ΒΟΜΒΑ ΜΕΓΑΤΟΝΩΝ: Η Μπούντουτσνοστ σόκαρε ΤΣΣΚΑ και όλη την Ευρώπη! (videos)

2018-11-23T22:24:05+00:00 2018-11-23T22:41:49+00:00.

23/Nov/18 22:24

Η Μπούντσουτσνοστ πέτυχε μία ΑΠΙΘΑΝΗ εντός έδρας νίκη με 93-92 “σπάζοντας” το αήττητο της ΤΣΣΚΑ στην Ευρωλίγκα και έδειξε πως είναι μία υπολογίσιμη ομάδα στην διοργάνωση, σοκάροντας την Ευρώπη.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη, όμως οι γηπεδούχοι παίζοντας τρομερό μπάσκετ στο δεύτερο πήραν το τεράστιο αποτέλεσμα με “ήρωα” τον Νίκολιτς που πέτυχε καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ, 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η ΤΣΣΚΑ πλέον μετά από 8 συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα, γνώρισε την ήττα από την απίθανη Μπούντσνοστ η οποία σόκαρε όλη την Ευρώπη!

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

Το παιχνίδι

Καλύτερη η ΤΣΣΚΑ

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν από νωρίς με 11-2 (στο 4′), αφήνοντας την Μπούντουτσνοστ χωρίς καλάθι για 3 λεπτά (!). Η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε ένα “ασφαλές” προβάδισμα με 17-9 (στο 6′), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μείωσαν σε 19-17 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και κρατούσε το προβάδισμα με 32-25 (στο 13′). Με 10-0 σερί οι φιλοξενούμενοι, για πρώτη φορά προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (42-25 στο 16′) και έδειχναν πως θα “καθαρίσουν” το ματς από νωρίς . Η ΤΣΣΚΑ ήταν στο +15 (46-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-35.

Tip: Ο Κάιλ Χάινς με το συγκεκριμένο καλάθι, έγραψε ιστορία και έφτασε τους 2000 πόντους στην καριέρα του, στην Ευρωλίγκα!

.Απίστευτη νίκη για Μπούντσουτσνοστ!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ποντγκόριτσα ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να πιέζουν και να μειώνουν σε 53-43 (στο 23′), όμως η διαφορά παρέμενε σταθερά σε διψήφια επίπεδα (61-50 στο 25′) και η ΤΣΣΚΑ έλεγχε πλήρως το ματς. Πάντως η Μπούντουτσνοστ με ένα τρομερό σερί 14-4 μείωσε στον πόντο (65-64 στο 28′) και έβαλε “φωτιά”. Η τρίτη περίοδος, έληξε με 67-65.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 71-71, όμως άμεσα η ΤΣΣΚΑ με σερί 8-3 έκανε το σκορ 79-74 (στο 34′). Η Μπούντουτσνοστ με την σειρά της ισοφάρισε σε 79-79 και έδειξε πως μπορεί να διεκδικήσει μέχρι τέλους της νίκη.

3′ λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν ισόπαλο στο 84-84 και όλα ήταν ανοιχτά ως προς τον νικητή. Στο 39ο λεπτό, η Μπούντουτσνοστ ήταν μπροστά με 91-89. Η ΤΣΣΚΑ με 3/4 βολές από Χάινς και Κλάιμπερν προηγήθηκε ξανά (92-91) 44′ δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Νίκολιτς η Μπούντσνοστ “άγγιξε” την νίκη (93-92) 9′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και τελικά μία τεράστια νίκη και “έσπασε” το αήττητο της ΤΣΣΚΑ!

Που κρίθηκε: Στο καλάθι του Νίκολιτς 9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε που έκανε το σκορ 93-92 και στην τελευταία άμυνα πάνω στον Χίγκινς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκολιτς που έβαλε το καλάθι της νίκης και ο Κλαρκ (18 πόντους) και Γκόρτνικ που είχε 17 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-49, 65-67, 93-92