Πέρασε και από την Ποντγκόριτσα η… αήττητη εκτός έδρας Ζαλγκίρις!

2018-11-09T20:50:27+00:00 2018-11-09T20:50:27+00:00.

09/Nov/18 20:50

Η Ζαλγκίρις Κάουνας με “όπλο” την άμυνα και την ποιότητα που διαθέτει στην επίθεση, πέρασε από την έδρα της Μπούντουτσνοστ με 72-60 και συνεχίζει αήττητη εκτός έδρας, μετά τις νίκες σε Εφές και Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ, αντέχοντας χάρη στην άμυνα και την έδρα τους, όμως στο τέλος μίλησε η ποιότητα της Ζαλγκίρις στην επίθεση.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

Πλέον οι Λιθουανοί έχουν ρεκόρ 3-3 με τρεις εκτός έδρας νίκες (!), ενώ η Μπούντουτσνοστ παραμένει η μοναδική ομάδα της Ευρωλίγκας χωρίς νίκη με ρεκόρ 0-6.

Το παιχνίδι

Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ζαλγκίρις Κάουνας, αν και με προβλήματα στην επίθεση και προηγήθηκε με 9-5 (στο 5′). Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ μέσω της άμυνας και πήραν προβάδισμα 7 πόντων (18-11 στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 18-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στην Ποντγκόριτσα, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικοί και δεν άφηναν την Ζαλγκίρις να ξεφύγει στο σκορ, με “ασφαλές” προβάδισμα (25-23 στο 14′). Μάλιστα η Μπούντουτσνοστ ισοφάρισε σε 27-27 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 33-33.

Το “καθάρισε” στο τέλος η ομάδα του Σάρας

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, ξεκίνησε με την Ζαλγκίρις Κάουνας να κάνει επιμέρους σκορ 10-5 και να προηγείται με 43-38 (στο 23’). Οι Λιθουανοί, είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους και διατηρούσαν άνετα το προβάδισμα τους με 49-44 (στο 26′). Η Μπούντουτσνοστ, μέσα από την σκληρή άμυνα της, κατάφερε να μειώσει σε 52-48 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 5-0 σερί των Λιθουανών και σκορ 57-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σάρας ήταν πλέον κοντά στην νίκη, ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-51 στο 34′).  Στο 35ο λεπτό, η διαφορά ήταν σταθερά διψήφια για την Ζαλγκίρις (65-55) και ουσιαστικά ήταν “αγκαλιά” με την νίκη.

2′ περίπου λεπτά πριν την λήξη, όλα είχαν κριθεί με το σκορ στο 67-58 και οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μειώσουν ουσιαστικά την διαφορά. Τελικό σκορ στην Ποντγκόριτσα 72-60, με την Ζαλγκίρις να παίρνει ένα σημαντικό διπλό.

Που κρίθηκε: Στο τέλος της τρίτης περιόδου με τον στο σκορ στο 52-48, υπέρ της Ζαλγκίρις η Μπούντουτσνοστ είχε ισορροπήσει το παιχνίδι, όμως ένα καθοριστικό 5-0 σερί των Λιθουανών, έστειλε την διαφορά στο +9 (57-48) και σε εκείνο το σημείο η ψυχολογία και ο ρυθμός του ματς, πήγαν στην πλευρά των φιλοξενούμενων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν ασταμάτητος στην ρακέτα με 20 πόντους και 9/14, ενώ είχε 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Επίσης πολύ καλοί για την Ζαλγκίρις ήταν, ο Καβαλιάουσκας με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ουόλτερς με 10 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-33, 48-57, 60-72

Photo Credit: Zalgiris BC twitter