Φενέρ – ΤΣΣΚΑ: Ο Ομπράντοβιτς κέρδισε τον Ιτούδη με διπλή ανατροπή!

2018-12-18T20:37:48+00:00 2018-12-18T21:58:31+00:00.

18/Dec/18 20:37

Η Φενέρμπαχτσε έδειξε χαρακτήρα και με τρομερή αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο πανηγύρισε σπουδαία νίκη (79-75) που της δίνει προβάδισμα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο!

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν φυσικά ο Γιαν Βέσελι που κυριάρχησε στις δύο ρακέτες με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Πολύ σημαντικές βοήθειες έδωσαν ακόμα οι Γκούντουριτς (15π, 4ασ, 4κλ) και Σλούκας (7π, 3ρ, 5ασ) που επιβεβαίωσαν πως έχουν “δέσει” εξαιρετικά στην περιφέρεια.

Αντιθέτως, ο Νάντο Ντε Κολό έμεινε πολύ χαμηλά (3 πόντοι) και ο μοναδικός που βρέθηκε σε πραγματικά καλό βράδυ ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ. Αυτό που θα προβληματίσει σίγουρα τον Δημήτρη Ιτούδη ήταν η κακή αντίδραση της ΤΣΣΚΑ στις δύο φορές που οι Τούρκοι επέστρεψαν στο παιχνίδι.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με κορυφαίο παίκτη στα πρώτα λεπτά τον Ντάνιελ Χάκετ, κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με +11 (6-17) προβληματίζοντας τους παίκτες του Ομπράντοβιτς. Η Φενέρ ωστόσο κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και με τον Γιαν Βέσελι να κάνει… πάρτι στο ζωγραφιστό έδειξε σημάδια αντίδρασης (15-24, 8′).

Οι δύο ομάδες δεν έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο στην άμυνα και αυτό αποτυπώθηκε στον δείκτη του σκορ που ανέβηκε στο 18-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τους Ρώσους να εκτελούν με ποσοστό 75% στα δίποντα και 66.7% στα τρίποντα!

Προϊόντος του χρόνου η ΤΣΣΚΑ επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της με τη διαφορά να παγιώνεται σε διψήφια επίπεδα έπειτα από καλάθια των Σέρχιο (24-35) και Κλάιμπερν (27-41, 17′). Μεγαλύτερο πρόβλημα των γηπεδούχων ως εκείνο το σημείο ήταν η αδυναμία τους να προστατέψουν τη ρακέτα αλλά και τα πέντε άστοχα τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες.

Αντιθέτως, ο Δημήτρης Ιτούδης πήρε χρήσιμα πράγματα από όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε με τον Ντάνιελ Χάκετ να έχει φτάσει τους 10 πόντους και να έχει βγάλει κάποιες πολύ καλές άμυνες. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά στο 36-48 έπειτα από τρίποντο του Γκούντουριτς που ξεσήκωσε τον κόσμο και ανέβασε ως ένα βαθμό την αυτοπεποίθηση.

Τρομερή αντίδραση από την Φενέρ

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η Φενέρ παρουσιάστηκε… σεληνιασμένη και με μπροστάρη τον Γιαν Βέσελι έτρεξε σερί 11-0 που την έφερε σε απόσταση αναπνοής (47-48). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς καλάθι για περισσότερα από 5 λεπτά και το νέο τρίποντο του Γκούντουριτς έφερε τα πάνω-κάτω βάζοντας εκ νέου “φωτιά” στις εξέδρες (52-48).

Ο Σέρχι ήταν ο παίκτης που έδωσε βαθιά ανάσα στην ΤΣΣΚΑ με τρίποντο έξω από τα 6.75, ενώ στην αμέσως επόμενη κατοχή ο Κλάιμπερν ευστόχησε σε 1/2 βολές μειώνοντας σε 57-56 (29′). Οι συγκεκριμένες φάσεις “αφύπνισαν” τους Ρώσους που βρήκαν εκ νέου ρυθμό και κατάφεραν να τρέξουν με τη σειρά τους 8-0 σερί που επανέφερε το προβάδισμα στο υπέρ τους +7 (60-67).

Νέα αντίδραση των Τούρκων

O εκνευρισμένος Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ και οι φωνές τους έπιασαν τόπο! Η ενέργεια στην άμυνα ανέβηκε, οι συνεργασίες στην επίθεση βελτιώθηκαν και οι Σλούκας – Ντατόμε έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (75-75) με 1.14 στο ρολόι.

Στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Οθέλο Χάντερ αστόχησε εξ επαφής σε δύο διαδοχικές κατοχές και το νέο καλάθι του Τσέχου σέντερ έδωσε μικρό προβάδισμα νίκης στους Τούρκους (77-75) το οποίο έγινε ακόμα πιο σαφές μετά το φθηνό λάθος του Πίτερς 40.5″ πριν τη λήξη.

Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο που θα “καθάριζε” την υπόθεση νίκη αλλά το ριμπάουντ του Ντατόμε και η απόφαση του Δημήτρη Ιτούδη να κάνει φάουλ έστειλαν τον Έλληνα γκαρντ στη γραμμή των βολών. Εκείνος με 2/2 εύστοχες ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 79-75 και υπέγραψε μία σπουδαία νίκη με διπλή ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 36-48, 60-62, 79-75

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαν Βέσελι επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά πως πως είναι ένα από τα πολύ μεγάλα φαβορί για να αναδειχθούν MVP της σεζόν! Έμεινε στο παρκέ για περίπου 33 λεπτά και είχε σπουδαία συνεισφορά σε επίθεση και άμυνα με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 κερδισμένα φάουλ και 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης…