Ζαλγκίρις: “Καθάρισε” την Μακάμπι και εδραιώθηκε στην… οκτάδα! (video)

2018-12-21T20:57:17+00:00 2018-12-21T23:08:12+00:00.

21/Dec/18 20:57

Η Ζαλγκίρις Κάουνας υποδέχθηκε στην “Zalgirio Arena”, την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, την οποία κέρδισε με 80-73 και πλέον έχει μπει για τα καλά σε… τροχιά οκτάδας!

Από το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Σάρας, διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα, το οποία μάλιστα στο δεύτερο εικοσάλεπτο αύξησαν με αποτέλεσμα, την στιγμή της… αντεπίθεσης της Μακάμπι, να καταφέρουν να πάρουν την νίκη, μέσα από την άμυνα τους, αλλά και με το καλό μπάσκετ που έπαιξαν στην επίθεση.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η Ζαλγκίρις Κάουνας έχει ρεκόρ 7-7 και έχει εδραιωθεί στις θέσεις των playoffs, ενώ η Μακάμπι βλέπει να απομακρύνεται πολύ από την οκτάδα με ρεκόρ 4-10.

Το παιχνίδι

Καλύτερη η Ζαλγκίρις στην αρχή

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και η Μακάμπι είχε το ελάχιστο προβάδισμα με 8-7 (στο 5′). Το ντέρμπι καλά κρατούσε (13-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Ζαλγκίρις να ισοφαρίζει σε 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους διατηρούσαν το προβάδισμα, έστω και με μικρή διαφορά (25-22 στο 15′), αλλά η Μακάμπι έπαιζε καλά στην άμυνα. Οι Λιθουανοί με επιμέρους σκορ 17-9, ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +8 (33-25 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 39-33.

Στο τέλος μίλησε η… έδρα!

Το δεύτερο ημίχρονο στο Κάουνας ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και την Ζαλγκίρις να προηγείται για πρώτη φορά, με διψήφια διαφορά (51-38 στο 23′) και με επιμέρους σκορ 12-5. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφεραν να μειώσουν σε 56-47 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Ζαλγκίρις μπροστά με 59-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μία διαφορά “ασφαλείας” με 65-57 (στο 33′), όμως η Μακάμπι δεν παρατούσε το παιχνίδι. 3 περίπου λεπτά πριν το τέλος, η Ζαλγκίρις είχε προβάδισμα 11 πόντων με 73-62 και ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι παρά την προσπάθεια τους, δεν κατάφεραν να μειώσουν αρκετά και τελικά ηττήθηκαν από την ομάδα του Σάρας με 80-73!

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα της Ζαλγκίρις στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ειδικότερα στο πρώτο μέρος, με την οποία “εγκλώβισε” την Μακάμπι η οποία δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μιλάκνις ήταν πολύ καλός με 16 πόντους (4/6 τρίποντα), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν ο Ντέιβις με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Ουάιτ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ. Επίσης καθοριστικός ήταν και ο Βέστερμαν, με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 39-33, 59-53, 80-73

Photo Credit: zalgiris bc twitter