Γκραν… ανατροπή για Εφές!

2018-11-08T23:49:05+00:00 2018-11-08T23:54:29+00:00.

08/Nov/18 23:49

Η Αναντολού Εφές πανηγύρισε παλικαρίσια νίκη με 90-94 μέσα στην έδρα της Γκραν Κανάρια, παρά το γεγονός πως λίγα λεπτά πριν το τέλος βρισκόταν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά.

Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν “σκαρφάλωσε” ακόμα ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα (4-2 νίκες), χάρη στην ανατροπή δια χειρός Κρούνοσλαβ Σίμον.

Ο Κροάτης γκαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ήταν ο παίκτης που ευστόχησε στο πιο κρίσιμο τρίποντο για τους Τούρκους. Σπουδαία ήταν επίσης η βοήθεια των Μίτσιτς (17π), Πλάις (12π) και Ντάνστον, με τον τελευταίο να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για λογαριασμό της Γκραν Κανάρια ξεχώρισε ο Ντι Τζέι Στρόμπερι με 19 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και κανένα λάθος.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Πιστές σε όσα μας έχουν συνηθίσει μέχρι στιγμής στη σεζόν, οι δύο ομάδες έδωσαν από νωρίς πολύ γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση. Τα εκατέρωθεν καλάθια των Έβανς και Άντερσον ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 9-9, πριν η Γκραν Κανάρια “τρέξει” σερί 7-0 και ξεφύγει με 16-9.

Η αντίδραση της Εφές ήταν άμεση και με το δίδυμο Ντάνστον – Μίτσιτς να δίνει λύσεις στην επίθεση κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (25-24) ακριβώς με τη λήξη της περιόδου και πέρασε μπροστά δια χειρός Πλάις (25-26).

Το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει στον… πόντο μέχρι το σημείο που τα λάθη της Εφές άρχισαν να αυξάνονται (8 στο 16′), με αποτέλεσμα η Γκραν Κανάρια να διαμορφώσει το υπέρ της 43-36 και να διατηρηθεί στο +7 (52-45) μέχρι το 19′. Το τελευταίο λεπτό ωστόσο δεν κύλησε καλά για τους Ισπανούς που είδαν τους αντιπάλους τους να πλησιάζουν σε απόσταση μιας κατοχής (52-50).

Όπως επιβεβαιώνει το σκορ, οι περισσότεροι παίκτες βρέθηκαν σε πολύ καλό βράδυ και δεν έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο στην άμυνα. Η Εφές ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 13/19 δίποντα και 6/13 τρίποντα, την ώρα που οι γηπεδούχοι ήταν εξίσου εύστοχοι με 15/24 δίποντα και 5/11 τρίποντα.

Πρωταγωνιστές Στρόμπερι και… Ολιβέρ

Για τρίτο διαδοχικό δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεπέρασαν τους 20 πόντους και συνέχισαν να τρέχουν ασταμάτητα. Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι σημείωσε τους 11 από τους συνολικά 15 πόντους σε αυτό το διάστημα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 70-64, με τον Ντάνστον να γίνεται με τη σειρά του “διψήφιος” για το 70-68 στο 29′.

Σε αυτό το σημείο ο Μαλδονάδο σήκωσε από τον πάγκο τον Άλμπερτ Ολιβέρ και εκείνος τον δικαίωσε! Μέσα σε λίγα λεπτά ο βετεράνος γκαρντ πέτυχε 10 πόντους για να αυξήσει το προβάδισμα της ομάδας του στο +8 (80-72) και να αυξήσει την πίεση της Εφές.

Αντίδραση της Εφές και φινάλε-θρίλερ!

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν κατάφεραν να “μαζέψουν” τη διαφορά με σερί 5-0 (80-77, 33′) αλλά το νέο νεκρό διάστημα επέτρεψε στη Γκραν Κανάρια να ξεφύγει με προβάδισμα που έδειχνε ασφαλείας (87-77, 37′).

Η επιστροφή του Χάνα στο παρκέ αποσυντόνισε τους Ισπανούς που σπατάλησαν διαδοχικές κατοχές και στην άλλη άκρη του παρκέ δεν προστάτεψαν το καλάθι τους. Ο Σίμον έκανε τα πάντα ως δημιουργός και εκτελεστής αφού μοίρασε έτοιμα καλάθια στον Πλάις και ευστόχησε σε τρίποντο για την… ολική επαναφορά!

Το 87-77 στο 37′ έγινε 90-92 με 27″ να απομένουν για τη λήξη και την Εφές να βρίσκεται πλέον “αγκαλιά” με τη νίκη. Η Γκραν Κανάρια αστόχησε εις διπλούν στην πιο κρίσιμη κατοχή και είδε μία δική της νίκη να καταλήγει στους φιλοξενούμενους με το τελικό σκορ στο 90-94.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-50, 73-70, 90-94

Όταν όλα έμοιαζαν χαμένα για την Εφές, ο Κρούνοσλαβ Σίμον βγήκε μπροστά! Ο MVP των Τούρκων ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ήταν αυτός που ανέλαβε πρωτοβουλίες στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Μάλιστα, ο Κροάτης ευστόχησε σε τρίποντο για το 90-92 με 27 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη.