Γκραν Κανάρια: Ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και… διπλό στην Πόλη!

2018-11-29T20:09:24+00:00 2018-11-29T20:30:11+00:00.

29/Nov/18 20:09

Το πρώτο της διπλό εκτός έδρας, στην φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε η Γκραν Κανάρια κόντρα στην Νταρουσάφακα με 75-71, παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί… επέστρεψαν στο παιχνίδι και στο τέταρτο δεκάλεπτο με εξαιρετική άμυνα και ένα καθοριστικό σερί 9-0, πήραν το πολυπόθητο διπλό.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Πλέον η Γκραν Κανάρια έχει ρεκόρ 3-7, ενώ η Νταρουσάφακα παραμένει τελευταία στην βαθμολογία με ρεκόρ 1-9.

Το παιχνίδι

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-9 (στο 4′), ενώ στην συνέχεια με εξαιρετική άμυνα και επιμέρους σκορ 11-6, έκαναν το σκορ 22-15 (το 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Γκραν Κανάρια να μειώνει σε 25-22, έπειτα από σερί 7-3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμό τους αγώνα δεν έπεσε, με την Νταρουσάφακα να αυξάνει το προβάδισμα της σε 34-27 (στο 14′) και την ισπανική ομάδα, να έχει σημαντικό αμυντικό πρόβλημα. Οι Τούρκοι συνέχισαν να διατηρούν, ένα καλό προβάδισμα με 37-31 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε τελικά με σκορ 44-34.

Ανατροπή και… διπλό για Γκραν Κανάρια!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με, την Νταρουσάφακα να παίζει πολύ καλύτερα και να διατηρεί μία διψήφια διαφορά (50-40 στο 24′). Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 11-4, μείωσαν σε 54-51 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος, έληξε με την Γκραν Κανάρια μπροστά με 57-56 και επιμέρους σκορ 16-7!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους μπροστά με 65-62 (στο 33′). Η Γκραν Κανάρια με σερί 11-0, ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση και πήρε προβάδισμα… νίκης με 71-65 (στο 37′) και πλέον ήταν το μεγάλο φαβορί.  Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μείωσαν σε 73-69 (στο 38′), όμως στο τέλος η Γκραν Κανάρια πανηγύρισε τελικά το διπλό με 75-71!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι Τούρκοι ήταν μπροστά στο σκορ με 65-62, όμως το σερί 9-0 της Γκραν Κανάρια ήταν καθοριστικό για να έρθει τελικά το διπλό. Επίσης η επιστροφή των Ισπανών, από το -10 στην τρίτη περίοδο, ήταν πολύ σημαντική για να πάρουν τελικά οι φιλοξενούμενοι το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάρκους Ερικσον ήταν ασταμάτητος με 23 πόντους, 5/8 τρίποντα και 4 κλεψίματα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Πάσενικς με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 44-34, 56-57, 71-75

Photo Credit: euroleague.net