουίλ Κλάιμπερν σκόραρε τους 5 από τους 7 πόντους της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο τελευταίο 3λεπτο κι απέτρεψε την ολική επαναφορά του Ολυμπιακού. Ο 28χρονος Αμερικανός σμολ φόργουορντ ολοκλήρωσε στους 17 με 7/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 3/4 ελεύθερες βολές, ενώ πλησίασε και στο double-double (9ρ. εκ των οποίων 3 επιθετικά, όλα στην ίδια κατοχή). Επίσης είχε 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 35:43.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65