Μπάγερν: Ματσάρα ο Ουίλιαμς και τεράστια νίκη επί της Ζαλγκίρις! (videos)

2018-12-14T22:37:10+00:00 2018-12-14T23:54:13+00:00.

14/Dec/18 22:37

Η Μπάγερν ήταν καλύτερη στο φινάλε και έφτασε στην 6η φετινή της νίκη, με ”θύμα” την Ζαλγκίρις Κάουνας. Τρομερό ματς από τον Ντέρικ Ουίλιαμς!

Μεγάλο ντέρμπι στην Γερμανία, με την Μπάγερν να είναι καλύτερη στα κρίσιμα και με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να είναι ασταμάτητος και να κάνει νέο ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, έφτασε στη νίκη με νίκη με 88-84, αφήνοντας την Ζαλγκίρις με την πικρή γεύση της ήττας.

Οι νικητές πλέον βρίσκονται στο 6-6, ενώ οι Λιθουανοί ”έπεσαν” στο 5-7.

Για την 13η αγωνιστική, η Μπάγερν ταξιδεύει στο Μιλάνο (19/12, 21:45) και η Ζαλγκίρις στην έδρα της Νταρουσάφακα (19/12, 19:15).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, με αιχμή του δόρατος τον Μπράντον Ντέιβις, όμως η Μπάγερν βρήκε γρήγορα τον δρόμο για να προσπεράσει στο σκορ, με σερί 9-0 και τους Λιθουανούς να μην σκοράρουν για 4′! Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18-12.

Ο Ντέρικ Ουίλιαμς έφερε αέρα… ΝΒΑ στο Μόναχο και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα και με 11 (32-21 στο 14′), με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μειώνει σε 8 με το τέλος του ημιχρόνου (46-38).

Το έκανε ντέρμπι η Ζαλγκίρις, το ”καθάρισε” η Μπάγερν!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ζαλγκίρις να κάνει 9-0 και να παίρνει τα ημία του ματς, με τον Ντέιβις να συνεχίζει την μεγάλη εμφάνιση, ακόμα μία εφέτος. Όμως, η ομάδα του Κάουνας έκανε αυτό που έπρεπε, με τον Λέο Βέστερμαν να δίνει σημαντικές βοήθειες στην επίθεση και έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 63-61 και το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι με το σκορ να είναι σε όλη του σχεδόν την διάρκεια, με την Ζαλγκίρις να είναι αρκετές φορές μπροστά, όχι όμως με μεγάλη διαφορά. το ”ξέσπασμα” ήρθε από μεριάς Μπάγερν που έφτασε στο 73-65 στο 35′, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν μία ανάσα (76-74) και 83-81 (στο -50”), με τον Βέστερμαν να είναι ασταμάτητος! Ο Νιχάντ Ντέντοβιτς ήταν κομβικός και με μαζεμένους πόντους στο φινάλε, η Μπάγερν έφτασε στην 6η φετινή της νίκη με σκορ 88-84.

Πού κρίθηκε: Η Ζαλγκίρις έφτασε μία ανάσα από τη Μπάγερν, κάνοντας το 85-83 στο -11”, όμως οι Βαυαροί ήταν ψυχραιμότεροι και κατάφεραν να διατηρήσουν τα ηνία μέχρι το φινάλε. Κομβική και η χαμένη βολή του Ντέιβις στο 86-84, με τον χρόνο όμως να είναι ελάχιστος (-3”).

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν ο άνθρωπος της Μπάγερν, με τον πρώην ΝΒΑερ να σταματάει στους 27 πόντους (7/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 31:48′! Εκπληκτικός και καθοριστικός ο Νιχάντ Ντέντοβιτς με 11 πόντους.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Μπράντον Ντέιβις και Λέο Βέστεμαν με 21 και 19 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 46-38, 63-61,