Φενέρ: Συνέτριψε τη Νταρουσάφακα με “100άρα”! (videos)

2018-11-20T20:55:00+00:00 2018-11-20T22:58:16+00:00.

20/Nov/18 20:55

Εύκολο έργο είχε η Φενέρμπαχτσε απέναντι στην Νταρουσάφακα, την οποία και κέρδισε με σκορ 100-79, κάνοντας το 7-1 στην φετινή Ευρωλίγκα!

Με φόρα από το ΣΕΦ η Φενέρμπαχτσε! Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Νταρουσάφακα, την οποία και συνέτριψε με 100-79, φτάνοντας στο 7-1. Στο… αντίστροφο ρεκόρ η ”Ντάρου”, η οποία δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να κοντράρει την περσινή φιναλίστ.

Πολύτιμες λύσεις στο πρώτο μέρος από τον αρχηγό των νικητών, Μελί Μαχμούτογλου, άλλη κλάση το δίδυμο Λοβέρν-Βέσελι!

Στην συνέχεια της ”διπλής” αγωνιστικής (9η), η Φενέρ ταξιδεύει στο Τελ Αβίβ (22/11, 21:05), ενώ η Νταρουσάφακα συνεχίζεις τις… εγχώριες μονομαχίες, φιλοξενώντας την Εφές (22/11, 19:15).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε με ωραίο ρυθμό, αλλά με δυσκολία στο σκορ. Η Φενέρ έκανε ένα γρήγορο 7-0, η Νταρουσάφακα έκανε 3′ για να σκοράρει και με τον Μοχάμεντ Άλι και τους Τζόφρι Λοβέρν-Γιαν Βέσελι, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 15 πόντων (25-10), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα σχεδόν μέχρι το 20′, με την είσοδο του Μελί Μαχμούτογλου να κάνει την διαφορά για την Φενέρ. Ο αρχηγός της ομάδας έδωσε συνέχεια στις σπουδαίες εμφανίσεις του, έχοντας 13 πόντους σε 10′ συμμετοχής! Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες του Ζοτς να έχουν ”αέρα” 9 πόντων (46-37).

Προσπάθησε η Νταρουσάφακα, έπεσε πάνω σε… τείχος!

Το ροτέισον του Ομπράντοβιτς επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν κάτω από τους 10 στα μέσα της τρίτης περιόδου, με τον Μάικ Έρικ να κάνει ”ζημιά” στην ρακέτα της Φενέρ. To ίδιο έκανα όμως και οι Λοβέρν-Βέσελι, μόλις πέρασαν στο ματς μαζί. Η δημιουργία αλλά κυρίως το σκοράρισμα των δύο, πήγε την διαφόρα στα… γνωστά επίπεδα, με τους δύο παίκτες να δείχνουν για ένα ακόμα ματς πως είναι ίσως το πληρέστερο δίδυμο ψηλών στην φετινή Ευρωλίγκα!

Μέσα σε λίγα λεπτά και με σκορ από τον Μοχάμεντ, η Φενέρ πήγε ξανά στο +15, η ”Ντάρου” όμως έριξε ξανά την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Και κάπου εκεί ήρθε ένα ξέσπασμα της Φενέρ, που μέσα σε λίγα λεπτά έκανε το +9, +19! Το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την γηπεδούχο ομάδα, με σκορ 100-79!

Πού κρίθηκε: Στα μέσα της τρίτης περιόδου, η Νταρουσάφακα μείωσε στους 7, όμως δεν είχε την κλάση και τις επιθετικές λύσεις (πέραν των Μάικλ Έρικ-Ρέι ΜακΚάλουμ) να το κάνει. Πριν τη λήξη των 30′, η διαφορά πήγε εκ νέου στους 10+ και κάπως έτσι η υπόθεση ”νίκη” έληξε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μελί Μαχμούτογλου ήταν ο πρώτος σκόρερ και ο κορυφαίος για τους νικητές με 16 πόντους (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές)! Από κοντά και ο Τζόφρι Λοβέρν με 13 πόνοτυς-7 ριμπάουντ και ο Άλι Μοχάμεντ με 15 ”αθόρυβους” πόντους. Εξαιρετικοί και οι Γιαν Βέσελι, Μάρκο Γκούντουριτς και Μελί Μαχμούτογλου, που πρόσθεσαν από 13! Όσο για τον Κώστα Σλούκα, έμεινε στο παρκέ για 20′ και είχε 5 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 46-37, 68-56, 100-79

Photo credits: Fenerbahce Twitter