Παναθηναϊκός – κριτική: Σαν να μη πιστεύουν ούτε οι ίδιοι πως μπορούν… (videos)

2018-12-19T23:29:30+00:00 2018-12-20T00:03:49+00:00.

John Rammas

19/Dec/18 23:29

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης (89-68) στο WiZink Center για την 13η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Ο Παναθηναϊκός είχε γενικά πρόβλημα στην άμυνα στην πρώτη περίοδο, ο ίδιος είχε και 0/2 σουτ στα πρώτα 3:53, περίμενε την τρίτη περίοδο για να ξαναπαίξει (κι έπαιξε καθόλη τη διάρκεια), έδωσε λύσεις κυρίως στην άμυνα (2π. με 1/3δίπ., 0/1τρίπ., 1ασ., 3κλ., 1λ. σε 13:53), αλλά ένα από τα κλεψίματά του το επέστρεψε αμέσως κι η Ρεάλ Μαδρίτης το έκανε καλάθι σε καίριο σημείο (63-55 στο 30′).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Δε βρήκε χώρο δράσης στα πρώτα του 6:28 από το 6′ μέχρι το 13′ (0/1δίπ., 1ρ., 1ασ.), έπιασε αμέσως δουλειά στην επιστροφή του στο 15′ (12π. με 2/4δίπ., 2/4τρίπ., 2/2β., 2ρ., 1ασ., 1κλ. σε 12:19 στο α’ ημίχ.), συνέχισε σχεδόν αναλόγως στην τρίτη περίοδο, αλλά όταν επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο μετά από τις απαραίτητες ανάσες ήταν ήδη αργά (20π. με 4/8δίπ., 2/6τρίπ., 6/6β., 2ρ., 1ασ., 2κλ. σε 26:20).

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Σηκώθηκε από τον πάγκο στο 14′ κι ήταν αρνητικός μέχρι να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο (1ρ. σε 6:01), ανέβασε στροφές στο δεύτερο (έπαιξε σχεδόν καθόλη τη γ’ περ. και σπαστά στη δ’) κι έκανε περισσότερα στην επίθεση από ό,τι στην άμυνα (8π. με 4/6δίπ., 3ρ. σε 23:23), αλλά η βραδιά δεν άνηκε στον Παναθηναϊκό.

#7 ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ
Πάτησε παρκέ στο 11′ ως η τρίτη επιλογή για τη θέση του σέντερ, σε 3:49 πήρε περισσότερα σουτ από ό,τι του αναλογούσαν, κανένα ριμπάουντ, έκανε κι ένα λάθος, επέστρεψε για την τελευταία άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και ποτέ ξανά.

#9 ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ
Έπαιξε στα πρώτο μισό της πρώτης περιόδου και στο δεύτερο της δεύτερης χωρίς τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση (3π. με 0/1δίπ., 1/2τρίπ., 1ρ. σε 13:17), πήρε χρόνο συμμετοχής και στις υπόλοιπες περιόδους, προσπάθησε και στις δύο άκρες του παρκέ, αλλά χωρίς ουσιαστικό αντίκτυπο (6π. με 0/1δίπ., 2/3τρίπ., 1ρ., 2λ. σε 24:29).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Οι αλλαγές στην άμυνα σε συνδυασμό με τα 0/2 δίποντα και τα 2 λάθη τον έστειλαν στον πάγκο μετά από τα πρώτα 5:42 και πίσω στο παρκέ στο 30′(!), αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ένα και το αυτό. Τη μοναδική φορά που λίγο έλειψε να πάρει ριμπάουντ, γιατί δεν είχε κανένα, βρέθηκε εκτός ισορροπίας κι έχασε τη μπάλα. Η συμμετοχή του ολοκληρώθηκε στο 35′ (1π. με 0/2δίπ., 1/2β., 2λ. σε 10:56).
0/2δίπ., 2λ. σε 5:42, ξανά στο 30′

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Ο Τσάβι Πασκουάλ τον πέρασε πρώτο στο παρκέ στο 6′ ως εναλλακτική του Τζέιμς Γκιστ στη θέση “5” με την ελπίδα να γεμίσει τη ρακέτα, είχε τις καλές του στιγμές στην επίθεση (4π. με 2/3δίπ.), αλλά 4:18 ήταν υπεραρκετά σε αυτόν το ρυθμό και χωρίς ριμπάουντ ούτε αυτός.

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Ο Νικ Καλάθης δεν είχε δώσει ακόμα ασίστ -όχι πως ήταν κανείς εύστοχος στην πρώτη περίοδο- κι ο Τσάβι Πασκουάλ τον σήκωσε από τον πάγκο στο 11′ μπας και, αλλά δεν… Μηδενική στατιστική σε 3:49.

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Πήρε τη θέση του Ντεσόν Τόμας στο 4′ με την ελπίδα να δώσει πόντους που τόσο έλειπαν από τον Παναθηναϊκό, αλλά δεν ήταν εύστοχος στα πρώτα του 10:20 (2π. με 1/3 σουτ, 3ρ., 2ασ.). Δεν πήρε σουτ στα πρώτα 7′ στην τρίτη περίοδο και το ένα και μοναδικό που πήρε στην τέταρτη δεν ήταν με τις καλύτερες προϋποθέσεις (2π. με 1/3δίπ., 0/2τρίπ., 6ρ., 2ασ. σε 22:36).

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Σαν να μην έφτανε στον Παναθηναϊκό πως οι τέσσερίς του σέντερ είχαν όλο κι όλο ένα ριμπάουντ (Γιώργος Παπαγιάννης) στο πρώτο ημίχρονο, είχε και τον ίδιο χωρίς μέχρι το 20′ (4π. με 2/3δίπ., 0/2τρίπ., 2ρ. στα πρώτα 10:00 και 2π. με 0/1τρίπ., 2/2β., 1ρ., 1ασ. στα υπόλοιπα 6:01 στο α’ ημίχ.). Ανέβηκε εντυπωσιακά στη συνέχεια (17π. με 6/9δίπ., 1/6τρίπ., 2/2β., 5ρ., 4ασ.), αλλά μετά από το αντιαθλητικό φάουλ στον Φακούντο Καμπάτσο στο 32′ δε συνέχισε αναλόγως, όπως ούτε η υπόλοιπη ομάδα.

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Οι αλλαγές με τον Τζέιμς Γκιστ στην άμυνα τον εξέθεσαν στη ρακέτα, δεν περίμενε κανείς να τα πάει καλύτερα στην επίθεση, έγινε αλλαγή μετά από τα πρώτα 3:01, επέστρεψε για την τελευταία φάση στην τρίτη περίοδο και μη τον είδατε ξανά (0/1δίπ., 0/1τρίπ. σε 3:21).

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Επιστρατεύτηκε στο 4′ για μία καλύτερη αντίδραση σε άμυνα κι επίθεση και το πήρε σερί σχεδόν μέχρι να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο (2π. με 1/1δίπ., 0/1τρίπ., 3ρ., 1κλ. σε 16:51). Όταν επέστρεψε (69-58 στο 33′)… επέστρεψε κι η Ρεάλ Μαδρίτης (4π. με 2/2δίπ., 0/2τρίπ., 5ρ., 1κλ., 1λ. σε 24:26).