Παναθηναϊκός-κριτική: Υπό το μηδέν αρκετοί παίκτες και ψυχολογία (videos)

2018-12-07T23:13:50+00:00 2018-12-07T23:34:46+00:00.

John Rammas

07/Dec/18 23:13

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε (69-81) στο ΟΑΚΑ για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Ήταν ο πιο αποτελεσματικός παίκτης του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο (4π. με 1/1δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β. σε 9:43), αλλά, με όλους μαζί να έχουν 12 πόντους, αυτό δε σήμαινε και πολλά, πολύ περισσότερο με τον Νικολό Μέλι να ανταποδίδει στην άμυνα. Επέστρεψε στο 25′ αντί του Ντίνου Μήτογλου για να δώσει σκορ, ευστόχησε σε ένα τρίποντο, αλλά σε κανένα άλλο και τέλος (7π. με 1/2δίπ., 1/5τρίπ., 2/2β., 2ρ., 2ασ. σε 24:39).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός επιθετικά για αρκετή ώρα στο πρώτο ημίχρονο κι ο 35χρονος Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ δεν ήταν αυτός που θα άλλαζε τα δεδομένα. Πήρε μόλις μία προσπάθεια στα πρώτα 9:07 (0/1δίπ., 2/2β.), όχι πως οι χώροι περίσσευσαν για τον ίδιο, ενώ είχε και 1 λάθος μέχρι να επιστρέψει στο 17′ για 1 ασίστ και 1 κλέψιμο μέχρι το 20′. Ήταν παρών και καθόλη την τρίτη περίοδο, αλλά στην ουσία… απών (4π. με 1/2δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β., 1ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ. σε 22:17).

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#7 ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ

#11 ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ
Ήρθε από τον πάγκο στο 10′ κι έβαλε τέλος στην αστοχία του Παναθηναϊκού πίσω από τα 6,75μ. (0/8 τρίποντα μέχρι το δικό του εύστοχο), αλλά μετά είχε κι άλλα 0/3 ο ίδιος. Είχε κι ένα κάρφωμα από τα γνωστά του σόλο, συν 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος στα επόμενα 7:43. Μέχρι να επιστρέψει, το παιχνίδι είχε φτάσει στο 33′ και το σκορ στο 54-61, αλλά αυτό δεν έδειξε να τον αποθαρρύνει. Πρώτη ενέργεια: Εύστοχο τρίποντο. Δεύτερη ενέργεια: Καλή άμυνα. Η συνέχεια: Ανάλογη σε διάθεση και πάθος, αλλά χωρίς αντίκρισμα (13π. με 3/3δίπ., 2/6τρίπ., 1/1β., 2ρ., 1κλ., 1λ. σε 15:38).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Επελέγη για την αρχική θέση του σέντερ, αλλά ζήτημα αν βρέθηκε ποτέ αντιμέτωπος με τον Γιαν Βέσελι, τουλάχιστον στην άμυνα, όπου οι αλλαγές ήταν συνεχείς κι έτσι ο αντίπαλος ψηλός είχε mismatch με τον Θανάση Αντετοκούνμπο. Δε βοήθησε περισσότερο στην επίθεση (2π. με 1/1δίπ.) στα πρώτα 9:07 (2π. με 1/1δίπ., 2ρ., 1λ.). Το σκηνικό ήταν επαναλαμβανόμενο σε κάθε μπες-βγες στο δεύτερο ημίχρονο, μάλιστα υπήρξαν φορές που δε μπήκε καν στον κόπο να προσπαθήσει να σταματήσει τον αντίπαλο κάτω από το καλάθι (4π. με 2/3δίπ., 2ρ., 2κλ., 1λ. σε 22:33).

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Αντικατέστησε τον Τζέιμς Γκιστ στο 10′ και το πήρε σερί μέχρι το τέλους του πρώτου ημιχρόνου (2π. με 1/1δίπ., 2ρ., 1λ. σε 10:48) σε μία προσπάθεια του Παναθηναϊκού να έχει σχεδόν πάντα κάποιον να γεμίζει τη ρακέτα στην άμυνα. Είχε άλλες δύο ολιγόλεπτες εισόδους (28′-30′ και 32′-37′), από ένα φάουλ σε καθεμία για 4φ. στο σύνολο και μέχρι εκεί (4π. με 1/2δίπ., 2/4β., 2ρ. σε 17:22).

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Σηκώθηκε από τον πάγκο στο 10′ και συνέχισε σε όλο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, αφού ακόμη κι αν… προσπαθούσε δε θα μπορούσε να ήταν χειρότερος από τον Νικ Καλάθη της πρώτης περιόδου, όσο παράδοξο κι αν φαίνεται. Κόλλησε κάποιες φορές, έμοιαζε εύκολος στόχος στην άμυνα, αλλά αυτό δεν στοίχισε και το πρόσημο ήταν σχετικά θετικό, τηρουμένων των αναλογιών πάντα (2π. με 1/1δίπ., 0/1τρίπ., 3ασ. σε 10:53). Χρειάστηκε μόλις 54″ για να χαλάσει αυτή την εικόνα (άστοχο τρίποντο, αντιαθλητικό φάου, λάθος κατά τη σειρά) κι ήταν και τα μοναδικά του στο δεύτερο ημίχρονο (2π. με 1/1δίπ., 0/2τρίπ., 3ασ., 1λ. σε 11:47).

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Πήρε τη θέση του Θανάση Αντετοκούνμπο στο 6′ για να δώσει στον Παναθηναϊκό ό,τι του έλειπε περισσότερο τη δεδομένη στιγμή, σκορ, κάτι που έκανε σε αρκετά καλό βαθμό, εξού κι η συνεχής παρουσία του μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (8π. με 3/4δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β., 3ρ., 1ασ. σε 14:17) κι εν συνεχεία μέχρι το 33′, πριν επιστρέψει για το τελευταίο 3λεπτο. Ολοκλήρωσε ως δεύτερος σκόρερ του Παναθηναϊκού, αλλά μπορούσε πολύ καλύτερα βάσει αριθμό προσπαθειών και προϋποθέσεων αυτών (13π. με 4/5δίπ., 1/5τρίπ., 2/2β.). Είχε και 7 ριμπάουντ (πρώτος ριμπάουντερ), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 29:09.

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Η εκνευριστική αστοχία συνεχίστηκε σε ακόμη ένα παιχνίδι για τον αρχηγό του Παναθηναϊκού (0/5 σουτ στο α’ ημίχ. δίπλα σε 2ρ., 3ασ. σε 9:07), τόσο που ο Τσάβι Πασκουάλ περίμενε τα τελευταία -5,8″ στο πρώτο ημίχρονο για να τον ξαναβάλει μόνο και μόνο για την τελευταία κατοχή. Μετά από 0/7 σουτ ευστόχησε για πρώτη φορά (τρίποντο) στο 26′ κι έφτασε στα 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα στις υπόλοιπές του προσπάθειες, αλλά η δική του άνοδος δεν ήταν αρκετή από μόνη της να κάνει τη δουλειά (14π. με 4/9δίπ., 2/6τρίπ., 0/2β., 3ρ., 7ασ., 1κλ., 3λ. σε 28:18). Όχι πως δεν είχε κι ο ίδιος άστοχα σουτ και κακές επιλογές έκτοτε.

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Επέστρεψε στην αρχική 5άδα κι ως συνήθως ήταν γεμάτος ενέργεια, την οποία εξαργύρωσε δις στην επίθεση στα πρώτα λεπτά (4π. με 2/2δίπ., 1ρ. σε 5:43). Στην άμυνα είχε την ατυχία να βρεθεί να ψηλότερο αντίπαλο στις αλλαγές με τον Τζέιμς Γκιστ και δεν ήταν εξίσου αποτελεσματικός (2φ.). Ο προπονητής του τον επανέφερε στο 31′ και του έδωσε όλη την τέταρτη περίοδο, αλλά ο ίδιος έδωσε τη δυνατότητα στον Νίκολα Κάλινιτς να σκοράρει τρίποντα-μαχαιριές και συνολικά 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Ο Τσάβι Πασκουάλ τον εμπιστεύτηκε στο 10′ με την ελπίδα να πάρει κυρίως κάποιες καλές άμυνες κι αυτές ήταν ό,τι έδωσε επί το πλείστον, αφού στην επίθεση ήταν το λιγότερο επιπόλαιος (4π. με 0/2δίπ., 1/2τρίπ., 1/2β., 4ρ. σε 15:16). Το πήρε σερί μέχρι το 25′ με άλλο 0/1 δίποντο και 1 ριμπάουντ κι είδε τη συνέχεια από τον πάγκο (4π. με 0/3δίπ., 1/2τρίπ., 1/2β., 4ρ. σε 15:16).