Μπούντουτσνοστ: Το νικητήριο καλάθι του Νίκολιτς που υπέταξε την ΤΣΣΚΑ! (video)

2018-11-23T22:26:04+00:00 2018-11-24T02:22:38+00:00.

23/Nov/18 22:26

Η Μπούντουτσνοστ, έχοντας ως… από μηχανής Θεό τον Νίκολιτς κέρδισε την ΤΣΣΚΑ με 93-92, χάρις σε δικό του νικητήριο καλάθι, και “έσπασε” με αυτό τον δραματικό τρόπο το αήττητο της ομάδα τους Δημήτρη Ιτούδη στην Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν ντέρμπι και όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την ΤΣΣΚΑ να χάνει ένα σημαντικό προβάδισμα 18 πόντων, που είχε στην δεύτερη περίοδο.

Από εκείνο το σημείο εξελίχτηκε ένα “θρίλερ”, που διήρκησε μέχρι τέλους, με τον Νίκολιτς (14 πόντους) να βάζει βαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο δραματικό φινάλε, καθώς βρέθηκε στον κατάλληλο τόπο τον κατάλληλο χρόνο για να μαζέψει το επιθετικό ριμάουντ από το αιρ μπολ του συμπαίκτη του και με λέι απ να πετύχει, ίσως το σπουδαιότερο καλάθι της μέχρι τώρα καριέρας, διαμορφώνοντας το τελικό, που έδωσε την νίκη στην ομάδα του, αφού ο Χίγκινς αστόχησε στην τελευταία επίθεση του αγώνα, έπειτα από την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων.

Δείτε το βίντεο του Eurohoops με την τρομερή τελευταία φάση που κρίθηκε ο αγώνας: