Μπάγερν: Πρώτο “διπλό” με σούπερ Ουίλιαμς και Λο! (video)

2018-11-22T23:18:23+00:00 2018-11-22T23:26:19+00:00.

22/Nov/18 23:18

Ο Ντέρικ Ουίλιαμς και ο Μάοντο Λο έκαναν από ένα τρομερό ημίχρονο και η Μπάγερν που πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο, έφυγε νικήτρια από το βροχερό Λας Πάλμας, κόντρα στην Γκραν Κανάρια (74-89), πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη εκτός Μονάχου.

Οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 4-5, με τον Ουίλιαμς να κάνει τρομερό πρώτο ημίχρονο (18 εκ των 20 πόντων του), ενώ ο Λο ανέλαβε στο δεύτερο, την ώρα που η Γκραν Κανάρια πάλεψε ως το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στην τέταρτη περίοδο κατέρρευσε, για να πέσει πλέον στο 2-7.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στον Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίοςήταν ασταμάτητος και βοήθησε την Μπάγερν να έχει το πάνω χέρι συνεχώς από το 9-8, ανεβάζοντας τη διαφορά και στο +11 (25-36, 14′), τελειώνοντας στο 20′ με 18 πόντους.

Οι γηπεδούχοι με τους Στρόμπερι και Μπάλβιν και χτυπώντας στο τρανζίσιον ισορρόπησαν τα πράγματα, φέρνοντας το ματς στα ίσια (57-57, 26:30”), πριν προηγηθούν με τον Ερικσον (62-59, 29′).

Η τέταρτη περίοδος ήταν μονόλογος της ομάδας του Ράντονιτς, η οποία δεν είδε ξανά την… πλάτη των νησιωτών, με τον Λο να είναι μπροστάρης.

Ετσι, από το 70-71 (33:30”) ακολούθησε σερί 16-0 (70-87, 38:30”), με την Μπάγερν να κάνει ό,τι θέλει για να πάρει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο την Γκραν Κανάρια!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν ασταμάτητος (18 από τους 20π. του) και έβαλε τις βάσεις για να επικρατήσει η Μπάγερν, η οποία στο δεύτερο μέρος είχε ηγέτη τον Μάοντο Λο (22π. με 9/10 σουτ), ενώ ο Μπούκερ ήταν “διπλός” (10π., 11ριμπ.). Από πλευράς γηπεδούχων Ερικσον και Μπάλβιν μέτρησαν 15π. έκαστος.

Που κρίθηκε

Ολα τα λεφτά για την Μπάγερν ήταν η αντίδραση μετά την αντεπίθεση της Γκραν Κανάρια, η οποία προηγήθηκε στην τρίτη περίοδο (62-61, 30′), αλλά στην τέταρτη κατέρρευσε, όταν το 70-71 έγινε 70-87, μένοντας χωρίς πόντο για πέντε αγωνιστικά λεπτά.

Δεκάλεπτα: 17-21, 42-46, 62-61, 74-89.

Διαιτητές: Πουκλ, Γκόντας, Σούκις

Photo credit: Euroleague