Παναθηναϊκός – κριτική: Ένα δεκάλεπτο αρκεί μόνο με τη Μπουντούτσνοστ (videos)

2018-11-02T22:27:30+00:00 2018-11-02T22:41:25+00:00.

John Rammas

02/Nov/18 22:27

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Μπουντούτσνοστ (67-72) στην Ποντγκόριτσα για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Πάτησε παρκέ στο 6′ κι ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός στην επίθεση από ό,τι στην άμυνα (2/2τρίπ., 2ρ., 1λ. σε 7:24). Συνέχισε αναλόγως από το 29′ μέχρι το 37′ με 8 καθοριστικούς πόντους, αφού ήταν αυτοί που έδωσαν τον έλεγχο στον Παναθηναϊκό (14π. με 1/4δίπ., 4/5τρίπ., 4ρ., 1λ. σε 15:24).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Μπήκε στο παιχνίδι στο 8′, αλλά ποτέ στο κλίμα του παιχνιδιού. Τα επόμενα 10:37 ήταν και τα μοναδικά του και χωρίς σκορ για πρώτη φορά από το 2011 και τρίτη συνολικά στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 1ασ.).

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Έκανε δυναμική είσοδο στο 8′ (6π. με 3/3δίπ., 1ρ., 3κοψ. σε 9:24), αλλά δε βοήθησε περισσότερο στην τέταρτη περίοδο, στην οποία πήρε το μεγαλύτερο μέρος του υπόλοιπου της συμμετοχής του (6π. με 3/4δίπ., 1ρ., 3κοψ. σε 17:17). Τουλάχιστον τα προβλήματα στην άμυνα από την αντίπαλη frontline ήταν λιγότερα για τον ίδιο από ό,τι για τους υπόλοιπους ψηλούς του Παναθηναϊκού.

#7 ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ
Τα 2φ. στα πρώτα 5:40 τον έστειλαν σχετικά γρήγορα στον πάγκο και με αρκετά μεγάλο αρνητικό πρόσημο (1ασ., 1λ. και κανένα ριμπάουντ), πριν επιστρέψει στο 18′ και σε αρκετές στιγμές του παιχνιδιού έκτοτε. Τα προβλήματα ήταν λιγότερα στο δεύτερο μισό της συμμετοχής του, στο οποίο κατάφερε να πάρει επιτέλους και ριμπάουντ (στο 28′ το πρώτο) με μεγαλύτερο όλων αυτό στο -1:49 (62-69). Παραμένει μακριά από τον παίκτη που έδειξε πέρυσι πως μπορεί να είναι ακόμη και σε αυτή την ηλικία (2π. με 1/4δίπ., 5ρ., 1ασ., 1λ. σε 20:11).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Μπήκε στο 5′ κι έκανε όλα όσα έπρεπε για να το πάρει σερί μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (8π. με 3/7 σουτ, 3ρ., 1ασ. σε 15:53). Χρειάστηκε να περιμένει τo 28′ για να επιστρέψει, αλλά δεν περίμενε καθόλου για να συνεχίσει από όπου το είχε αφήσει. Δε φοβήθηκε το σουτ, κυνηγούσε κάθε μπάλα στο ριμπάουντ και γενικά έμοιαζε/ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού (13π. με 4/7δίπ., 1/2τρίπ., 2/4β., 6ρ., 2ασ., 1λ. σε 28:36).

#11 ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ
Σηκώθηκε από τον πάγκο μόλις για τα τελευταία 1:23 του πρώτου ημιχρόνου (1ρ.) και στο 27′ ξανά για άλλα 13:26, τα οποία αξιοποίησε σχεδόν στο μέγιστο. Προσπάθησε να δημιουργήσει και για τους άλλους, έβγαλε ενέργεια και στην άμυνα (6π. με 1/2δίπ., 0/1τρίπ., 4/6β., 3ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ.) κι αν δεν είχε βιαστεί να εκτελέσει (άστοχο layup) στα -35″ με το σκορ στο 67-71 το πρόσημο θα ήταν ακόμη καλύτερο.
1:23, στα μισά της γ’ περ.

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Απείχε ξανά αρκετά από αυτό που πολλοί έχουν χαρακτηρίσει “Beast”. Όχι γιατί αστόχησε σε δύο ελεύθερα τρίποντα στα πρώτα 8:01 (0/2τρίπ., 1ρ., 2κλ., 1λ.), αλλά γιατί είναι αρκετά ευάλωτος στην άμυνα. Το τρίποντο για το 46-50 στο 30′, λίγο πριν βγει και μπει ξανά στο 38′, ήταν η καλύτερή του στιγμή, αν και το περιφερειακό σουτ δεν ήταν αυτό που περιμένεις από τον ίδιο (5π. με 1/1δίπ., 1/3τρίπ., 4ρ., 1ασ., 3κλ., 2λ. σε 20:24).

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Δεν έκανε σχεδόν τίποτα στα πρώτα 5:35 από το 12′ και μετά (0/1δίπ., 1ρ.), αλλά έκανε στην επιστροφή στο 32′. Κέρδισε φάουλ στην πρώτη επαφή, ευστόχησε σε τρίποντο για το 49-53 αμέσως μετά, έδωσε την ασίστ στον Ντεσόν Τόμας για ακόμη ένα (49-56 στο 33′) στην επόμενη κατοχή, αλλά κι αυτή στον Ιωάννη Παπαπέτρου για το νέο τρίποντο και το 55-68 στο 36′. Η συμμετοχή του ολοκληρώθηκε στο 38′ με στατιστική που μοιάζει φτωχή σε πρώτη ματιά, αλλά κάθε άλλο παρά είναι (3π. με 0/1δίπ., 1/1τρίπ., 1ρ., 2ασ. σε 11:48).

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Ήταν παρών… απών στην αρχική 5άδα, αφού σούταρε μόλις μία φορά (άστοχο τρίποντο) στα πρώτα 8:01. Με plays κομμένα και ραμμένα για τον ίδιο, επανόρθωσε με 8 πόντους (3/5 σουτ) στην τρίτη περίοδο. Δεν έπαιξε στην τέταρτη (8π. με 1/2δίπ., 2/4τρίπ., 1ασ., 2λ. σε 14:34).

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Άρχισε γεμάτος όρεξη (6π. με 3/5 σουτ, 2ρ., 4ασ., 2κλ., 1κοψ., 2λ. σε 11:50), αλλά δεν απέφυγε τις επιπολαιότητες και το εύκολο λάθος και δεν ήταν δυνατό να τη μεταδώσει στους περισσότερους από τους υπόλοιπους. Συνέχισε πιο δυναμικά στην τρίτη περίοδο, αλλά παραδόξως ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο σκορ με τον ίδιο εκτός παιχνιδιού (10π. με 5/8δίπ., 0/2τρίπ., 4ρ., 9ασ., 3κλ., 2λ. σε 28:12).

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Άρχισε γεμάτος ενθουσιασμό στην άμυνα (2κλ.), τον οποίο εξαργύρωσε με το παραπάνω στην επίθεση (5π.), αλλά βρέθηκε εκτεθειμένος μετά από κάποιες αλλαγές στην άμυνα και δε συνέχισε μετά από τα πρώτα 4:08. Επέστρεψε για άλλα 7:09 στην τρίτη περίοδο, αλλά χωρίς ανάλογη συνεισφορά (5π. με 2/2δίπ., 1/2β., 2κλ., 1λ. σε 11:17).

#44 ΜΗΤΟΓΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Ο Τσάβι Πασκουάλ του έδωσε 6:44 στη δεύτερη περίοδο και πήρε πίσω σχεδόν τίποτα (0/1τρίπ., 1κλ., 1λ., 2φ.) με αποκορύφωμα το επιθετικό φάουλ και το αντιαθλητικό αμέσως μετά στα τελευταία δευτερόλεπτα της συμμετοχής του.