Παναθηναϊκός: Με “τυφώνα” Θανάση παρέσυρε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ! (vids)

2018-11-09T21:51:37+00:00 2018-11-10T03:12:52+00:00.

09/Nov/18 21:51

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επανήλθε δριμύτερος μετά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακό και με φοβερή τριπλέτα Αντετοκούνμπο, Καλάθη και Λεκαβίτσιους έφερε τα πάνω-κάτω για να παρασύρει τους Πειραιώτες και να κυριαρχήσει στο ευρωπαϊκό ντέρμπι του ΟΑΚΑ (93-80)! Απελπιστικά μόνος στο δεύτερο 20λεπτο ο Πρίντεζης, μεταμορφωμένοι οι “πράσινοι” μέσω της συγκλονιστικής άμυνας.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επέβαλλε το νόμο του ΟΑΚΑ στο πρώτο φετινό ντέρμπι, για την Ευρωλίγκα, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να ανεβαίνουν στο 4-2, αφήνοντας τον Ολυμπιακό στο 3-3!

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν… παντού, με τον Νικ Καλάθη να ανεβάζει κατακόρυφα στροφές στο δεύτερο 20λεπτο, παρασύροντας όλη την παρέα του, μαζί με Λεκαβίτσιους και Γκιστ, απέναντι στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, που… έμεινε στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (41-48), με τον Πρίντεζη να παλεύει μόνος του στο τέλος (26π.), αφού δεν έφτανε το καλύτερο ματς του Τίμα, με τον Σπανούλη να μένει σε πολύ ρηχά νερά.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στην έδρα της Εφές (16/11, 19:30), ενώ ο Ολυμπιακός φιλοξενεί την Φενέρ στο ΣΕΦ (15/11, 21:00).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Καλή “πράσινη” αρχή, αλλά… χτύπησε ο Τίμα

Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν με ψηλές πεντάδες (Καλάθης, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Τόμας, Λάσμε και Σπανούλης, Τίμα, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ αντίστοιχα) και λογική να ποστάρουν.

Ο Παναθηναϊκός με την καλή αρχή του Καλάθη έκαναν το 8-4 (2:30’’), αλλά η ορμή αναχαιτίστηκε από τις επιθέσεις που ανανέωναν οι φιλοξενούμενοι και τα 2/2 τρίποντα του Τίμα (8-10).

Όταν στο παρκέ πέρασαν Λάνγκφορντ και Γκος επανήλθε η… λογική, με τους “πράσινους” να επανακτούν +5 (21-15, 8’), αλλά η είσοδος του Τουπάν και η κυριαρχία του Μιλουτίνοφ συνετέλεσαν για 0-7 (21-23, 10’).

Αλλαξε τη ροή η ζώνη

Ο Μπλατ επιστράτευσε ζώνη, που μπέρδεψε τον -χωρίς Καλάθη- Παναθηναϊκό, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τον έλεγχο, χτυπώντας κάθε αλλαγή μετά τις παγίδες.

Ο Λεκαβίτσιους που είχε την ευθύνη, έδωσε λύσεις (29-29, 14:20’’), αλλά Τίμα και Πρίντεζης, σε συνδυασμό με τον εκνευρισμό και το 4ο φάουλ του Λάνγκφορντ (φάουλ και τεχνική ποινή), έχτισαν το 33-39 (16:20’’).

Ο Ολυμπιακός έφτασε ως το +9 (37-46), με τον Πρίντεζη να μαζεύει άλλο ένα επιθετικό που έγινε καλάθι (41-48, 20’), έχοντας καθολική υπεροχή στη δημιουργία (2-13 οι ασίστ)!

Καλάθης και Θανάσης… παντού

Οι γηπεδούχοι χρειάζονταν δραστική αλλαγή για να μπουν στο πνεύμα του ντέρμπι. Αυτό δεν γινόταν να γίνει αλλιώς, παρά μέσω του Καλάθη. Ο αρχηγός μαζί με τον Θανάση Αντετοκούνμπο έδωσαν το σύνθημα μέσω της άμυνας, που έγινε ασφυκτική για τον Σπανούλη κάθε φορά που επιχειρούσε να φτάσει σε λέι απ.

Μετά το πέμπτο τρίποντο του Τίμα (43-51), οι παίκτες του Μπλατ δεν έβρισκαν σταθερή λύση επιθετικά, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Λοτζέσκι ροκάνισε την απόσταση και ο Θανάσης ισοφάρισε (54-54, 25’) με επιμέρους 11-3.

Ο Καλάθης σέρβιρε ακατάπαυστα (6 ασίστ από το 20’ ως το 26’) και ξαφνικά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο δικό του +7 (62-55, 27:30’’), το οποίο για πρώτη φορά έγινε +10 με το φοβερό κάρφωμα του Αντετοκούνμπο (67-57, 38:40’’) με το ΟΑΚΑ να… κοχλάζει!

Απάντηση στο “πράσινο” κρεσέντο ήταν ο ΛεΝτέι και ο Πρίντεζης, που συμμάζεψαν τα πράγματα ως το φινάλε της περιόδου (67-62, 30’).

Πάνω χέρι ο Παναθηναϊκός ως το τέλος με “Λέκα”

Ο Ολυμπιακός και κυρίως ο Πρίντεζης δε άφηνε το ματς να ξεφύγει (67-64), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, απαντώντας σε όλες τις περιπτώσεις. Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης προσπαθούσαν στο ζωγραφιστό, αλλά ο Καλάθης (72-64) και στη συνέχεια ο Λεκαβίτσιους (81-72, 35:30’’) έδιναν όσα χρειαζόταν η ομάδα τους επιθετικά.

Ο Λιθουανός ήταν αυτός που έδωσε τη… χαριστική βολή (88-76, 38:18’’), με τον Παπαπέτρου να ξεσπά μετά την τελική πινελιά για το θριαμβευτικό για τον Παναθηναϊκό 93-80, που σηματοδότησε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ μετά το 2014!

Ολες οι βάσεις για την ανατροπή σκηνικού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν από την ενέργεια του Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος εκμηδένισε τον Σπανούλη στην άμυνα και στην αντίπερα όχθη σκόραρε πολύ (12π.), την ώρα που ο Καλάθης μοίραζε αφειδώς ασίστ στο ίδιο διάστημα (14π., 7ασ., 7ριμπ.), με τον Λεκαβίτσιους να κάνει άλλο ένα σπουδαίο ματς σε ντέρμπι και τον Γκιστ να είναι επιτέλους… Γκιστ. Από πλευράς Ολυμπιακού ο Τίμα ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο (17π.), ωστόσο όλα τα λεφτά ήταν ο συγκλονιστικός Πρίντεζης (26π.), που όμως δεν έφτανε.

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε ταχύτητα σε άμυνα και επίθεση και άλλαξε τις ισορροπίες που είχε διαμορφώσει υπέρ του ο Ολυμπιακός στο πρώτο 20λεπτο (41-48), με Καλάθη και Θανάση να δίνουν τον ρυθμό (67-57, 29’), ενώ ο Λεκαβίτσιους στην τέταρτη περίοδο ολοκλήρωσε το παζλ για τον θρίαμβο των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80.

Διαιτητές: Πέρεθ, Πατέρνικο, Ζαμοΐσκι