ΤΣΣΚΑ: Μέγας είσαι Ροντρίγκεθ και θαυμαστά τα έργα σου!

2018-11-21T21:19:40+00:00 2018-11-21T21:22:53+00:00.

21/Nov/18 21:19

Ο Χέρχι Ροντρίγκεθ αρνήθηκε να χάσει και η ΤΣΣΚΑ σώθηκε στην παράταση, 99-97 τη Ζαλγκίρις που έχασε ένα δικό της παιχνίδι στη Μόσχα και μαζί το αήττητη της εκτός έδρας!

Ο Ισπανός γκαρντ γύρισε το παιχνίδι στο τελευταίο τρίλεπτο παρά το -9 εναντίον της ομάδας του, έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί ήταν που πέτυχε ακόμα ένα μεγάλο σουτ που λίγο ως πολύ βοήθησε την ΤΣΣΚΑ να κρατήσει το αήττητο της και να κάνει το 8-0 και το 11-0 στη Μόσχα κατά των Λιθουανών! Οι τελευταίοι άξιζαν τη νίκη, είχαν ένα σουτ για τρεις στην εκπνοή για να την πάρουν με τον Νέιτ Ουόλτερς, ωστόσο έφυγαν ηττημένοι από τη ρωσική πρωτεύουσα και μάλλον πρέπει να τα βάλουν με τους εαυτούς τους παρά με κάποιον άλλον.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα
Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ζαλγκίρις κράτησε χαμηλά το ρυθμό, πρόσεξε την άμυνα της και πήρε το προβάδισμα με 14-18 και 16-18 τελικά στο πρώτο δεκάλεπτο με 2/2 τρίποντα του Λέο Βέστερμαν. Το ένα μάλιστα το πέτυχε από το κέντρο! Παρότι η ΤΣΣΚΑ δεν έκανε ούτε ένα λάθος, δεν ευτύχησε να έχει καλά ποσοστά ευστοχίας με 2/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα.

Το καλό μομέντουμ της Ζαλγκίρις κράτησε για λίγο ακόμα, ξεφεύγοντας μέχρι και με πέντε πόντους διαφορά (23-18) με τρίποντο του Μιλάκνις. Γρήγορα ωστόσο η ΤΣΣΚΑ βρήκε την αυτοκυριαρχία της παρότι έχανε τα ριμπάουντ (+10 η Ζαλγκίρις στο ημίχρονο). Ο Κόρι Χίγκινς ανέλαβε δράση (10π. στο ημίχρονο) και ο Μπολομπόι με τα πρώτα του φετινό καλάθια μαζί και η ΤΣΣΚΑ πέρασε μπροστά με 29-27. Η ΤΣΣΚΑ έκανε τα πρώτα της δύο λάθη μετά το πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου και αυτό επηρέασε στο σκορ (30-33) και σε ανάλογο μοτίβο διαδοχικών αλλαγών στο προβάδισμα, τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο με τη Ζαλγκίρις μπροστά με 38-37.

Τα ποσοστά της ΤΣΣΚΑ δεν έλεγαν να πάρουν την ανιούσα, ειδικά για τον Νάντο ΝτεΚολό (2/9 σουτ) που συνήθως είναι εύστοχος από παντού. Ο Χάντερ ήρθε να προστεθεί στον Χίγκινς και τον Ροντρίγκεθ (από 10 πόντους ο καθένας), αλλά πλουραλισμός της Ζαλγκίρις την κρατούσε στο παιχνίδι (53-53 στο 28′) έχοντας έξι παίκτες με οκτώ πόντους! Το ντέρμπι καλά κράτησε και στην τρίτη περίοδο με τη μία ομάδα κολλημένη στην άλλη και το ανάποδο και τη Ζαλγκίρις να κλείνει μπροστά με 60-59 αφού ο Κόρι Χίγκινς (14π.) πρόλαβε το χρονόμετρο στο 29.59”…

Με ένα ακόμα μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Βέστερμαν, η Ζαλγκίρις άρχισε να ξεφεύγει αισθητά! Χάρη σε αυτό και ακριβώς στα μισά της τέταρτης περιόδου, η ομάδα του Σάρας ξέφυγε με 75-67 και υποχρέωσε την ΤΣΣΚΑ σε ρόλο κυνηγού.

Ο Σάρας έβγαλε άλλον έναν άσο από το μανίκι του, τον Μάριους Γκριγκόνις που με ένα μεγάλο τρίποντο (7/11) έκανε το 80-71, αφήνοντας μόλις τρία λεπτά στη διάθεση της ΤΣΣΚΑ για να πετύχει μία μεγάλη ανατροπή. Η ΤΣΣΚΑ πίεσε σε όλο το γήπεδο και με ένα 5-0 μείωσε σε 76-80 αλλά ο Καβαλιάουσκας πέτυχε τέσσερις κρατώντας το +6 (84-78). Ο «Τσάτσο» Ροντρίγκεθ δεν έλεγε όμως να τα παρατήσει! Τι να παρατήσει δηλαδή: με 2/2 τρίποντα (19π.) ισοφάρισε μέσα σε διάστημα 30 δευτερολέπτων και τα 54’’ που απέμεναν έγιναν εκ νέου δραματικά. Ο ίδιος ισοφάρισε με λέι απ το καλάθι του Ουόλτερς (86-86) και η Ζαλγκίρις είχε την τελευταία επίθεση (25”) αλλά ο Ουόλτερς δεν τα κατάφερε.

Παράταση

Τι άλλαξε στην παράταση; Τίποτα. Ο Σέρχιο παρέμενε ο βασικός μοχλός της επίθεσης της ΤΣΣΚΑ μαζί με τον Χίγκινς, ενώ η Ζαλγκίρις έβρισκε λύσεις με τις βολές και τους πόντους του Γκριγκόνις που έφτασε τους 12 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (94-92). Ο Ισπανός όμως “χτύπησε” ξανά με τρίποντο (6/10) δίνοντας αέρα τριών πόντων, 97-94, με ένα λεπτό να απομένει πλέον! Η Ζαλγκίρις ισοφάρισε και πάλι με τον φοβερό Καβαλιάουσκας, ο Κλάιμπερν έβαλε δύο βολές στα 17” πριν το τέλος και ο Νέιτ Ουόλτερς έχασε αμαρκάριστος το τρίποντο της νίκης…

Παίκτης-κλειδί:

Ποιος άλλος από τον Σέρχι Ροντρίγκεθ! Γύρισε στο τέλος της κανονικής διάρκειας το ματς μόνος του και αυτός έκανε τις καθοριστικές φάσεις και στην παράταση.

Που κρίθηκε:

Σε ένα ματς που είχε πάμπολλα μεγάλα σουτ, αυτά του “Τσάτσο” έκριναν το παιχνίδι και έσωσαν την ΤΣΣΚΑ.

Δεκάλεπτα: 16-18, 21-20, 22-22, 27-26

Διαιτητές: Πέρεθ, Χορντόφ, Ρόσσι.