Μπάγερν: “Σκόρπισε” την Νταρουσάφακα και έκανε ρεκόρ στην Ευρωλίγκα! (video)

2018-11-08T21:41:21+00:00 2018-11-08T23:19:12+00:00.

08/Nov/18 21:41

Η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας εύκολα την Νταρουσάφακα στο Μόναχο με 116-70, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και “σπάζοντας” πολλά ρεκόρ!

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς, από το ξεκίνημα έδειξαν πόσο ήθελαν την νίκη και κατάφεραν με όμορφο μπάσκετ, αλλά και σταθερή άμυνα να “κλειδώσουν” ουσιαστικά την νίκη από το πρώτο ημίχρονο, που είχαν προβάδισμα 19 πόντων.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, η τούρκικη ομάδα δεν κατάφερε να μειώσει και να απειλήσει, την Μπάγερν και γνώρισε μία δίκαιη ήττα.

Η βραδιά είχε ξεχωριστό χαρακτήρα για την Μπάγερν, αφού “έσπασε” πολλά ρεκόρ της στην Ευρωλίγκα. Καταρχάς, κέρδισε με την μεγαλύτερη διαφορά της στην διοργάνωση (+46), με την προηγούμενη να είναι το +20 (88-68) κόντρα στην Γαλατασαράι το 2013.

Επίσης οι Γερμανοί, έκαναν ρεκόρ παραγωγικότητας στην επίθεση στην Ευρωλίγκα με τους 116 πόντους που πέτυχαν, με προηγούμενη ρεκόρ τους 103 στο ματς κόντρα στον Ολυμπιακό το 2013 (103-105). Ακόμα οι Βαυαροί πέτυχαν και ρεκόρ στα τρίποντα με τα 18 που πέτυχαν, με την προηγούμενη πρωτιά τους, να είναι τα 15, στο παιχνίδι και πάλι με τον Ολυμπιακό.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

Πλέον μετά από την νίκη της, η Μπάγερν Μονάχου έχει ρεκόρ 3-3 και βρίσκεται στην μέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας, ενώ η Νταρουσάφακα είναι μία από τις “ουραγούς” με ρεκόρ 1-5.

Γερμανικό “πάρτι” στο πρώτο μέρος

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-2 (στο 3′) και διατήρησαν και στην συνέχεια το προβάδισμα (13-9 στο 6′), με τον Μπούκερ να έχει ήδη 7 πόντους. Οι Γερμανοί συνέχιζαν να είναι μπροστά (19-13 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 16-6 και “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +14 (37-23 στο 15′), με αποτέλεσμα να γίνουν από νωρίς, φαβορί για την νίκη. Το προβάδισμα της Μπάγερν, παρέμενε σταθερά σε διψήφια επίπεδα και μάλιστα για πρώτη φορά, έφταε και στο +16 (45-29 στο 17′). Το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με τους Βαυαρούς στο +19 (54-35) και πλέον ήταν πολύ κοντά στην νίκη.

“Καθάρισε” εύκολα το ματς η Μπάγερν!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Μόναχο ξεκίνησε με, την Μπάγερν να συνεχίζει ακάθεκτη και με νέο σερί 9-2, έστειλε την διαφορά στο +26 (63-37 στο 23′) και μάλιστα η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων έφτασε ακόμα και το +30 (71-41 στο 25′), με τους Γερμανούς να είναι ασταμάτητους! Η τρίτη περίοδος, έκλεισε με την Νταρουσάφακα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 37 (!) πόντους διαφορά (87-50)!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, όλα είχαν κριθεί με την διαφορά των ομάδων να είναι στους 35 πόντους (92-57 στο 33′) και την Μπάγερν να έχει στήσει “πάρτι”. Στο 37ο λεπτό ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, με τους γηπεδούχους στο + 34 (102-68) και το τελικό 116-70 υπέρ της Μπάγερν, ήταν απόλυτα δίκαιο.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Μπάγερν πέτυχε 33 πόντους δέχθηκε 18 και με αυτό το επιμέρους σκορ, απέκτησε προβάδισμα 19 πόντων (54-35) και ουσιαστικά από εκείνο το σημείο “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.