2018-11-22T21:35:25+00:00 2018-11-23T01:30:54+00:00.

Lefteris Moutis

22/Nov/18 21:35

EUROLEAGUE / ÏÓÖÐ - ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 88-83 την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ στο ΣΕΦ αναγκάζοντας την στην πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν στην Ευρωλίγκα.

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες κέρδισαν τη “βασίλισσα” και ανέβηκαν στη βαθμολογία έχοντας πλέον θετικό πρόσημο (5-4 νίκες) ολοκληρώνοντας εξαιρετικά τη “διαβολοβδομάδα” μετά τη νίκη στο Μόναχο.

Κορυφαίοι για τους “ερυθρολεύκους” οι Βασίλης Σπανούλης, Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος, Γιάνις Στρέλνιεκς και Ζακ ΛεΝτέι. ο αρχηγός πέτυχε 20 πόντους με 5 τρίποντα θυμίζοντας Φάιναλ Φορ του 2013 στο Λονδίνο, ο Ουίλιαμς-Γκος είχε 23 πόντους, ο Στρέλνιεκς πέτυχε 15 (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) και ο ΛεΝτέι 12 με τον Μιλουτίνοφ να έχει 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από πλευράς Ρεάλ έκανε ζημιά ο Κάρολ με 16 πόντους, αλλά περισσότερο πολύτιμος ήταν ο Καμπάτσο με 14 πόντους και 13 ασίστ, ενώ βοήθησε και ο Ρούντι Φερνάντεζ με 12 πόντους.

Διαβάστε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Βομβαρδισμός τριπόντων

Ο Σέρχιο Γιούλ, ο Γκουτάβο Αγιόν και Ογκνεν Κούζμιτς έμειναν στη Μαδρίτη, αλλά ο… παλιόφιλος Ρούντι ήταν εκεί. Ο Πάμπλο Λάσο αναγκάστηκε να αλλάξει το ροτέσιον και το μοίρασμα των επιθέσεων με τον Ρούντι Φερνάντεθ να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και να σηκώνει το βάρος, τον Καμπάτσο να καλύπτει πλήρως το κενό του Γιούλ και τον Κάρολ να κάνει τη… δουλειά του.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι (2-7, 2′), αλλά αυτό κράτησε μέχρι να μπει από τον πάγκο ο Βασίλης Σπανούλης. Ο “Kill-Bill” διάβασε το παιχνίδι και αμέσως έδωσε τη σπιρτάδα και το… μπρίο που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να κυριαρχήσει! Οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 11-0 (13-7, 6′) με τον αρχηγό να κάνει τη διαφορά και τους Πρίντεζη και ΛεΝτέι να κάνουν μεγάλη ζημιά στη Ρεάλ ξεκινώντας τις επιθέσεις από έξω προς τα μέσα σε σχήματα που έπαιζαν συχνά μαζί.

Η Ρεάλ έψαχνε λύσεις με τα μακρινά σουτ με τους Κάρολ και Πρέπελιτς να συνεχίζουν το κρεσέντο του Ρούντι (32-32, 15′) τρέχοντας 10-0 σερί. Ωστόσο και πάλι αυτός που άλλαξε τις ισορροπίες ήταν ο Βασίλης Σπανούλης!

Kill-Bill, Kill-Bill, Kill-Bill

Ο αρχηγός είχε εκτελέσεις που θύμισαν τις 13 Μαιου 2013 στο Λονδίνο! Τότε είχε ευστοχήσει σε 5 τρίποντα, όλα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο ΣΕΦ αυτή τη φορά πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο τέσσερα, τρία από αυτά σερί σε διάστημα δυο λεπτών με το κερασάκι στην τούρτα να είναι το φάουλ που κέρδισε στο δεύτερο από αυτά.

Το ΣΕΦ πήρε φωτιά και αυτός που πήρε το δαυλό και την άναψε ακόμα περισσότερο ήταν ο Ουίλιαμς-Γκος! Μετά το πολύ καλό του πρώτο δεκάλεπτο έκανε το ιδανικό φίνις εκτοξεύοντας τη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού στο +12 (50-38, 19′) με ένα τρίποντο και τρεις από τις αγαπημένες του διεισδύσεις.

Ισορροπία και επιθετική δυστοκία

Το μομέντουμ που είχε ο Ολυμπιακός όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο χάθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν έπεσαν τα ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων και ανέβηκαν ακόμα περισσότερο της “βασίλισσας”. Ο Κάρολ είχε εκτεθεί αμυντικά από τον Σπανούλη στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά αυτός έκανε τη μεγάλη διαφορά στην τρίτη περίοδο όταν πέτυχε 8 πόντους και ήταν ο στόχος όλων των συμπαικτών του στην επίθεση. Και πρώτος από όλους φυσικά ο Καμπάτσο, ο οποίος ελλείψει του Γιούλ έκανε το απόλυτο κουμάντο και μοίραζε τις ασίστ σαν… στραγάλια φθάνοντας τις 12 στο τρίτο δεκάλεπτο. Το σκορ ισορρόπησε με τη Ρεάλ να ισοφαρίζει για πρώτη φορά μετά από ώρα (63-63, 30′).

Το κρύο αίμα του Λετονού “καθάρισε”

Ο Ολυμπιακός έπεσε επιθετικά έχοντας 4/11 σουτ, τα οποία έφεραν μόλις 13 πόντους έχοντας σαφές επιθετικό πρόβλημα στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς όμως, θυμήθηκε ό,τι έκανε στο Μόναχο με την αφύπνιση του όμως να συμβαίνει λίγο νωρίτερα αυτή τη φορά.

Ξεκίνησε από το 25′ να ανεβάζει στροφές και μετά πετυχαίνοντας 15 πόντους από εκεί και έπειτα αποτελώντας τον ενορχηστρωτή της “ερυθρόλευκης” αντεπίθεσης που οδήγησε εν τέλει και στη νίκη.

Με τον οίστρο του Λετονού που διάβαζε την άμυνα της Ρεάλ εξαιρετικά και εξέθετε κυρίως τον Ρούντι Φερνάντεζ ο Ολυμπιακός έχτισε και πάλι υπέρ του διαφορά φθάνοντας στο +9 (80-70, 38′) κυρίως όμως εξαιτίας της αμυντικής του αποτελεσματικότητας με τους ΛεΝτέι και Μιλουτίνοφ να κάνουν εξαιρετική δουλειά, αλλά και τους περιφερειακούς να βοηθούν αρκετά.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν πέτυχαν κανένα καλάθι εντός παιδιάς στην τελευταία περίοδο μέχρι και το 38′ όταν σκόραρε ο Καμπάτσο. Στην επόμενη επίθεση ευστόχησε σε τρίποντο ο Ράντολφ, αλλά ο Μιλουτίνοφ ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 7 (82-75, 70” πριν το φινάλε). Ο Καμπάτσο είχε 3/3 βολές (82-78), ο Ντεκ 0/2, ο Γκος έχασε τη μπάλα, αλλά η Ρεάλ δεν κατάφερε να μειώσει, καθώς ο Καμπάτσο χρεώθηκε με τρία δευτερόλεπτα στη ρακέτα του Ολυμπιακού.

Photo credit: Eurokinissi