Ευρωλίγκα: Καμία παράβαση κανονισμού στο ματς Εφές-Ρεάλ

2018-12-09T14:11:33+00:00 2018-12-09T14:14:16+00:00.

09/Dec/18 14:11

Η Ευρωλίγκα εξέδωσε ανακοίνωση, μέσω της οποίας ξεκαθαρίζει πως δεν υπήρξε καμία παράβαση κανονισμών στο ματς Εφές-Ρεάλ.

Η Ρεάλ κέρδισε με 84-82 στην Εφές για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τον Εργκίν Αταμάν να κάνει λόγο για παράβαση κανονισμών από τους διαιτητές, κάτι που έφερε την αντίδραση της τουρκικής ομάδας, που ζήτησε επανάληψη του σγώνα.

Η διοργανώτρια αρχή εξέτασε το θέμα και αποφάσισε πως δεν υπάρχει διαιτητικό λάθος στον κανονισμό, επομένως δεν τίθεται θέμα επανάληψης!

Αναλυτικά, η Ευρωλίγκα αναφέρει:

Στο τρίτο δεκάλεπτο και με 3:16’ να απομένουν, δόθηκε τεχνική ποινή στον Μπράιαντ Ντάνστον. Στην επίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης, το ρολόι έδειχνε 4,3 δευτερόλεπτα. Σύμφωνα με το Άρθρο 29.2.1 των κανονισμών

Το ρολόι της επίθεσης επαναφέρεται όταν το παιχνίδι σταματάει από έναν διαιτητή

-Για φάουλ ή παράβαση (εκτός από την μπάλα εκτός ορίων) από την ομάδα που δεν έχει την κατοχή της μπάλας

-Για κάθε έγκυρο λόγο, που αφορά την ομάδα που δεν έχει τον έλεγχο της μπάλας

-Για κάθε έγκυρο λόγο που δεν συνδέεται με κάποια από τις δύο ομάδες.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, η κατοχή της μπάλας πάει στην ομάδα που είχε τον έλεγχο πριν

-Πίσω από το κέντρο, με 24 δευτερόλεπτα στο ρολόι

-Μπροστά από το κέντρο

Αν το ρολόι έδειχνε 14 ή περισσότερα δευτερόλεπτα, τότε δεν γίνεται αλλαγή

Αν δείχνει 13 ή λιγότερα, τότε επαναφέρεται στα 14.

Ωστόσο, αν το παιχνίδι σταματήσει για κάθε έγκυρο λόγο, που δεν συνδέεται με κά-ποια από τις 2 ομάδες, το ρολόι παραμένει στον χρόνο που είχε σταματήσει.

Επομένως, το ρολόι της επίθεσης σωστά πήγε στα 14 δευτερόλεπτα, καθώς μετά την βολή της Ρεάλ, η επαναφορά έγινε μπροστά από το κέντρο.