Σφαιρόπουλος: “Επιθετικοί μέχρι το τέλος απέναντι στην Εφές”

2018-11-20T13:02:29+00:00 2018-11-20T13:02:29+00:00.

Stelios Toromanidis

20/Nov/18 13:02

Το ντεμπούτο του στην φετινή Ευρωλίγκα θα κάνει ο καινούριος προπονητής της Μακάμπι Τελ Αβίβ, Γιάννης Σφαιρόπουλος στον εκτός έδρας αγώνα της ομάδας του απέναντι στην Εφές (20:00 19:00) και επί τη ευκαιρία μίλησε για το συγκεκριμένο ματς.

Ο Έλληνας πρώην προπονητής του Ολυμπιακού αναφέρθηκε και στις πρώτες εντυπώσεις που είχε από τους παίκτες των Ισραηλινών του οποίους και εμπιστεύεται απόλυτα.

Αναλυτικά τα όσα ανέφερε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στην επίσημη ιστοσελίδα της Ευρωλίγκας:

“Ήταν η πρώτη μας προπόνηση και προσπαθήσαμε να “χτίσουμε” το παιχνίδι μας σε επίθεση και άμυνα. Είχαμε μία συνάντηση νωρίτερα και τους εξήγησα πώς περιμένω να παρουσιαστούν. Είναι πολύ σημαντικό για μένα, είναι η φιλοσοφία μου. Δεν είναι τόσο απλό σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα για αυτούς και χρειάζομαι να μιλήσω στον καθένα ξεχωριστά για το τι θέλω από αυτούς σε άμυνα και επίθεση. Οι παίκτες αντέδρασαν πραγματικά καλά. Είναι ένα σπουδαίο γκρουπ που ειλικρινά εμπιστεύομαι να δώσει το μάξιμουμ.

Θα παίξουμε κόντρα σε έναν αντίπαλο ο οποίος έχει καλά αποτελέσματα. Χρειάζεται να έχουμε συγκεντρωμένοι για να παραμείνουμε στο αγωνιστικό μας πλάνο. Αυτό είναι που θα μας δώσει καλά λεπτά και θα μας ωθήσει κατά την διάρκεια του ματς. Θα είναι ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι και χρειάζεται να είμαστε επιθετικοί μέχρι το τελευταίο λεπτό”.