Παναθηναϊκός – κριτική: Λίγα από τους starters, λίγα κι από τον πάγκο

2018-11-16T20:52:17+00:00 2018-11-16T20:52:17+00:00.

John Rammas

16/Nov/18 20:52

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από την Αναντολού Εφές (78-62) στην Κωνσταντινούπολη για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Οι 6 πόντοι (2/5 σουτ) σε 13:33 από το 6′ μέχρι το 20′ τον έκαναν να ξεχωρίζει στον πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν τόσο κακός και στις δύο άκρες του παρκέ που δεν έφταναν για τίποτα τη δεδομένη στιγμή. Επέστρεψε στο 33′, είχε την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 34′ (άστοχο τρίποντο στο 60-49) και να δώσει ώθηση στην ομάδα του, δεν τα κατάφερε, ενώ δέχτηκε κι ένα κόψιμο λίγο μετά (62-49 στο 35′). Σκόραρε πάλι (5π. από το 37′ μέχρι τέλους) όταν όλα είχαν σχεδόν κριθεί (11π. με 3/5δίπ., 1/4τρίπ., 2/3β., 4ρ., 1ασ., 1λ. σε 21:03).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Ήταν αυτός με τις περισσότερες πιθανότητες από όλους στην αρχική 5άδα -κι όχι μόνο- για να βάλει τη μπάλα στο καλάθι, αλλά δεν το απέδειξε στην πράξη. Πήρε δύο προσπάθειες στα πρώτα λεπτά και… τράκαρε αμφότερες τις φορές πάνω στην αντίπαλη άμυνα (0/2δίπ. με ισάριθμα κοψίματα κατά σε 5:11). Επέστρεψε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου για άλλα 0/2 δίποντα και… τέλος (0/4δίπ., 3ρ., 1ασ. σε 13:38). Έμεινε χωρίς σκορ για δεύτερη φορά σε 7 παιχνίδια στον Παναθηναϊκό και τέταρτη σε 125 καριέρας στην Ευρωλίγκα.

#7 ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ
Η ρακέτα του Παναθηναϊκού έμοιαζε από την αρχή με… ελεύθερη διάβαση κι ο ίδιος φέρει αρκετή από την ευθύνη. Πήρε σερί τα πρώτα 7:02 με μόλις 1-1 φάουλ υπέρ κατά, δηλαδή κανένα ριμπάουντ μεταξύ άλλων. Πήρε άλλα 16:56 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά με λίγα πράγματα στην επίθεση κι ακόμη λιγότερα στην άμυνα (4π. με 2/4δίπ., 0/2β., 2ρ., 2κλ., 1κοψ. σε 23:58).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Το πήρε σερί σε χρόνο συμμετοχής κι… επιπολαιότητα από την είσοδό του στο 8′ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (4π., 3ρ., 1λ. σε 12:58), το οποίο έκλεισε με με 1/6 σουτ, αρκετά εκ των οποίων θα μπορούσε να είχε κάνει πόντους, αφού ήταν σχεδόν εξ επαφής με το καλάθι. Επέστρεψε προς το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά στην ουσία… δεν επέστρεψε ποτέ, αφού συνέχισε να σουτάρει στο σίδερο (9π. με 2/6δίπ., 1/5τρίπ., 2/2β., 4ρ., 1κοψ., 2λ. σε 24:31).

#11 ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ
Τα τελευταία 6:38 του πρώτου ημιχρόνου έμελλε να είναι και τα μοναδικά του στο παιχνίδι. Δεν πήρε πολλές προσπάθειες (3π. με 1/2δίπ., 1/1β.), αλλά δεν κατάφερε και να δημιουργήσει τις συνθήκες για περισσότερες, ούτε για τον εαυτό του ούτε για τους υπόλοιπους.

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Από αμφίβολος πριν από το τζάμπολ (κάκωση στη δεξιά φτέρνα) βρέθηκε στο παρκέ στο 8′, αλλά χωρίς να είναι σε θέση να σταματήσει την… επέλαση των ψηλών της Εφές (2π. με 1/1δίπ., 2ρ.,, 1λ. σε 10:15 στο α’ ημίχ.). Ο Τσάβι Πασκουάλ τον κατέβασε στη θέση “4” στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου, ήταν πιο αποτελεσματικός στην επίθεση (8π. με 3/4δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β., 3ρ., 1ασ., 2κλ., 1λ. σε 15:34 στο β’ ημίχ.), αλλά το πρόβλημα ήταν διαρκείας για όλους στην άμυνα.

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Ήταν η τρίτη επιλογή για τη ρακέτα μετά από τους Λάσμε και Γκιστ, αλλά όχι για περισσότερα από 2:43 από το 18′ μέχρι το 20′ (0/1δίπ., 1ρ., 2ασ.). Οι πρώτοι δύο ανέβηκαν κάπως στο δεύτερο ημίχρονο κι ο Τσάβι Πασκουάλ προτίμησε να συνεχίσει με αυτούς, είτε μαζί στο παρκέ είτε όχι.

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Ο Παναθηναϊκός έψαχνε εναγωνίως δημιουργία κι εκτέλεση, αλλά δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην εμφάνιση με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και κανένα από τα δύο. Σηκώθηκε από τον πάγκο στο 11′ κι έκατσε πάλι μετά από 5:51 με μόλις 0/1 δίποντα και 1 ασίστ. Ένα γλίστρημα του Νικ Καλάθη με το τέλος της τρίτης περιόδου τον επανέφερε με την έναρξη της τέταρτης -όχι πως ο αρχηγός ήταν στα καλύτερά του ούτως ή άλλως-, αλλά δεν αξιοποίησε ούτε αυτό τον χρόνο συμμετοχής (0/2δίπ., 0/1τρίπ., 3ρ., 2ασ. σε 12:21).

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Ήταν ο αντι-Λάνγκφορντ μόλις στο 6′ κι έδωσε αρκετές λύσεις από τη θέση “2” στα επόμενα 8:11 (6π. με 3/4δίπ., 3ρ., 1ασ., 1λ.), αλλά έμεινε εκεί. Η επίθεση των μόλις 62 πόντων τα λέει όλα, και για τον ίδιο (6π. με 3/5δίπ., 0/2τρίπ., 5ρ., 2ασ., 1λ. σε 21:00), και για όλους.

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Οι 11 πόντοι κι οι 8 ασίστ μεταξύ άλλων σε 27:39 είναι κολακευτικοί για μία μέτρια στο σύνολό της εμφάνιση για τον αρχηγό του Παναθηναϊκού. Δεν κατάφερε να κουβαλήσει την ομάδα στην πρώτη περίοδο (4π. με 2/7 σουτ, 1ασ., 2κλ., 1λ. σε 10:00), ούτε να την αφυπνήσει στη συνέχεια (11π. με 3/8δίπ., 1/5τρίπ., 2/3β., 2ρ., 8ασ., 2κλ., 3λ. σε 27:39), ούτε καν μέσα από τη συνήθως αξιόπιστή του άμυνα, όπου τα προβλήματα από τον Ροντρίγ Μπομπουά περίσσευσαν. Τουλάχιστον δεν τραυματίστηκε στο γλίστρημα προς το τέλος της τρίτης περιόδου (επέστρεψε στο 37′ για 0/1δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β., 1ασ., 1λ.), αφού σε διαφορετική περίπτωση η ήττα θα πονούσε περισσότερο.

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Προσπάθησε να γίνει η… σκιά του Βασίλιε Μίτσιτς, αλλά δεν ήταν ο μοναδικός με προβλήματα στην άμυνα (1π., 1ασ. στα πρώτα 7:02). Επέστρεψε στο 21′, έδωσε ανέλπιστες λύσεις στην επίθεση, αλλά τα 4φ. στα επόμενα 8:27 δεν του επέτρεψαν να δώσει περισσότερες (8π. με 2/2δίπ., 1/2τρίπ., 1/2β., 1ασ., 1λ. σε 15:29).

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Βρέθηκε για πέμπτη φορά στην αρχική 5άδα, αλλά, με τα προβλήματα από τον Αντριέν Μοερμάν να είναι πολλά, δε συνέχισε για περισσότερα από 5:11 (1λ. από επιθετικό φάουλ).