ΤΣΣΚΑ: Έδειξε τα “δόντια” της με τρίποντο “βομβαρδισμό” στη Μαδρίτη! (videos)

2018-11-29T22:54:55+00:00 2018-11-29T23:50:14+00:00.

29/Nov/18 22:54

Η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη ανάγκασε τη Ρεάλ σε δεύτερη σερί ήττα μετά το ΣΕΦ, αυτή τη φορά στη Μαδρίτη (88-93) για να… στρογγυλοκαθίσει στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας το καλύτερο τρίποντο παιχνίδι της φέτος!

Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ παρατάχθηκαν στο ντέρμπι του “WiZink Center”… πληγωμένες, αφού προέρχονταν από τις πρώτες τους φετινές ήττες, οι μεν Μαδριλένοι στο ΣΕΦ και οι Μοσχοβίτες στην Ποντγκόριτσα, ενώ τους έλειψαν οι σταρ τους (Γιουλ και Σέρχι Ροντρίγκεθ αντίστοιχα).

Το ντέρμπι ήταν θεαματικό και ανατρεπτικό, με την ομάδα του Ιτούδη να είναι κυρίαρχη στο δεύτερο 20λεπτο και να κάνει το καλύτερο παιχνίδι της από τα 6,75μ. φέτος (15/26), για να πάρει το “διπλό”, ανεβαίνοντας στο 9-1, ενώ άφησε στο 8-2 τους πρωταθλητές Ευρώπης, με τον Χίγκινς (24π.) να είναι καταπληκτικός.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκούντως… τρελό και ανατρεπτικό, αφού τα πάνω-κάτω διαδέχονταν το ένα το άλλο! Η ΤΣΣΚΑ πάτησε παρκέ απόλυτα συγκεντρωμένη και κυρίαρχη, ώστε να καταγραφεί το 3-17 στο ταμπλό έπειτα από 5:30”!

Το τάιμ άουτ του Λάσο όμως που ακολούθησε άλλαξε τη ροή, με τον Καμπάτσο μπροστάρη και η Ρεάλ επανήλθε (17-20, 8:40”), με τον Αργεντινό να σκοράρει το… highlight της αναμέτρησης, πίσω από το κέντρο (20-24, 10′)!

Αυτή ήταν η αρχή για τους Μαδριλένους, που καθήλωσαν την ομάδα του Ιτούδη στο μηδέν για 6,5 λεπτά, ώστε Αγιόν και Ρούντι να διαμορφώσουν το 32-24 και παρά την επαναφορά της ΤΣΣΚΑ, ο Ρούντι και πάλι ήταν εκεί για το 41-38 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα οι ανατροπές δεν σταμάτησαν, με τον Χίγκινς να ανεβάζει κατακόρυφα απόδοση, μαζί με την άμυνα της ομάδας του, ώστε το σκηνικό να αλλάξει ως το +10 (57-67, 29′), πριν το 61-67 (30′).

Αυτή τη φορά η υπεροχή της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη παγιώθηκε, αφού όποιον κι αν έβαζε, του έδινε λύσεις, με την ΤΣΣΚΑ να είναι απίστευτα αποτελεσματική έξω από τα 6,75μ. (66-77, 33′).

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τις αντίστοιχες λύσεις από την περιφέρεια και πάσχιζαν χωρίς αποτέλεσμα να πλησιάσουν, μένοντας στο φινάλε στα δύο σερί… τετράποντα του φοβερού Καμπάτσο, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν δικαιότατα τη νίκη.

Η… έκρηξη του Χίγκινς (20 από τους 24 πόντους του) στο δεύτερο ημίχρονο εκτόξευσε την απόδοση της ΤΣΣΚΑ, που πήρε πολλά από τον σπουδαίο Κλάιμπερν (18π., 6ριμπ.), ενώ ουσιαστικός ήταν ο Ντε Κολό (15π., 5ασ.). Οσο για τη Ρεάλ, Καμπάτσο (23π.) και Ρούντι (18π.) έμοιαζαν να παλεύουν μόνοι τους.

Που κρίθηκε

Ουσιαστικά οι βάσεις νίκης της ΤΣΣΚΑ μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν το 41-38 της ανάπαυλας μετατράπηκε σε 57-67 (29′), με την ομάδα του Ιτούδη να αντιδρά άμεσα όποτε η Ρεάλ επιχειρούσε αντεπίθεση για να πλησιάσει.

Δεκάλεπτα: 20-24, 41-38, 61-67, 88-93.

Διαιτητές: Πουκλ, Ρότσα, Πάνθερ