Ρεάλ: “Καθάρισε” την Γκραν Κανάρια πριν το ΣΕΦ

2018-11-20T22:38:08+00:00 2018-11-20T22:50:26+00:00.

20/Nov/18 22:38

Η Γκραν Κανάρια του Στρόμπερι προσπάθησε να κάνει ζημιά στη Ρεάλ, η οποία όμως και χωρίς τον Σέρχιο Γιουλ παρέμεινε αήττητη με 8-0 (89-76), με τον Ράντολφ να ηγείται των πρωταθλητών Ευρώπης, πριν την… εξόρμησή τους στο ΣΕΦ για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο θα έρθει αήττητη στην Ελλάδα για να αντιμεωπίσει τον Ολυμπιακό, αφού ούτε η Γκραν Κανάρια μπόρεσε να ανακόψει την πορεία της στο “WiZink Center”, με τον Ράντολφ να είναι κορυφαίος και “διπλός” (20π., 10ριμπ.), εν τη απουσία του Γιουλ, που είναι αμφίβολος ενόψει ΣΕΦ.

Οσο για τους νησιώτες, ο Ντι Τζέι Στρόμπερι έκανε μεγάλη εμφάνιση (20π.), αλλά δεν έφτανε για την ομάδα του, που είναι πλέον στο 2-6.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η πρώτη περίοδος ήταν η… ραψωδία του Στρόμπερι, προς τέρψη της Γκραν Κανάρια. Μετά το 4-12 (3:30”) η Ρεάλ με τον Ράντολφ κάλυψε άμεσα (15-16, 6:20”), ωστόσο οι νησιώτες έκλεισαν την περίοδο στο +6 (22-28), με τον Στρόμπερι να μετρά 13 πόντους!

Οι φιλοξενούμενοι παρά την αντεπίθεση της Ρεάλ (30-30, 12′) διατήρησαν την ψυχραιμία τους ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου (37-41, 15′), αλλά η ομάδα του Λάσο έκλεισε με… φόρα το ημίχρονο με τον Ράντολφ ώστε να πάρει το πάνω χέρι (47-43, 20′).

Από εκεί και πέρα οι Μαδριλένοι έφτασαν στο 60-47 (26′), παρ’ όλα αυτά η Γκραν Κανάρια δεν πτοήθηκε και πάλεψε (62-57, 30′), αλλά μέχρι εκεί, με την ποιότητα της Ρεάλ να κάνει τη διαφορά, ώστε να πάρει την 8η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα.

Ο Αντονι Ράντολφ έκανε τη διαφορά για τη Ρεάλ, με εντυπωσιακή εμφάνιση (20π., 10ριμπ.) και ήταν ο καταλύτης για την ομάδα του, έχοντας στο πλευρό του Πρέπελιτς (13π.) και Καμπάτσο (10π.), απέναντι στους 20π. του Στρόμπερι για την Γκραν Κανάρια.

Που κρίθηκε

Η Γκραν Κανάρια με τον Στρόμπερι αιφνιδίασε στην πρώτη περίοδο στη Μαδρίτη (22-28), αλλά η Ρεάλ στη συνέχεια έφερε αργά το ματς στα μέτρα της, από τη δεύτερη περίοδο (47-43) και στην τέταρτη περίοδο έκανε όσα έπρεπε για να πάρει άνετα στο τέλος τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-28, 47-43, 62-57, 89-76.

Διαιτητές: Ρίζικ, Μπολτάουζερ, Κάρταλ

Photo credit: Getty Images