Γκραν Κανάρια: Με επίθεση… “φωτιά” λύγισε την Μπούντουτσνοστ!

2018-12-14T22:50:06+00:00 2018-12-14T22:50:06+00:00.

14/Dec/18 22:50

Η Γκραν Κανάρια συνεχίζει την καλή της πορεία στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας εντός έδρας σχετικά άνετα την Μπούντουτσνοστ με 95-85!

Οι Ισπανοί μπήκαν “ζεστοί” από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και όσο περνούσε ο χρόνος ανέβαζαν την υπέρ τους διαφορά, με τους Κροάτες να μην μπορούν να ακολουθήσουν στον πολύ γρήγορο ρυθμό. Τελικά η Γκραν Κανάρια, παρότι στο τέλος “χαλάρωσε επικίνδυνα”, κατάφερε να πάρει μία εύκολη νίκη έχοντας 62% στα δίποντα και 43% στα τρίποντα και να δείξει πως είναι υπολογίσιμη δύναμη στην Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ

Πλέον η ισπανική ομάδα έχει ρεκόρ 5-7 και είναι μία νίκη, μακριά από την 8η θέση δείχνοντας πολύ καλά δείγματα, ενώ η Μπούντουτσνοστ “έπεσε” στο 3-9.

Το παιχνίδι

Ισπανικό “show” στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 10-10 (στο 4′). Το σκορ συνέχισε να είναι ισόπαλο (16-16 στο 7′), όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 26-20, έπειτα από επιμέρους σκορ 10-4.

Στην δεύτερη περίοδο του ματς, η Γκραν Κανάρια άρχιζε να “χτίζει” σιγά σιγά μία διαφορά και ήταν μπροστά για πρώτη φορά με+9 (35-26 στο 14′). Οι Ισπανοί ανέβασαν το επιμέρους σκορ τους, στο 17-6 και “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +17 (43-26 στο 17′), παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και το +23 (53-30 με επιμέρους σκορ 27-10 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 56-34.

Το “πάρτι” συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ισπανία ξεκίνησε με, την Μπούντουτσνοστ να κάνει ένα επιμέρους 12-5 και να μειώνει σε 62-46 (στο 14′). Η Γκραν Κανάρια “ξύπνησε” και με 8-2 δικό της επιμέρους σκορ, ανέβασε ξανά την διαφορά στο +22 (70-48 στο 27′) δείχνοντας πως δύσκολα θα γυρίσει το ματς. Η τρίτη περίοδος, έληξε με τους Ισπανούς μπροστά, με 82-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με τη Γκραν Κανάρια να προηγείται με 85-66 (στο 33′). 3′ λεπτά πριν το τέλος το σκορ, ήταν 91-72, όμως η Μπούντουτσνοστ με συνολικό επιμέρους σκορ 28-9 (!!!) μείωσε σε 91-85 και “έβαλε φωτιά” από το… πουθενά στον αγώνα. Τελικά οι Ισπανοί “γλίτωσαν” την… αυτοκτονία και κέρδισαν με 95-85!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Γκραν Κανάρια έκανε επιμέρους σκορ 30-14 (!) και “εκτόξευσε” την υπέρ της διαφορά στο +22 (56-34).

Παίκτης-κλειδί: Ο Ερικσον ήταν “καυτός” με 15 πόντους και 5/7 τρίποντα, 1 κλέψιμο και 2 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Μπάλβιν με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 μπλοκ και ο Ραντίσεβιτς που έκανε double double με 12 πόντους, 11 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 56-34, 82-57, 95-85

Photo Credit:euroleaguebasketball