Μια από τα ίδια για τον… καταθλιπτικό Παναθηναϊκό στη Μόσχα! (videos)

2018-11-30T19:49:38+00:00 2018-11-30T22:41:42+00:00.

30/Nov/18 19:49

Τι κι αν η φετινή Χίμκι δεν είναι τόσο ισχυρή όσο πέρυσι, τι κι αν έλειπε ο Σβεντ, ο πολύ κακός Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν μπόρεσε ούτε αυτή τη φορά να νικήσει εκτός έδρας (76-68), με απογοητευτικό πρώτο ημίχρονο αμυντικά και αντίστοιχα κακό δεύτερο επιθετικά, πέφτοντας πλέον στο 5-5!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είναι δεδομένα προβληματική μακριά από το ΟΑΚΑ, αφού δυσκολεύεται πολύ να πάρει νίκες και η “Arena Mytishchi” της Μόσχας δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Μπορεί ο Αλεξέι Σβεντ να ήταν νοκ άουτ, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας που είχαν την απουσία του Παπαπέτρου δεν μπόρεσαν ούτε αυτή τη φορά να πάρουν “διπλό” που θα τους ανέβαζε βαθμολογικά.

Ο Παναθηναϊκός που ήταν για άλλη μια φορά κατώτερος των περιστάσεων εκτός ΟΑΚΑ πλέον έπεσε στο 5-5 (1-4 εκτός έδρας), με την ομάδα του Μπαρτζώκα αντίστοιχα να ανεβαίνει στο 4-6, με Γκιλ και Μίκι να κάνουν τη διαφορά, όσο οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να πάρουν κάτι καλύτερο με τόσο κακό Καλάθη (2π. με 1/9 σουτ, 4ασ., 3λθ), παρά την παρουσία Γκιστ, Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Πληγή η άμυνα

Το σκηνικό των προηγούμενων εκτός έδρας αγώνων επαναλήφθηκε στο ξεκίνημα στη Μόσχα, με την Χίμκι να μπαίνει με 4/4 σουτ στα πρώτα 100 δευτερόλεπτα (10-4), σπάζοντας με ευκολία τις “πράσινες” αλλαγές.

Ο Λάσμε απείλησε από μέση απόσταση (10-8, 3′), αλλά μόνο προσωρινά, αφού η ομάδα του Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 18-11 με τον Γκιλ (5:20”). Η άμυνα της Χίμκι έκλεινε προς τα μέσα, δίνοντας τα σουτ, τα οποία πήραν Λοτζέσκι, Γκιστ και Λάνγκφορντ (23-23, 8:30”), πριν το 29-25 (10′).

Πέρασε προσωρινά μπροστά

Η αμυντική προσήλωση βελτιώθηκε στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και ανάγκασε τους γηπεδούχους σε βεβιασμένες επιλογές, ώστε με 7-0 να αποκτήσει απόσταση (33-40, 13′), με τον εύστοχο Παναθηναϊκό (με Λεκαβίτσιους, Παππά και Λάνγκφορντ στο παρκέ) να ελέγχει τον ρυθμό χτυπώντας στο τρανζίσιον.

Ομως Μίκι και Γκιλ ανέλαβαν δράση για δικό τους 9-0 (42-40, 16′), με το τρίποντο του Ζάιτσεφ να κάνει το 48-44 (20′).

Η αφλογιστία τον άφησε πίσω

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα… κράτησε, με Λάσμε και Γκιστ να κερδίζουν μάχες, ενώ δεν δινόταν χώρος στους παίκτες της Χίμκι να εκτελέσουν ανενόχλητοι, ωστόσο στην άλλη άκρη η αφλογιστία κόστισε πολύ.

Από το 48-37 με το τρίποντο του Λοτζέσκι, οι “πράσινοι” βρήκαν σκορ ξανά, πέντε λεπτά μετά (52-49), με τον Γκιλ να συνεχίζει να κάνει ζημιά και μαζί με τον Τόμας να δίνουν αέρα +8 για την ομάδα του Μπαρτζώκα (59-51, 30′) κι ενώ ο Παναθηναϊκός είχε επιθετικά season low σε δεκάλεπτο (7π.)!

Χωρίς λύσεις

Η επιθετική αδυναμία της ομάδας του Πασκουάλ δεν την άφησε να διεκδικήσει ως το τέλος τη νίκη, αφού δεν μπόρεσε να πλησιάσει πιο πολύ από το -5 (62-57). Οι επιθετικές επιλογές ήταν πολύ κακές, με τον απολογισμό της ομάδας να είναι μόλις 24 πόντοι στο δεύτερο 20λεπτο (7 και 17 αντίστοιχα στα δεκάλεπτα), με τη Χίμκι εν τέλει να παίρνει εύκολα τη νίκη, φτάνοντας και στο +11 (74-63) λίγο πριν το φινάλε και το τελικό 76-68.

Ο Αντονι Γκιλ ήταν ανίκητος (21π., με 8/9 δίποντα), χωρίς ο Παναθηναϊκός να μπορεί να τον σταματήσει, με Μίκι (14π.) και Τζένκινς (12π., 7ριμπ.) να δίνουν πολλές λύσεις. Οσο από πλευράς Παναθηναϊκού, ο Γκιστ έκανε ό,τι μπορούσε (19π., 9ριμπ.), όπως και ο Λάνγκφορντ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο (17π., 6ριμπ., 5ασ.).

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε πολύ ακριβά το απίστευτα κακό πρώτο ημίχρονο αμυντικά, αφού δέχθηκε 48 πόντους και το κάκιστο δεύτερο επιθετικά, σκοράροντας μόλις 24 πόντους! Από το 52-49 οι “πράσινοι” δεν έφτασαν ποτέ ξανά σε απόσταση βολής, αφού στην τέταρτη περίοδο δεν πλησίασε πιο πολύ από το -5, χάνοντας εύκολα στο φινάλε.

Δεκάλεπτα: 29-25, 48-44, 59-51, 76-68

Διαιτητές: Γκαρθία, Μόγκουλκοτς, Βογίνοβιτς