Μπαρτσελόνα… από τα παλιά, “έκοψε” τον αέρα της Μιλάνο!

2018-11-23T22:51:45+00:00 2018-11-24T00:06:27+00:00.

23/Nov/18 22:51

Η Μπαρτσελόνα φιλοξένησε την Αρμάνι Μιλάνο και με τρομερή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, έφτασε στη νίκη με σκορ 90-80! Στο 6-3 πλέον οι δύο ομάδες.

Η Μπαρτσελόνα ήταν αήττητη εντός έδρας και η Αρμάνι εκτός. Μετά το ματς της Βαρκελώνης, ένα από τα δύο δεν θα ίσχυε πια.

Μετά από μεγάλη εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ , έφτασε στο 6-3, στο ίδιο ρεκόρ που βρίσκεται πλέον και η ομάδα του Μιλάνου.

Για την 10η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Φενέρ (30/11, 22:00), ενώ η Μιλάνο ταξιδεύει στο Κάουνας, για το ματς με την Ζαλγκίρις (29/11, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Ολίμπια ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς, με τους Βλάντιμιρ Μίτσοφ-Τζεφ Μπρούκς να δίνουν το σύνθημα στην επίθεση. Το σκορ έφτασε στο 13-21, η Μπαρτσελόνα με τον Κάιλ Κούριτς μείωσε σε 19-21 και σε 24-25, με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με σερί 9-0 και η διαφορά ”έπιασε” γρήγορα διψήφια επίπεδα (42-32 στο 15′), με τον Τόμας Ερτέλ να είναι ο μπροστάρης στην επίθεση των Ισπανών. Οι Ιταλοί μείωσαν σε 6 και 7, με τον Κρις Σίνγκλετον να ευστοχεί σε 2 συνεχόμενα τρίποντα και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 53-42!

Η τρίτη περίοδος έκρινε το ματς

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν 100% υπόθεση της ”Μπάρτσα”, που είδε πολλούς παίκτες της να συνεχίζουν σε υψηλούς ρυθμούς και με το ποσοστό του τριπόντου να είναι σταθερά πάνω από το 50%, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έφτασε ακόμα και στο +20, με το 74-54 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου!

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους απλά να διατηρούν την μεγάλη απόσταση που είχε ”χτίσει” στα πρώτα 30′. Τελικό σκορ το 90-80, με τις δύο ομάδες να είναι πλέον στο ίδιο ρεκόρ.

Πού κρίθηκε: Η τρίτης περίοδος τελείωσε με 21-12 υπέρ της Μπαρτσελόνα, κάτι που σε συνδυασμό με την διαφορά 11 πόντων του πρώτου ημιχρόνου, έδωσε νωρίτερα από τα 40′ τη νίκη στους ”Μπλαουγκράνα”.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόμας Ερτέλ με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από κοντά και ο Κάιλ Κούριτς με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το νταμπλ νταμπλ του Μάικ Τζέιμς δεν ήταν αρκετό για τους Ιταλούς. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού είχε 19 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 53-42, 74-54, 90-80