Μακάμπι: “Σκότωσε” την Χίμκι στο τρίτο δεκάλεπτο! (videos)

2018-12-19T21:59:05+00:00 2018-12-19T23:07:42+00:00.

19/Dec/18 21:59

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έπαιξε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Χίμκι και την κέρδισε εύκολα με 79-63.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, αλλά ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα της Μακάμπι στο τρίτο δεκάλεπτο έκρινε το παιχνίδι και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, δεν κατάφερε να επιστρέψει ποτέ ξανά στο παιχνίδι.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Πλέον οι δύο ομάδες, ισοβαθμούν μετά το αποψινό παιχνίδι στο 4-9 και παρότι είναι μακριά από την όγδοη θέση, “παλεύουν” για να πλησιάσουν στις πιο υψηλές θέσεις.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι στο πρώτο μέρος

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και η Μακάμπι είχε μικρό προβάδισμα με 6-4 (στο 4′). Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι άστοχες και νευρικές και ήταν ισόπαλες με 9-9 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Χίμκι μπροστά με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχιζε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα με 25-22 (στο 13′), χάρη στην άμυνα της. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ισοφάρισαν σε 29-29 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-31 υπέρ της Μακάμπι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν όλα!

Το δεύτερο ημίχρονο στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε, με την Μακάμπι να κάνει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 12-2 και να “εκτοξεύει” την διαφορά στο +12 (45-33 στο 24′). Η διαφορά για τους γηπεδούχους ήταν σταθερά διψήφια (53-40 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Μακάμπι να “εκτοξεύει” την διαφορά στο +19 (61-42) με επιμέρους σκορ 26-11.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του ματς, η Χίμκι είχε μειώσει σε 64-50 (το 34′), αλλά η Μακάμπι είχε ακόμα ισχυρό προβάδισμα. 5′ λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι έστειλαν ξανά την διαφορά στο +19 (69-50) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη. Στο τελευταίο δίλεπτο, όλα είχαν κριθεί με την Μακάμπι μπροστά με 20 πόντους διαφορά (74-54) και στο τέλος οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την νίκη με 79-63.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Μακάμπι ήταν εξαιρετική και με επιμέρους σκορ 26-11 “εκτόξευσε” την υπέρ της διαφορά στο +19 (61-42).

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλμπεκιν ήταν πολύ καλός με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Ρέι 17 πόντους. Επίσης ο Κέιν είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-31, 61-42, 79-63

Photo Credit: khimki bc twitter