Ολυμπιακός: Ο Σλούκας του πήρε τη νίκη από τα χέρια… (videos)

2018-11-15T21:57:11+00:00 2018-11-15T23:12:19+00:00.

Lefteris Moutis

15/Nov/18 21:57

Ο Ολυμπιακός υπέστη τρίτη συνεχόμενη ήττα στην Ευρωλίγκα, από τη Φενερμπαχτσέ στο ΣΕΦ αυτή τη φορά (73-72) με τον Σλούκα να κάνει τους πόντους-μαχαιριά στο φινάλε και τους Γκος και Μιλουτίνοφ να χάνουν στο φινάλε ευκαιρία για buzzer beater.

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να “κλέψει” τη νίκη από τη Φενερμπαχτσέ στα τελευταία δευτερόλεπτα, καθώς μετά το τρίποντο-ανάσα του Παπανικολάου στα 35″, ο Γκος αστόχησε και ο Μιλουτίνοφ δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στο καλάθι για τη νίκη. Ετσι, οι Πειραιώτες υπέστησαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους στην Ευρωλίγκα μόλις τρεις μέρες πριν το ντέρμπι της Basket League στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό και πριν από τη “διαβολοβδομάδα” κόντρα σε Μπάγερν και Ρεάλ Μαδρίτης.

Διαβάστε ξανά τη live κάλυψη του αγώνα από το Eurohoops

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα και με όσα συνέβησαν εντός παρκέ και όσα συνέβησαν εκτός… Πέτυχε 20 πόντους με τους 6 τελευταίους να είναι οι πλέον κρίσιμοι. Χειροκροτήθηκε έντονα πριν ξεκίνημα του αγώνα, αλλά λίγο πριν το φινάλε τα κρίσιμα καλάθια του και ο έντονος πανηγυρισμός του, τον έφεραν… απέναντι.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του παιχνιδιού

Ο Βέσελι έμεινε στην Κωνσταντινούπολη για τη γέννηση του παιδιού του, αλλά η Φενερμπαχτσέ δεν είχε πρόβλημα παίζοντας με πιο κοντά σχήματα και τους Κάλινιτς, Μαχμούτογλου να κάνουν τη διαφορά στο πλευρό του Σλούκα.

Από πλευράς Πειραιωτών ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο), ο Ουίλιαμς-Γκος είχε 13 πόντους και ο Πρίντεζης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα επιθετικά χωρίς να μπορεί να βρει ρυθμό (1/5 σουτ και 2 λάθη στο πρώτο τετράλεπτο) απέναντι στη Φενερμπαχτσέ, η οποία δεν είχε παίκτη να ακουμπήσει τη μπάλα στη ρακέτα, αλλά κυριάρχησε πλήρως στους αιθέρες. Ο Νίκολα Κάλινιτς ήταν πολύ καλός στα πρώτα λεπτά επιθετικά κάνοντας αρκετές ζημιές, ενώ ο Σλούκας ήταν αυτός που είχε περισσότερο οργανωτικό ρόλο.

Σε κάθε φάση που οι Πειραιώτες έβρισκαν χώρο και έδειχναν διάθεση για να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο, κατάφερναν να σκοράρουν με τον Γκος να είναι ο πρωταγωνιστής στο επιθετικό μέρος και τον Πρίντεζη να είναι εξαιρετικά ουσιαστικός.

Κυρίαρχος Σλούκας στο παρκέ

Ο Κώστας Σλούκας χρεώθηκε με δυο φάουλ στο πέμπτο λεπτό, αλλά ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν φοβήθηκε και τον άφησε στο παρκέ. Ο Ελληνας γκαρντ ήταν πολύ επιθετικός και κατάφερνε να τρέξει όλες τις επιθέσεις των Τούρκων (10-16, 7′) χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα όποιον γκαρντ του Ολυμπιακού και να είχε απέναντι του, αλλά ακόμα και όταν έβγαινε απέναντι του ο σέντερ των “ερυθρολεύκων” (συνήθως ο Μιλουτίνοφ).

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι από τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου όταν άρχισε να ευστοχεί και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (ευστόχησε σε δυο ο Τουπάν και σε ένα ο Σπανούλης και ο Λεντέι) και να βγάζει μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα με τον Γάλλο φόργουορντ να κάνει τη διαφορά παίζοντας απέναντι σε όλους τους αθλητικούς φόργουορντ της Φενέρ, αλλά και τους χειριστές της μπάλας.

Το 10-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη και Τουπάν (35-27, 16′) δεν κράτησε περισσότερο, καθώς ο Μαχμούτογλου εκμεταλλεύτηκε με δυο σερί τρίποντα την παθητική άμυνα απέναντι του και ο Σλούκας συνέχισε το σερί για τους φιλοξενούμενους τρέχοντας ένα δικό τους 12-0 σερί (35-39, 19′).

Πολλά χαμένα ριμπάουντ για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός σε ένα ακόμα παιχνίδι “πλήρωσε το τίμημα” για την άμυνα αλλαγών με πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Είναι χαρακτηριστικό ότι μόλις στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου τα αμυντικά ριμπάουντ των “ερυθρολεύκων” ξεπέρασαν τα επιθετικά των Τούρκων.

Η εξαιρετική ευστοχία των γηπεδούχων από κοντά “κάλυψε” το πρόβλημα και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (39-39).

Αστοχία και πτώση του ρυθμού

Ο παίκτης που έκανε το βήμα μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο επιθετικά ήταν ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος πήρε πάνω του φάσεις και πέτυχε έξι σερί πόντους δείχνοντας ανεβασμένος ψυχολογικά. Το σκορ στην τρίτη περίοδο κυμάνθηκε πολύ χαμηλότερα σε σχέση με τα δυο προηγούμενα. Το επιμέρους σκορ 14-11 υπέρ του Ολυμπιακού δείχνει και την πτώση του ρυθμού, αλλά και την αστοχία των δυο ομάδων. Οι Πειραιώτες είχαν 5/16 σουτ εντός παιδιάς και οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς 4/15!

Ο Ολυμπιακός πήρε βοήθεια και από τον Στρέλνιεκς που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, αλλά δεν ακούμπησε τη μπάλα αρκετά στον Μιλουτίνοφ, ο οποίος δεν είχε απέναντι του τον Βέσελι, ενώ και ο Λοβέρν δεν ήταν σε καλή βραδιά.

Ο Πρίντεζης από την άλλη πλευρά έδινε μάχες σε όλες τις φάσεις έχοντας να αντιμετωπίσει τους Μέλι, Κάλινιτς και Λοβέρν που απειλούσαν και από μακριά και δυσκόλευαν το έργο του αμυντικά, αλλά με τον Βεζένκοφ να μην παίρνει χρόνο συμμετοχής και τον Τίμα να είναι αρνητικός, δεν είχε πια ανάσες επιθετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Λύσεις ο “Παπ”, χωρίς λύσεις ο υπόλοιπος Ολυμπιακός

Ο Παπανικολάου έκανε το καλύτερο του επιθετικά παιχνίδι στη φετινή Ευρωλίγκα συνεχίζοντας το σερί του σε όλο το δεύτερο ημίχρονο (55-50, 31′), αλλά ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι αγκομαχούσε επιθετικά για να σκοράρει σε ένα ματς που πια είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά…

Η Φενερμπαχτσέ βρήκε πάλι δυο σερί τρίποντα από τους Ντατόμε και Μέλι τρέχοντας 8-0 σερί. Ο Ολυμπιακός έδειχνε να μην έχει καθαρό μυαλό επιθετικά, τη στιγμή που η Φενέρ βρήκε ένα ακόμα ανέλπιστο τρίποντο από τον Μαχμούτογλου και προηγήθηκε 64-67, μόλις 2:38 πριν τη λήξη μετά από καλάθι του Κάλινιτς.

Η ώρα του Γκος…

Ο Γκος ήταν ωστόσο, αυτός που προσπάθησε να δώσει το φιλί της ζωής στον Ολυμπιακό.  Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έδωσε εκπληκτική ασίστ στον Μιλουτίνοφ για το 69-67 στα 105 δεύτερα πριν το φινάλε.

…και του Σλούκα

Ωστόσο, ο Σλούκας ήταν που πήρε το λόγο έπειτα και… ξεσήκωσε το ΣΕΦ με αποδοκιμασίες αυτή τη φορά μετά το δικό του πανηγυρισμό! Πέτυχε 3/3 βολές μετά από φάουλ και έπειτα ευστόχησε σε πολύ κρίσιμο τρίποντο για το 69-73 στα 67” πριν το φινάλε. Ο πανηγυρισμός του ήταν έντονος και η κερκίδα στράφηκε εναντίον του.

Ο Παπανικολάου όμως, στα 35” πέτυχε τρίποντο-ζωής για το 72-73! Η Φενέρ αστόχησε στο επόμενο σουτ, αλλά ο Γκος στην πρώτη απόπειρα και ο Μιλουτίνοφ με φόλοου αστόχησαν στο φινάλε για να δώσουν τη νίκη στον Ολυμπιακό!

Photo credit: Getty Images