Χίμκι: Γλίτωσε επικό κάζο με ήρωα Μίκι!

2018-12-21T20:02:21+00:00 2018-12-21T20:04:38+00:00.

21/Dec/18 20:02

H Xίμκι έφτασε ένα βήμα μακριά από την… αυτοκτονία αλλά το εύστοχο ζευγάρι βολών του Τζόρνταν Μίκι στο τέλος διαμόρφωσε το 85-84 και χάρισε στους Ρώσους την πρώτη νίκη έπειτα από 3 διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα.

Οι Ρώσοι αντιμετωπίζουν μεγάλες δυσκολίες εντός παρκέ έπειτα από τον τραυματισμό του Αλεξέι Σβεντ και ο αγώνας με την Νταρουσάφακα ήταν ακόμα μία επιβεβαίωση.

Ο κομβικός Μίκι (15π, 3ρ), ο εξαιρετικός Ζούμπκοφ (15π, 7ρ) και ο πολύ καλός Ντι Μποστ (19π, 3ασ, 4λ) έσωσαν τη Χίμκι από απίστευτο κάζο.

Από την άλλη, η Νταρουσάφακα για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι έφτασε κοντά σε μία σημαντική νίκη αλλά είδε τις προσπάθειες της να μην αρκούν.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του Χίμκι – Νταρουσάφακα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες έδωσαν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση και τα εξαιρετικά ποσοστά των παικτών ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 14-14 μόλις στο 6ο λεπτό. Οι απουσίες των Σβεντ και Γκιλ ανάγκασαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα να περάσει από πολύ νωρίς στο παρκέ τον Ζούμπκοφ και εκείνος με δύο εύστοχα τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες διαμόρφωσε το 22-16.

Αυτή ήταν επί της ουσίας η απαρχή ενός καταιγιστικού δίλεπτου για τους Ρώσους που τους έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά (30-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το προβάδισμα της Χίμκι έφτασε ακόμα και το +14 (34-20) αλλά η συγκεκριμένη εξέλιξη λειτούργησε σαν “καμπανάκι” για τη Νταρουσάφακα που… μεταμορφώθηκε.

Πρώτα ο Πέινερς (41-35) και στη συνέχεια ο ΜακΚάλουμ ολοκλήρωσαν μία εντυπωσιακή ανατροπή που έφερε τους Τούρκους από το -14 στο +2 (41-43), πριν ο Μποστ στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια με την υπόθεση νίκη (45-43) να παραμένει ανοιχτή.

Γνωρίζοντας πως δεν υπάρχει το παραμικρό περιθώριο για ακόμα ένα “στραβοπάτημα”, βελτιώθηκε σε επίθεση και άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο εξασφαλίζοντας σημαντικό προβάδισμα (57-47) έπειτα από 1/2 βολές του Ζούμπλκοφ. Η εικόνα δεν άλλαξε και από τη στιγμή που οι παίκτες του Μπαρτζώκα περιόρισαν τα λάθη τους (7 στο 30′), δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν διψήφια διαφορά (69-57).

Από αυτό το σημείο και έπειτα η Χίμκι φάνηκε πως δεν θα αντιμετώπιζε μεγάλες δυσκολίες. Η προσωρινή αντίδραση της Νταρουσάφακα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο (71-66) αλλά τα εύκολα καλάθια των Ζούμπκοφ και Μίκι διαμόρφωσαν το 83-73 με λιγότερα από 3 λεπτά να απομένουν στο ρολόι.

Πήγε να “αυτοκτονήσει” η Χίμκι

Για τα υπόλοιπα 2.24′ η Χίμκι πέτυχε μόλις δύο πόντους και ήταν το εύστοχο νικητήριο ζευγάρι βολών του Τζόρνταν Μίκι (85-84) με 1.2″ να μένουν για τη λήξη. Νωρίτερα, ένα άστοχο σουτ του Τζένκινς, τρία λάθη του Ντι Μποστ και ένα άστοχο σουτ του Μίκι είχαν επιτρέψει στους Τούρκους να ανατρέψουν πλήρως το σκηνικό (83-84) με 13′ στο ρολόι.

Ακόμα και έτσι, το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισε ξανά μετά από τρεις διαδοχικές ήττες και θα πρέπει να υπερβάλλει εαυτόν για να καλύψει το χαμένο έδαφος.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 45-43, 69-57, 85-84