“Πάρτι”… πρωτιάς στο Μαυροβούνιο για την ασταμάτητη Φενέρ! (videos)

2018-12-20T21:38:10+00:00 2018-12-20T23:16:56+00:00.

20/Dec/18 21:38

Η Φενερμπαχτσέ πέτυχε ένα ακόμα διπλό στην φετινή Ευρωλίγκα, κερδίζοντας εκτός έδρας και την Μπούντουτσνοστ με 89-65 και παραμένει πρώτη στην κατάταξη της διοργάνωσης.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο η Φενέρ, να δυσκολεύτηκε όμως στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν απλά εξαιρετικοί και το 40-40 του πρώτου μέρους το έκαναν 89-65 και πραγματικά παρουσίασαν, ένα πολύ όμορφο θέαμα.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Πλέον οι Τούρκοι, έχουν ρεκόρ 13-1 και παραμένουν στην κορυφή μόνοι τους, ενώ η Μπούντουτσνοστ “έπεσε” στο 3-11 και είναι προτελευταία στην κατάταξη.

Το παιχνίδι

“Μάχη” από νωρίς

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημα του (7-7 στο 4′) με τις δύο ομάδες ισόπαλες, όμως η Φενέρ πήρε το προβάδισμα με 15-11 και έκλεισε την πρώτη περίοδο, προηγούμενη με 26-20 και τον ρυθμό του αγώνα να ανοίγει πολύ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συντηρούσαν μία διαφορά “ασφαλείας” της τάξης των 5 πόντων (31-26 στο 14′). Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 8-3, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 34-34 (στο 17′) και το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με το ματς στην ισοπαλία (40-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν όλα…

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ποντγκόριτσα ξεκίνησε με, την Φενέρ να κάνει επιμέρους σκορ 9-5 και να προηγείται με 49-45 (στο 24′). Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμα τους, στο +12 για πρώτη φορά (63-51 στο 28′) με επιμέρους σκορ 14-6 και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους παίκτες του Ζοτς μπροστά με 67-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Φενέρ ήταν το μεγάλο φαβορί όντας μπροστά στο σκορ με 69-59 στο 33ο λεπτό, αν και οι γηπεδούχοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα. Περίπου 5′ λεπτά πριν το τέλος, οι Τούρκοι είχαν “κλειδώσει” το διπλό, όντας μπροστά με 74-61. Στο 37ο λεπτό, η διαφορά έφτασε και το +19 (80-61) και στο τέλος η Φενέρ, πανηγύρισε το διπλό με 89-65!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκαναν επιμέρους σκορ 27-15 και παγίωσαν μία διψήφια διαφορά με 67-55.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαν Βέσελι ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Λοβέρν 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Σλούκας με 11 πόντους, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 40-40, 55-67, 65-89

Photo Credit: euroleague.net